Strona główna » Blog finansowy » Skuteczny proces windykacji w firmie transportowej, czyli jaki? (wideo)

Blog finansowy

14.12.2022 Windykacja

Skuteczny proces windykacji w firmie transportowej, czyli jaki? (wideo)

Wyobraźmy sobie sytuację, że zawodnik NBA - nazwijmy go Michael - zdobywa 61 punktów w meczu. Czyli zalicza nieziemsko skuteczny występ, jednak na końcu jego drużyna przegrywa ten mecz.

Nazywam się Kuba Gwiazdowski i od 13 lat udoskonalam procesy windykacyjne. Dlatego dzisiaj nie pogadamy o NBA, choć jest to moja pasja, a o skutecznym procesie windykacji w firmie transportowej. Zapraszam.

Mecz, o którym powiedziałem, miał miejsce w sezonie 86-87 i Chicago Bulls przegrało Atlantą Hawks, ale jak się potem potoczyły się losy Michaela Jordana, chyba każdy z nas wie. Stawiam tezę, że skuteczność pojedynczego ogniwa w drużynie jest ważna, bo ona zrobi różnice, jednak posiadanie mocnej drużyny jest naszym wyzwaniem i naszym celem.

Jak to ma się do windykacji w transporcie

Skuteczny proces windykacyjny to jest taki, który ma wszystkie dostępne narzędzia. Od monitoringu przez windykację polubowną do sądu i egzekucji. I tak, jak świetny zespół koszykarski musi mieć 5 zawodników, tak ja dzisiaj opowiem Wam o 5 elementach, które sprawią, że Wasz proces będzie kompleksowy.

Po pierwsze - na pewno potrzebujecie monitoringu, czyli działań opartych na relacji z klientem. Windykacji, w której kontrahent informowany jest o tym, że zbliża się termin płatności, bo on zazwyczaj płaci. Jest to świetnie rozpoczęcie całego procesu windykacyjnego.

Nr dwa - etap windykacji polubownej. Tutaj potrzebujecie mieć windykatorów, którzy potrafią dobrze poprowadzić rozmowy windykacyjne - którzy potrafią stanowczo zawezwać dłużnika do zapłaty, którzy w sposób świadomy stosują sankcje.

Nr trzy - sankcje. Sankcje są niezbędne w ramach działań windykacyjnych, ponieważ czasami motywują twojego dłużnika do tego, aby uregulował fakturę. Jakie to mogą być sankcje? Np. giełda wierzytelności, przekazanie sprawy do sądu, ale o tym opowiem Ci w kolejnym odcinku.

Nr cztery - windykacja terenowa. Nasi zadaniowcy, których wysyłamy w teren, aby sprawdzili, czy dłużnik znajduje się na podanym adresie, czy ma tam jakiś majątek. Na tym etapie często prewencyjnie szukamy (czyli "skipujemy") informacji z różnych źródeł, wywiadowni. Szukamy różnych powiązań, ponieważ jest to świetne przygotowanie do naszego ostatniego 5 elementu, czyli windykacji sądowej.

Ostatni piąty element - Twoja kancelaria lub prawnik i jeżeli nie powiedzie Ci się windykacja polubowna, dobrze mieć kogoś, kto szybko napisze pozew, przekaże go do sądu z tytułem egzekucyjnym, pójdzie do komornika.

Mając te wszystkie elementy, jesteś na świetnej drodze do stworzenia swojego Dream Teamu.

Jak to wygląda w rzeczywistości TSL

Spotykam się z klientami i słucham o ich procesach windykacyjnych i w bardzo wielu przypadkach mega mi się podoba to, co widzę. Mają świetnych, doświadczonych windykatorów, ale na przykład brakuje im prawnika pod ręką, który bardzo szybko pomoże rozwiązać jakieś zagadnienie prawne (np. opóźnienie w transporcie). To wpływa na szybkość i płynność procesu windykacyjnego.

Znam również klientów, którzy pomijają etap polubowny i od kierują sprawę do sądu. W mojej ocenie to nie jest do końca dobre rozwiązanie no bo, etap sądowy jest skuteczny, ale jest też długi i kosztowny, a część ze swoich faktur możesz odzyskać szybko i polubownie. Szkoda sobie zamykać drogę do tego rozwiązania. Chociaż ostatnio klient powiedział mi, że ma takich dłużników, którzy jak nie zobaczą pozwu, to nie zapłacą.

Znam również firmy, które mają dobrze poukładany etap polubowny i sądowy, ale czasami brakuje im tylko sankcji, którymi grają. Oczywiście mają sankcje typu wykluczenie kontrahenta z dalszej współpracy, - czyli wpisanie na "czarną listę" - ale jest to sankcja wewnątrz firmy i jasne - czasami to zadziała, ale ważne jest, aby mieć szerszy wachlarz zachowań. Ważne jest to, abyśmy na każdym etapie procesu zmaksymalizowali nasze odzyski i robili wszystko, aby nasz proces był skuteczny.

Pierwsza piątka jest bardzo ważna, ale każdy wie, że aby zdobyć mistrzostwo...

Potrzebna jest jeszcze "mocna” ławka rezerwowych

Kompleksowość, szybkość dostępu do wielu narzędzi, wiedza prawna i umiejętności windykacyjne to taka nasza ławka rezerwowych, która jest nieodłącznym elementem skutecznego procesu windykacji.

Jordan nie od razu zdobył mistrzostwo. Chicago powoli budowało swój team, który w latach 90 praktycznie zdominował ligę.

Ty w firmie transportowej nie masz tyle czasu, aby rozwijać swoje procesy i czekać aż będą skuteczne. Potrzebne Ci są rozwiązania tu i teraz, więc jeżeli chcesz porozmawiać o swoim procesie, napisz do mnie na adres email jgwiazdowski@transcash.eu lub odezwij się na LinkedIn. Podpowiem Ci jak uzupełnić Twój team o brakujące elementy.

Do zobaczenia. Następnym razem opowiem o windykacji polubownej.

Możesz także polubić

17.01.2024
Chcesz zabezpieczyć swój biznes? Wybierz faktoring i uniknij dłużników

Tak w interesach, jak i w zdrowiu, problemom lepiej zapobiegać niż leczyć ich skutki. Windykacja to ratunek dla firm, które mają problem z odzyskaniem długów. […]

09.05.2023
Rozgryź dłużnika i windykuj skuteczniej: typy dłużników według Transcash

Gapa ma kiepską pamięć, Migacz ucieka w wymówki, a Cwaniak gra niewzruszonego. Dłużnik niejedno ma imię, a każdy z typów wymaga nieco innej strategii postępowania. […]

06.04.2023
Windykacja na koszt dłużnika wchodzi na nowe rynki

Słowacja, Litwa i Rumunia to kolejne kraje, wobec których Transcash oferuje windykację na koszt dłużnika. W ramach ekspansji usługi, do tej pory oferowanej wobec dłużników […]

1 2 3 8