Strona główna » Blog finansowy » Chcesz zabezpieczyć swój biznes? Wybierz faktoring i uniknij dłużników

Blog finansowy

17.01.2024 FaktoringWindykacja

Chcesz zabezpieczyć swój biznes? Wybierz faktoring i uniknij dłużników

Tak w interesach, jak i w zdrowiu, problemom lepiej zapobiegać niż leczyć ich skutki. Windykacja to ratunek dla firm, które mają problem z odzyskaniem długów. Faktoring działa profilaktycznie, chroniąc firmowe finanse przed kontrahentami, którzy nie płacą na czas.

Windykację i faktoring łączy wspólny cel, którym jest poprawa kondycji finansowej firmy. Windykacja służy odzyskiwaniu długów, a faktoring to usługa finansowania faktur, która pozwala odzyskać pieniądze przed terminem płatności, nawet w dniu wystawienia dokumentu. Pieniądze wypłaca faktor, który przejmuje dług i staje się nowym wierzycielem. Jeśli kontrahent nie spłaci mu należności w terminie, faktor rozpoczyna windykację – w Transcash jest ona integralną częścią usługi faktoringu, uruchamianą, gdy sytuacja tego wymaga. Klient korzystający z faktoringu ma więc dwie usługi w cenie jednej, bo windykacja nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. Co ważne, w przypadku faktoringu windykacja jest uruchamiana z automatu tuż po upływie terminu płatności, co zdecydowanie zwiększa szansę na skuteczne odzyskanie pieniędzy.

Unikaj długów, zamiast je odzyskiwać

Nieregularne wpływy to podstawowa przyczyna finansowych kłopotów firm. Wywołują je przede wszystkim długie terminy płatności i trudności z odzyskaniem zarobionych pieniędzy. Ciągłe niedobory na koncie napędzają spiralę zadłużenia, która szybko może sprowadzić firmę na dno. Faktoring pozwala uniknąć takiego rozwoju wypadków. Nawet jeśli termin płatności faktury wynosi kilkadziesiąt dni, faktor może wypłacić środki już w dniu zgłoszenia. Dzięki temu klient ma pieniądze na koncie i może swobodnie nimi rozporządzać – płacić rachunki, wypłacać pensje i regulować inne zobowiązania bez opóźnień.

Odzyskiwanie należności to typowe działanie "po szkodzie". Windykację można uruchomić, gdy termin płatności faktury minął, czyli w chwili, gdy zagrożenie płynności staje się realne. Szybkie rozpoczęcie windykacji zwiększa szanse na odzyskanie zadłużenia, ale wierzyciele często czekają, licząc, że odzyskają dług „po dobroci”, na własną rękę. Do firmy windykacyjnej zgłaszają się w chwili, gdy są bezradni, a ich dłużnik jest przekonany o swojej bezkarności i uodporniony na kolejne próby polubownego załatwienia sprawy.

Windykacja czy faktoring – co bardziej się opłaca?

W przypadku obu usług podstawową opłatą jest prowizja obliczana na podstawie wartości faktury brutto. Jej wysokość bywa zróżnicowania w zależności od typu usługi lub jej zakresu. W niektórych wypadkach opłatę można negocjować – taką możliwość mają klienci faktoringu pełnego w Transcash, gdzie zasady rozliczeń ustalamy indywidualnie.

Przedsiębiorca chcący odzyskać pieniądze zazwyczaj ma do wyboru windykację na koszt dłużnika lub wierzyciela. Pierwsza jest droższa, ale pozwala odzyskać poniesione koszty, druga natomiast tańsza, ale za windykację płaci klient. Warto również dodać, że windykacja zazwyczaj pobiera prowizję wyłącznie za sukces, czyli w razie skutecznego odzyskania całości lub części należności. Gdy to się nie uda, klient nie płaci nic.

W przypadku faktoringu opłata jest standardem, ale zazwyczaj jest zdecydowanie niższa od windykacyjnej. W Transcash minimalne stawki prowizji wynoszą 2 proc. w przypadku faktoringu pełnego i 2,99 proc dla mikrofaktoringu. W cenie w obu wypadkach zawiera się windykacja, monitoring płatności czy zmiany limitów. Jeśli więc kontrahent nie zapłaci, nie trzeba wszczynać i opłacać osobnego postępowania windykacyjnego.

Wysokość prowizji za odzyskanie długów bywa bardzo zróżnicowana. Może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w zależności od oceny sprawy przez różne firmy windykacyjne. Minimalne stawki prowizji w tym wypadku zwykle zaczynają się od 5-6 proc.

Faktoring chroni finanse Twojej firmy

W Transcash do puli korzyści faktoringu dodajemy również możliwość uniknięcia regresu. Wybierając nasze usługi w tej wersji, klient nie musi obawiać się konieczności zwrotu wypłaconych mu pieniędzy w sytuacji, gdy kontrahent nie spłaci swojego zobowiązania.

Klienci mikrofaktoringu, a więc finansujący pojedyncze faktury, mogą wykupić ochronę przed niewypłacalnością kontrahenta, która kosztuje 5 zł niezależnie od wartości finansowania. Z kolei klienci faktoringu pełnego, polegającego na finansowaniu całej relacji biznesowej z konkretnym partnerem, mogą skorzystać z usługi z opcją ubezpieczenia. W tym wypadku jego zakres, warunki i cena są ustalane indywidualnie.

Windykacja to szansa, ale nie pewność odzyskania pieniędzy. Największe prawdopodobieństwo sukcesu daje zakończenie sprawy na etapie polubownym, zwłaszcza gdy dług został zgłoszony szybko.

Faktoring czy windykacja? Wybierz mądrze

Każdy biznes może doświadczyć problemów z płynnością, dlatego warto korzystać z narzędzi, które zmniejszają ryzyko ich wystąpienia. Właśnie tak działa faktoring – zapewnia regularne wpływy na konto, stabilizuje budżet firmy, a dodatkowo chroni przed niewypłacalnością kontrahentów. Zgłaszając do finansowania fakturę przed terminem jej płatności zapewniasz swojej firmie spokój i bezpieczeństwo. Gdy faktura się przeterminuje, jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy zostaje windykacja.

Dlaczego warto wybrać faktoring?

  • zapobiega problemom finansowym, zapewniając stałe wpływy na konto,
  • chroni przed niewypłacalnością kontrahentów,
  • odzyskiwanie należności zawiera się w cenie usługi.

Nie zwlekaj i wybierz mądrze – faktoring to najlepszy sposób na zabezpieczenie finansów Twojej firmy.

Możesz także polubić

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

08.03.2024
Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Branżę transportową dotknął kryzys – popyt na frachty maleje, wraz z nim spadają stawki, a koszty rosną. W tej sytuacji kluczowe stają się kwestie bezpieczeństwa, […]

1 2 3 27