Strona główna » Blog finansowy » Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Blog finansowy

15.04.2024 Faktoring

Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent okaże się niewypłacalny. Taką pomoc otrzymać mogą również klienci Transcash, którzy decydują się na pełny faktoring. Na czym polega finansowanie faktur z ubezpieczeniem?

Płatnik z problemami

Usługa faktoringu spełnia swoje zadanie, jeśli wszystkie strony transakcji są wypłacalne i rzetelne. Dzięki temu klient może otrzymać pieniądze z faktury szybciej, a jego kontrahent opłacić ją we wcześniej ustalonym terminie. Faktor jest podmiotem finansującym, który wypłaca pieniądze klientowi i otrzymuje ich zwrot od kontrahenta.

Niestety nie można zagwarantować, że powyższy proces przebiegnie bez przeszkód. Płatnik faktury może zwlekać z oddaniem pieniędzy faktorowi, co wywołuje konkretne konsekwencje. W Transcash opóźnienie powoduje automatyczne uruchomienie procesu windykacji, który trwa przez 30 dni. Jeśli mimo to pieniądze nie wrócą na nasze konto, możemy spróbować odzyskać je od klienta.

Opisana sytuacja ma miejsce, jeśli klient decyduje się na faktoring z regresem. Musi więc liczyć się z tym, że jeśli jego faktura nie zostanie spłacona przez kontrahenta, będzie zmuszony zwrócić wypłacone pieniądze faktorowi.

Prośba o zwrot nie nastąpi, jeśli klient skorzysta z faktoringu bez regresu. Finansowanie tego rodzaju jest sprzężone z dodatkową usługą, czyli ubezpieczeniem należności, które chroni klienta przez konsekwencjami niewypłacalności płatnika.

Czym jest ubezpieczenie należności?

Ubezpieczenie należności pozwala chronić klienta faktoringu przez stratą, jeśli płatnik faktury nie spłaci swojego zobowiązania. W zależności od ustaleń, niewypłacalność może być definiowana po prostu jako zaniechanie spłaty w terminie lub konsekwencja upadłości firmy. Problem ze spłatą jest zgłaszany ubezpieczycielowi, który wypłaca odszkodowanie, jeśli uzna przesłanki za spełnione. To zależy od OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, które szczegółowo definiują jego zakres, tj. wysokość odszkodowania oraz okoliczności wypłaty.

Podobnie jak każda usługa tego typu, ubezpieczenie należności również wiąże się z opłacaniem składek. Ich wysokość zazwyczaj obliczana jest na podstawie obrotów firmy, uwzględniając indywidualne uwarunkowania każdego przedsiębiorstwa.

Dodatkowa weryfikacja kontrahenta

Ochrona przed stratami to nie jedyna zaleta faktoringu z ubezpieczeniem należności. Decyzja o przyznaniu go stanowi dodatkowe potwierdzenie wiarygodności kontrahenta, ponieważ ubezpieczalnia również sprawdza jego sytuację finansową. W przypadku faktoringu pełnego w Transcash kontrahent jest więc weryfikowany zarówno przez nas, jak i przez firmę ubezpieczeniową. Dzięki temu ryzyko problemów z wypłacalnością jest minimalne, ale w razie ich wystąpienia, klient może być spokojny o swoje pieniądze.

Możesz także polubić

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

08.03.2024
Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Branżę transportową dotknął kryzys – popyt na frachty maleje, wraz z nim spadają stawki, a koszty rosną. W tej sytuacji kluczowe stają się kwestie bezpieczeństwa, […]

Spóźnione płatności: jak zdyscyplinować kontrahenta?

W biznesie, gdzie czas to pieniądz, opóźnienia płatności kontrahentów znacząco wpływają na płynność finansową firm. W branży TSL ten problem dotyka niemal połowy przedsiębiorstw, a […]

1 2 3 19