Strona główna » Blog finansowy » Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Blog finansowy

08.03.2024 Faktoring

Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Branżę transportową dotknął kryzys – popyt na frachty maleje, wraz z nim spadają stawki, a koszty rosną. W tej sytuacji kluczowe stają się kwestie bezpieczeństwa, również w kontekście wyboru finansowania. Wśród wielu usług, z których mogą korzystać przewoźnicy, na uwagę zasługuje faktoring. To produkt stworzony z myślą o stabilizacji firmowych budżetów.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest usługą finansowania faktur – pozwala firmie odzyskać pieniądze za wykonaną usługę przed terminem płatności. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi się martwić o uzyskanie zapłaty w terminie, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia płynności finansowej. To dzięki niej jest w stanie na czas regulować własne zobowiązania wobec fiskusa czy pracowników, bez obaw o wpadnięcie w długi.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na finansowanie faktury, przekazuje prawa do niej usługodawcy (faktorowi) w zamian za wypłatę środków. W wyniku tej transakcji jego dłużnik staje się dłużnikiem faktora, któremu spłaca zobowiązanie. W tym układzie czynnikiem ryzyka jest dłużnik. Jeśli nie spłaci długu w terminie, a windykacja okaże się nieskuteczna, faktor może poprosić klienta o zwrot pieniędzy. Wówczas mamy do czynienia z faktoringiem z regresem.

Weryfikacja to podstawa

Przed wydaniem decyzji o sfinansowaniu faktury, faktorzy dokładnie weryfikują obie strony transakcji. Pod lupę biorą nie tylko wiarygodność płatniczą klienta, ale też jego kontrahenta. Dopiero po stwierdzeniu, że ich rzetelność nie budzi wątpliwości, pieniądze są wypłacane.

Podobnej weryfikacji już na etapie wyboru zlecenia powinien dokonać sam klient. Jeśli zdecydował się wykonać transport, ufa, że zleceniobiorca zapłaci za zlecenie w terminie. Faktoring opiera się na identycznym założeniu, z tą różnica, że pozwala klientowi odzyskać pieniądze szybciej. Kontrahent może spłacić dług faktorowi w pierwotnym terminie spłaty.

Faktoring bez regresu, czyli ubezpieczenie w pakiecie

Dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku faktoringu jest wybór usługi w wariancie bez regresu, W tym wypadku klient nie będzie musiał oddawać wypłaconych pieniędzy faktorowi nawet, jeśli jego kontrahent nie ureguluje swojego zobowiązania. Transakcje bez regresu są objęte dodatkowym ubezpieczeniem należności, dzięki któremu faktor może odzyskać pieniądze w razie problemów ze spłatą. W Transcash bez regresu dostępny jest faktoring pełny, polegający na finansowaniu wszystkich faktur wystawianych na konkretnego kontrahenta.

Mobilizacja do szybkiej spłaty

Co ważne, faktoring bywa czynnikiem mobilizującym do terminowej spłaty. Jeśli dłużnik będzie zwlekał, musi liczyć się z natychmiastowym uruchomieniem windykacji. W tym sensie faktoring to sposób na zabezpieczenie swoich interesów w relacji z nowym zleceniodawcą. Usługa gwarantuje wypłatę pieniędzy, a nieuchronność windykacji będzie dla kontrahenta motywacją do spłaty zobowiązania w terminie.

Za bezpieczeństwem usługi faktoringu decyduje równię krótkoterminowy charakter zobowiązania. Spłata pożyczki lub kredytu jest rozłożona na wiele lat, podczas których sytuacja firmy może się zmienić, również na gorsze. W przypadku faktoringu o konieczności zwrotu mówimy jedynie, gdy kontrahent nie spłaci zobowiązania w terminie, co jest rzadkie i okazuje się szybko. Faktoring jest więc wygodniejszy z punktu widzenia planowania bieżącego budżetu firmy, ponieważ nie obciąża go w dłuższej perspektywie.

Bezpieczne finanse z faktoringiem

Gwarancją bezpieczeństwa finansowego są stałe wpływy na konto. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca może mieć pewność, że pieniądze zasilą je na czas, bo pozwoli zapobiec problemom z płynnością finansową. Ten aspekt jest szczególnie istotny dla małych firm z niewielką poduszką finansową na wypadek kłopotów. Faktoring wspiera ich funkcjonowanie na co dzień, a dzięki niewielkim kosztom nie naraża na szwank ich budżetów.

Możesz także polubić

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

Spóźnione płatności: jak zdyscyplinować kontrahenta?

W biznesie, gdzie czas to pieniądz, opóźnienia płatności kontrahentów znacząco wpływają na płynność finansową firm. W branży TSL ten problem dotyka niemal połowy przedsiębiorstw, a […]

1 2 3 19