Strona główna » Blog finansowy » Rozgryź dłużnika i windykuj skuteczniej: typy dłużników według Transcash

Blog finansowy

09.05.2023 Windykacja

Rozgryź dłużnika i windykuj skuteczniej: typy dłużników według Transcash

Gapa ma kiepską pamięć, Migacz ucieka w wymówki, a Cwaniak gra niewzruszonego. Dłużnik niejedno ma imię, a każdy z typów wymaga nieco innej strategii postępowania. O tym, jak rozpoznać i prowadzić skuteczne rozmowy windykacyjne z najpopularniejszymi typami dłużników przeczytasz w najnowszym poradniku Transcash.eu.

Każdy dłużnik to złodziej i trzeba trzymać go krótko – te przekonania odeszły do lamusa już kilkadziesiąt lat temu. Rozwój psychologii i socjologii pomógł nam zrozumieć, że kluczem do skuteczności w negocjacjach jest rozpoznanie potrzeb i oczekiwań drugiej strony.

To podejście wydaje się być szczególnie skuteczne w windykacji. Próby rozgryzienia natury dłużników trwają nieustannie od połowy lat 80., gdy naukowcy po raz pierwszy podjęli się zdefiniowania tej grupy i nadania jej konkretnych cech. Szybko okazało się, że dłużników podzielić można na kilka typów, uwzględniających przyczyny zadłużenia, postrzeganie świata i przyjęte strategie radzenia sobie z problemem.

W poradniku Transcash opisujemy pięć typów zgodnych z profilami psychologicznymi dłużników, na których nasi windykatorzy natrafili w trakcie swojej pracy. Należą do nich:

  • Gapa - spóźnialski i roztargniony
  • Migacz - mistrz wymówek
  • Cwaniak - pewny siebie i konfrontacyjny
  • Werter - emocjonalny i zrezygnowany
  • Filozof - specjalista od dyskusji i „szukania dziury w całym”
  • Przestępca - nigdy nie zamierzał spłacić długu

By rozpoznać, z jakim dłużnikiem mamy do czynienia, wystarczy nawet jedna rozmowa. Pokierowana właściwie, pozwoli odnieść pożądany efekt, którym jest nim deklaracja spłaty w ściśle określonym terminie.

W poradniku podpowiadamy, jakich strategii użyć wobec każdego z typów dłużników. Podczas każdej rozmowy warto pamiętać o jednej zasadzie: emocje są najgorszym doradcą. Gdy je pokażemy, rozmówca z pewnością je wykorzysta, chcąc wywołać współczucie lub wręcz przeciwnie – irytację i gniew.

Pobierz nasz poradnik, poznaj swojego dłużnika i wykorzystaj tę wiedzę, żeby zwiększyć skuteczność swojej windykacji. Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z windykacją Transcash. Odzyskujemy należności krajowe i zagraniczne na koszt dłużnika i służymy pomocą w zakresie porad prawnych.

Możesz także polubić

17.01.2024
Chcesz zabezpieczyć swój biznes? Wybierz faktoring i uniknij dłużników

Tak w interesach, jak i w zdrowiu, problemom lepiej zapobiegać niż leczyć ich skutki. Windykacja to ratunek dla firm, które mają problem z odzyskaniem długów. […]

06.04.2023
Windykacja na koszt dłużnika wchodzi na nowe rynki

Słowacja, Litwa i Rumunia to kolejne kraje, wobec których Transcash oferuje windykację na koszt dłużnika. W ramach ekspansji usługi, do tej pory oferowanej wobec dłużników […]

31.01.2023
Trening drużyny, czyli szkolenie windykacyjne (wideo)

Phil Jackson, Gregg Popovich, Red Auerbach – każdy z nich był wybitnym trenerem, który pomagał swojemu zespołowi osiągnąć mistrzowskie cele. Mówią, że trening czyni mistrza...A […]

1 2 3 8