Strona główna » Blog finansowy » Jak sprawdzić spedycję i jej rzetelność płatniczą?

Blog finansowy

26.11.2021 Windykacja

Jak sprawdzić spedycję i jej rzetelność płatniczą?

Sprawdzony i rzetelny kontrahent to gwarancja zapłaty oraz przyjemność z prowadzenia biznesu. Zatem bez lania wody, gdzie, co i jak sprawdzać, aby mieć pewność, że zleceniodawca nam zapłaci, a przynajmniej aby zminimalizować ryzyko braku zapłaty?

Czy Twój zleceniodawca istnieje?

W KRS znajdziesz dane rejestrowe spółek prawa handlowego, czyli między innymi popularnych spółek z o.o., czy komandytowej, ale również partnerskiej, jawnej oraz komandytowo-akcyjnej. W KRSie znajdziesz podstawowe informacje o spółce, jak datę założenia, dane wspólników, czy osób uprawnionych do reprezentowania spółki. 

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

 1. Adres - warto sprawdzić na Google Street View co kryje się pod danym adresem, abyś miał pewność, czy firma przypadkiem nie ma siedziby na terenie ogródków działkowych. Zwróć tylko uwagę na datę zrobienia zdjęcia na dole po prawej. Jeśli zdjęcie jest sprzed 10 lat to może się okazać, że rzeczywiście 10 lat temu mogły być w tym miejscu ogródki lub nawet pole rzepaku 😉 Przykład: tak wygląda siedziba Transcash. Warto się również upewnić, czy nie jest to adres biura wirtualnego. Korzystanie z biura wirtualnego nie jest zabronione i nie oznacza od razu, że masz do czynienia z oszustem, ale jeśli biuro wirtualne jest jedną z kilku wątpliwości, które pojawiły się w Twojej głowie to może oznaczać, że nie zobaczysz pieniędzy za wykonany transport.
 2. Zmiany właściciela, wspólników, członków zarządu - skupowanie dobrze prosperujących spółek w celu zrobienia przekrętu to dość popularna ostatnio praktyka, więc upewnij się czy nie doszło ostatnio do zmiany w tych rubrykach, a jeśli tak możesz skorzystać z portalu Rejestr.io, aby sprawdzić powiązania reprezentantów spółki z innymi firmami. 
 3. Wysokość kapitału zakładowego - to o tyle ważne, bo wskazuje maksymalną kwotę odpowiedzialności za zobowiązania.
 4. Sprawozdanie finansowe spółki oraz datę jego złożenia - spółki mają obowiązek składać sprawozdania finansowe raz w roku, więc brak złożenia sprawozdania może oznaczać, że spółka ma już poważne problemy finansowe. Bezpłatnie pobierzesz sprawozdanie finansowe spółki na tej stronie Przeglądarce dokumentów finansowych.
 5. Informację o otwarciu likwidacji - bo to oznacza, że spółka złożyła wniosek o likwidację i za chwilę zakończy swoją działalność.
 6. Informacje o otwarciu postępowania likwidacyjnego, o wszczęciu postępowania upadłościowego, układowego lub ustanowieniu kuratora dla spółki też mogą wskazywać na zwiększone ryzyko nieotrzymania zapłaty.

W CEIDG znajdziesz tylko dane jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wspólników spółek cywilnych, pod warunkiem, że wspólnicy uzupełnili te dane. 

W przypadku spółki cywilnej lepiej skorzystać z rejestru REGON. Wprawdzie w CEIDG na próżno szukać informacji o sytuacji finansowej danej firmy, ale upewnisz się czy firma z którą rozmawiasz w ogóle istnieje i jak długo. Czy podane Ci dane rejestrowe firmy są poprawne i czy firma ma status firmy aktywnej. 

Opinie innych przewoźników na temat współpracy

Opinie innych przewoźników, byłych lub obecnych klientów, warto sprawdzić w kilku miejscach. Przede wszystkim pomocne będą:

 • Giełdy transportowe

Szczególnie powinny zainteresować Cię opinie o statusie płatności oraz oceny współpracy. Pamiętaj jednak, że oceny wystawiane są przez innych użytkowników giełdy i operator giełdy nie ma szans zweryfikować ich prawdziwości.

 • Facebook i grupy tematyczne, takie jak Spedytorzy i Przewoźnicy, Nie płacą - Spedytorzy i przewoźnicy, Firmy, które nie płacą Trans/Timo.
  Choć tu podkreślamy, aby do informacji publikowanych na Facebooku podchodzić z pewnym dystansem. Nikt nie weryfikuje prawdziwości publikowanych informacji, bywa, że pokłóceni przedsiębiorcy oczerniają siebie nawzajem. Warto być czujnym i sprawdzać, czy o naszych kontrahentach nie pojawiają się niepokojące posty, ale nie traktować wszystkiego znalezionego w sieci jako pewne źródło informacji.
 • Opinie w Google - spora część firm ma założoną wizytówkę w Google i wystarczy, że  przeczytasz opinie w wizytówce. Choć tu podobnie jak na Facebooku, musisz pamiętać, że każdy może napisać co chce, również nieprawdę i nie jesteś w stanie tego zweryfikować.

Czy Twój kontrahent ma długi?

Giełdy długów oraz giełdy wierzytelności przeterminowanych to bardzo dobre i często bezpłatne źródło wiedzy o obecnych i potencjalnych kontrahentach oraz o ich aktualnym zadłużeniu. Na co warto zwrócić uwagę sprawdzając swojego kontrahenta na takiej giełdzie? Przede wszystkim na to ile wpisów o naszym kontrahencie widnieje w danym momencie na giełdzie długów. Jeden wpis wcale nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z nierzetelnym płatnikiem. Jednak jeśli rozważamy współpracę z firmą, która od miesięcy króluje na giełdzie długów to może lepiej nie ryzykować. Na przykładzie Giełdy wierzytelności Transcash, wielkim jej plusem jest to, że dostęp do giełdy wierzytelności jest bezpłatny dla zarejestrowanych użytkowników. Na Giełdzie Wierzytelności znajdziesz długi firm transportowych zarówno polskich,  jak i zagranicznych.

 • Bazy informacji gospodarczych np.: BIG Infomonitor, Krajowy Rejestr Dłużników BIG, ERIF

Podobnie jak giełdy dłużników to wiarygodne źródło informacji na temat niespłaconych zobowiązań i wiarygodności płatniczej firm spedycyjnych. Jedynym minusem tych rozwiązań są koszty. Dostęp do raportu gospodarczego o danej firmie, czy też dopisanie dłużnika do rejestru zadłużonych wiąże się z opłatą jednorazową lub abonamentową. W przypadku jednorazowego pobrania raportu są to koszty rzędu 49,99 zł za pojedynczy raport (na podstawie cennika ERIF z dnia 26.10.2021) . Przy stałej współpracy powinniśmy liczyć się z opłatą abonamentową od 199 zł wzwyż w zależności od pakietu + jednorazowa opłata aktywacyjna 400 zł na (na podstawie cennika BIG Infomonitor z dnia 26.10.2021).

 • Wywiadownie gospodarcze

Z usług wywiadowni gospodarczych korzystają najczęściej duże firmy przewozowe. Wynika to przede wszystkim ze skali działania oraz kosztów tej usługi. Wywiadownie gospodarcze na Twoje zlecenie przygotują raport o danej firmie polskiej lub zagranicznej, który może zawierać takie informacje jak dane rejestrowe, analizę danych finansowych na podstawie sprawozdań firmy,  informacje o wiarygodności i moralności płatniczej, analizę powiązań właścicieli i zarządzających firmą z innymi przedsiębiorstwami, a również ocenę poziomu ryzyka oraz wypłacalności powiązanych biznesów.

 • Certyfikaty wiarygodności/rzetelności płatniczej płatniczej 

Jest kilka rodzajów takich certyfikatów dostępnych na rynku. I tu mamy smutną wiadomość - w praktyce takie certyfikaty niewiele mówią o rzetelności płatniczej danej firmy, ani o jej kondycji finansowej w danym momencie. Najczęściej są to płatne certyfikaty, które firmy kupują i wykorzystują marketingowo, ale nie powinny być one traktowane jako gwarancja, że mamy do czynienia z uczciwym przedsiębiorcą.

 • Rejestr Niewypłacalnych Dłużników

Rejestr prowadzony jest przez KRS, a dłużnicy wpisywani są do niego na podstawie orzeczenia sądu. 

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój kontrahent widnieje w Rejestrze Niewypłacalnych Dłużników możesz złożyć wniosek do Centralnej Informacji KRS. Koszt wniosku to 15 zł. W odpowiedzi otrzymasz zaświadczenie z informacją czy dany podmiot jest w RND i pod jakim numerem lub czy go nie ma Rejestrze.

Chcesz mieć pewność, że otrzymasz zapłatę za wykonanie zlecenie?
Poznaj SafePAY, windykację z gwarantowaną zapłatą.

Możesz także polubić

17.01.2024
Chcesz zabezpieczyć swój biznes? Wybierz faktoring i uniknij dłużników

Tak w interesach, jak i w zdrowiu, problemom lepiej zapobiegać niż leczyć ich skutki. Windykacja to ratunek dla firm, które mają problem z odzyskaniem długów. […]

09.05.2023
Rozgryź dłużnika i windykuj skuteczniej: typy dłużników według Transcash

Gapa ma kiepską pamięć, Migacz ucieka w wymówki, a Cwaniak gra niewzruszonego. Dłużnik niejedno ma imię, a każdy z typów wymaga nieco innej strategii postępowania. […]

06.04.2023
Windykacja na koszt dłużnika wchodzi na nowe rynki

Słowacja, Litwa i Rumunia to kolejne kraje, wobec których Transcash oferuje windykację na koszt dłużnika. W ramach ekspansji usługi, do tej pory oferowanej wobec dłużników […]

1 2 3 8