Strona główna » Blog finansowy » Obalamy faktoringowe mity

Blog finansowy

13.12.2023 Faktoring

Obalamy faktoringowe mity

Pogarsza relacje z kontrahentami, jest drogi, a korzystać z niego mogą tylko duże firmy – wokół faktoringu narosło wiele mitów, które mogą zniechęcić do korzystania z usługi. Obalamy 5 największych przekłamań na temat finansowania faktur.

Mit 1: Faktoring jest drogi

W rzeczywistości faktoring to jedna z najtańszych form finansowania. Prowizja za usługę zwykle nie przekracza kilku procent i bywa nawet kilkakrotnie niższa od finansowania za pomocą pożyczki lub kredytu. W Transcash prowizja za sfinansowanie pojedynczej faktury to również jedyna opłata, którą pobieramy. Nasi klienci nie płacą za abonament, windykację, przyznanie czy utrzymanie limitu.

Jak koszty wyglądają w praktyce? Przekazując do sfinansowania fakturę w wysokości 5000 zł na 30 dni w Transcash, prowizja wyniesie niecałe 150 złotych.

Mit 2: Faktoring jest usługą tylko dla dużych firm

Wielkość firmy nie ma znaczenia – faktoring pozwala finansować faktury na większe i mniejsze kwoty, zarówno pojedynczo, jak i cyklicznie. Jedynym warunkiem skorzystania z usługi jest wystawianie faktur z długim terminem płatności, ponieważ faktura musi zostać przekazana do finansowania przed jego upływem.

W Transcash finansujemy zarówno duże firmy, jak i średnich i małych przedsiębiorców oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem, że działają w branży transportowej.

Mit 3: Faktoring wpływa negatywnie na wizerunek Twojej firmy

Faktoring nie tylko nie pogarsza wizerunku firmy, ale zwiększa jej konkurencyjność i szanse na zdobywanie kolejnych współprac. Jeśli korzystasz z tej usługi, Twój kontrahent nie musi spieszyć się z zapłatą za Twoje zlecenia. To zwiększa konkurencyjność Twojej firmy na rynku, ponieważ jesteś w stanie zaoferować partnerom terminy płatności dostosowane do ich potrzeb.

Stałe wpływy na konto, które zapewnia faktoring, pozwalają utrzymać płynność finansową Twojej firmy. Dzięki niemu regulujesz swoje należności na czas (lub nawet przed czasem), co daje Ci silniejszą pozycję negocjacyjną w relacji z dostawcami. Zanim zdecydujesz się na usługi konkretnego faktora, porównaj jego ofertę z innymi, żeby mieć pewność, że rzeczywiście wybierasz najlepszą usługę dla swojego biznesu.

Mit 4: Faktoring to odmiana windykacji

Faktoring i windykacja to usługi nastawione na poprawę sytuacji finansowej firmy, ściśle związane z fakturami. Ich założenia są jednak zupełnie inne. Podstawowa różnica polega na czasie. Z faktoringu skorzystasz, gdy Twoja faktura jest przed terminem płatności, natomiast windykacja dotyczy wyłącznie faktur przeterminowanych. Faktoring to więc usługa, która chroni Cię przed długami – pozwala odzyskać pieniądze z faktury szybko, co zapobiega problemom z płynnością. Windykacja przychodzi z pomocą, gdy problem już się pojawił i realnie zagraża twojej firmie, ponieważ nie dostałeś należnych Ci pieniędzy.

W Transcash w przypadku faktoringu wymagamy, aby do terminu płatności faktury pozostało nie mniej niż 3 dni. Natomiast do windykacji przyjmujemy faktury już 1 dzień po terminie płatności.

Mit 5: Faktoring to usługa dla firm w złej kondycji finansowej

Faktoring służy przede wszystkim tym firmom, które nie mają problemów z płynnością finansową i chcą zachować ten stan. Pomaga aktywnie rozwijać biznes i pozyskiwać nowych kontrahentów. Dzięki faktoringowi jesteś bardziej konkurencyjny, ponieważ możesz zagwarantować swoim partnerom dłuższe terminy płatności, nie narażając na szwank własnych finansów.

Nie warto dawać wiary mitom, bo faktoring to usługa dla każdego. Możesz z niej skorzystać niezależnie od tego, jak dużą firmę prowadzisz, a nasza pomoc może zwiększyć Twoją konkurencyjność i ułatwić współpracę z kontrahentami. Jeśli działasz w branży transportowej, sprawdź naszą ofertę i wybierz wariant najlepszy dla siebie.

Możesz także polubić

24.06.2024
Na czym polega finansowanie faktur z zakazem cesji?

Finansowanie faktur pozwala przedsiębiorcom z branży TSL poprawić płynność finansową swojej firmy. Jednak nie każda faktura może być finansowana w ten sposób, zwłaszcza gdy zawiera […]

07.06.2024
Kontrahent nie płaci – co dalej?

Niewypłacalny kontrahent może wpędzić firmę w poważne kłopoty, z bankructwem włącznie. Już kilka nieuregulowanych faktur może doprowadzić do zatorów płatniczych i wywołać lawinę trudności finansowych. […]

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

1 2 3 21