Strona główna » Blog finansowy » Kto może skorzystać z faktoringu?

Blog finansowy

29.08.2023 Faktoring

Kto może skorzystać z faktoringu?

Gdy mowa o kryteriach, jakie musi spełnić klient, faktoring jest jedną z łatwo dostępnych usług finansowych. By z niego skorzystać, trzeba jednak spełnić jeden kluczowy warunek: faktura zgłoszona do finansowania nie może być przeterminowana.

Faktoring to usługa skierowana do każdej firmy, która wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Taki stan rzeczy jest normą w wielu branżach, w tych transportowej, handlowej czy budowlanej, gdzie terminy płatności faktur bywają odroczone nawet o 90 i więcej dni. Taki stan rzeczy w naturalny sposób utrudnia bieżące prowadzenie działalności, która funkcjonuje w standardowym, miesięcznym modelu rozliczeniowym.

W tej sytuacji faktoring staje się sposobem na zachowanie stabilnej pozycji rynkowej oraz przewagi konkurencyjnej. By skorzystać z takiej usługi w Transcash, faktura musi do nas trafić nie później, niż na 3 dni przed upływem terminu płatności. Jeśli dokument będzie przeterminowany, nie możemy sfinansować faktury – wtedy jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy staje się windykacja.

Nieprzeterminowana faktura to podstawowy, ale nie jedyny warunek, który musi spełnić potencjalny klient Transcash. Obsługujemy wyłącznie firmy z branży TSL zarejestrowane w Polsce, które działają na rynku co najmniej od miesiąca.

Na jaką kwotę można finansować faktury?

Decyzja o sfinansowaniu faktury zależy także od jej wysokości. Każda usługa ma określony limit wartości faktury, którą możemy sfinansować. W przypadku usługi mikrofaktoringu limit finansowania wynosi 50 tys. zł. Gdy klient wykorzysta tę kwotę, nie może zgłaszać kolejnych faktur do chwili, gdy któryś jego kontrahentów ureguluje poprzednie płatności, a spłacona kwota pokryje wartość nowo zgłoszonej faktury.

Ustalony z góry limit można zmienić, wnioskując o jego zwiększenie. Zgoda może zostać udzielona po pozytywnej weryfikacji wniosku.

Pamiętaj o limicie na kontrahenta

Biorąc pod uwagę, że Transcash działa w konkretnej branży, może się zdarzyć, że kilku naszych klientów zgłasza do finansowania faktury wystawione na tego samego płatnika. Wówczas przy decyzji o finansowaniu bierzemy pod uwagę również tzw. limit na kontrahenta. Jest to limit, który został przyznany na finansowanie faktur wystawionych wspomnianemu płatnikowi przez wszystkich klientów korzystających z faktoringu w Transcash. Po wykorzystaniu limitu faktury są odrzucane, dopóki kontrahent nie ureguluje poprzednich płatności na minimum taką kwotę, jaka widnieje na zgłoszonej fakturze.

Możesz także polubić

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

30.04.2024
Faktoring kontra inne formy finansowania

Mądrze dobrane finansowanie pozwala utrzymać budżet firmy w ryzach, wspomaga finansową płynność i gromadzenie oszczędności. To, jaki typ finansowania wybierzesz, zależy od wielu czynników – […]

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

1 2 3 20