fbpx
Strona główna » Blog finansowy » Kto może skorzystać z faktoringu?

Blog finansowy

29.08.2023 Faktoring

Kto może skorzystać z faktoringu?

Gdy mowa o kryteriach, jakie musi spełnić klient, faktoring jest jedną z łatwo dostępnych usług finansowych. By z niego skorzystać, trzeba jednak spełnić jeden kluczowy warunek: faktura zgłoszona do finansowania nie może być przeterminowana.

Faktoring to usługa skierowana do każdej firmy, która wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Taki stan rzeczy jest normą w wielu branżach, w tych transportowej, handlowej czy budowlanej, gdzie terminy płatności faktur bywają odroczone nawet o 90 i więcej dni. Taki stan rzeczy w naturalny sposób utrudnia bieżące prowadzenie działalności, która funkcjonuje w standardowym, miesięcznym modelu rozliczeniowym.

W tej sytuacji faktoring staje się sposobem na zachowanie stabilnej pozycji rynkowej oraz przewagi konkurencyjnej. By skorzystać z takiej usługi w Transcash, faktura musi do nas trafić nie później, niż na 3 dni przed upływem terminu płatności. Jeśli dokument będzie przeterminowany, nie możemy sfinansować faktury – wtedy jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy staje się windykacja.

Nieprzeterminowana faktura to podstawowy, ale nie jedyny warunek, który musi spełnić potencjalny klient Transcash. Obsługujemy wyłącznie firmy z branży TSL zarejestrowane w Polsce, które działają na rynku co najmniej od miesiąca.

Na jaką kwotę można finansować faktury?

Decyzja o sfinansowaniu faktury zależy także od jej wysokości. Każda usługa ma określony limit wartości faktury, którą możemy sfinansować. W przypadku usługi mikrofaktoringu limit finansowania wynosi 50 tys. zł. Gdy klient wykorzysta tę kwotę, nie może zgłaszać kolejnych faktur do chwili, gdy któryś jego kontrahentów ureguluje poprzednie płatności, a spłacona kwota pokryje wartość nowo zgłoszonej faktury.

Ustalony z góry limit można zmienić, wnioskując o jego zwiększenie. Zgoda może zostać udzielona po pozytywnej weryfikacji wniosku.

Pamiętaj o limicie na kontrahenta

Biorąc pod uwagę, że Transcash działa w konkretnej branży, może się zdarzyć, że kilku naszych klientów zgłasza do finansowania faktury wystawione na tego samego płatnika. Wówczas przy decyzji o finansowaniu bierzemy pod uwagę również tzw. limit na kontrahenta. Jest to limit, który został przyznany na finansowanie faktur wystawionych wspomnianemu płatnikowi przez wszystkich klientów korzystających z faktoringu w Transcash. Po wykorzystaniu limitu faktury są odrzucane, dopóki kontrahent nie ureguluje poprzednich płatności na minimum taką kwotę, jaka widnieje na zgłoszonej fakturze.

Możesz także polubić

Spóźnione płatności: jak zdyscyplinować kontrahenta?

W biznesie, gdzie czas to pieniądz, opóźnienia płatności kontrahentów znacząco wpływają na płynność finansową firm. W branży TSL ten problem dotyka niemal połowy przedsiębiorstw, a […]

18.01.2024
Nowoczesne finansowanie dla spedycji

Szybka zapłata przyciąga przewoźników do spedycji – jak ją zapewnić, nie narażając płynności finansowej? Popularnym sposobem na rozwiązanie tej kwestii do niedawna było skonto, ale […]

17.01.2024
Chcesz zabezpieczyć swój biznes? Wybierz faktoring i uniknij dłużników

Tak w interesach, jak i w zdrowiu, problemom lepiej zapobiegać niż leczyć ich skutki. Windykacja to ratunek dla firm, które mają problem z odzyskaniem długów. […]

1 2 3 20