Strona główna » Blog finansowy » Jak działa faktoring na przykładzie firmy transportowej?

Blog finansowy

Jak działa faktoring na przykładzie firmy transportowej?

Branża transportowa to jedna z tych, które aktywnie reagują na wszelkie zmiany na rynku. W ostatnich latach zmianę podejścia do tego biznesu determinowała m.in. pandemia koronawirusa czy niestabilna sytuacja w Europie (spowodowana wojną w Ukrainie). Transport to jednak zróżnicowana i dynamiczna dziedzina nawet bez globalnych problemów gospodarczych. Jak sprostać przeciwnościom i utrzymać się na rynku? Warto wykorzystać nowoczesne sposoby zarządzania finansowaniem firmy.

jak działa faktoring

Założenie firmy transportowej – jaka jest specyfika tego biznesu?

Transport to dziedzina, w której można wiele zyskać, jednak do tego niezbędny będzie duży nakład pracy i sił – zwłaszcza w przypadku transportu międzynarodowego. Najczęstsze problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy, to:

 • niska rentowność,
 • duże koszty prowadzenia działalności,
 • często praktykowane długie terminy płatności.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że jeśli decydujesz się wejść na rynek transportowy, powinieneś przeanalizować swoje umiejętności zarządzania finansami.

Koszty działalności przewozowej

Jeśli zdecydujesz się na założenie firmy transportowej, pamiętaj, że jest to branża kapitałochłonna. Już na samym początku musisz zadbać o odpowiedni pojazd lub całą flotę, jej ubezpieczenie, a także uzyskanie niezbędnych licencji i uprawnień do prowadzenia działalności. W rezerwie powinieneś mieć zatem co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nawet jeśli zrezygnujesz z zakupu pojazdów na własność, kredyt czy leasing wciąż będą generować co miesiąc niemałe koszty.

Nie możesz zapominać też o kosztach zatrudnienia kierowcy i tzw. pakiecie mobilności. To zbiór przepisów, zgodnie z którym powinieneś wynagradzać pracownika na takim poziomie, jakby pracował na stałe w kraju, przez który przejeżdża. Co to oznacza? Wysyłając kierowcę na trasę wiodącą np. przez Niemcy, musisz uwzględnić stawki, jakie otrzymują tamtejsi pracownicy.

Finansowanie działalności transportowej – jak sobie z tym poradzić?

Okazuje się, że koszty prowadzenia takiego przedsiębiorstwa mogą przewyższać twoje prognozy. Dużo pieniędzy pochłania także działalność promocyjna i marketingowa – w końcu to twoje główne narzędzie do walki z konkurencją. To wszystko sprawia, że podstawą, o którą musisz zadbać, jest płynność finansowa firmy.

Tę ostatnią możesz sobie zapewnić, egzekwując na czas płatności od kontrahentów. Nie jest to jednak takie proste. W branży transportowej czas oczekiwania na zapłatę wynosi średnio aż 60 dni. Co jednak istotne, termin ten liczy się od chwili przesłania oryginałów wszystkich dokumentów do zlecającego, a nie od daty wykonania samej usługi. To zjawisko tzw. długiego okresu płatności. Jeśli to specyfika tej branży, to jak poradzić sobie z bieżącymi opłatami? W końcu zobowiązania takie jak:

 • karty paliwowe,
 • e-toll,
 • leasing,
 • wypłaty dla kierowców,

które firma transportowa musi regulować, nie mogą czekać.

Jest kilka sposób, aby to sobie ułatwić. Jednym z najczęściej stosowanych przez mniejsze przedsiębiorstwa jest finansowanie faktur.

Jak działa faktoring dla firmy transportowej?

Finansowanie faktur (inaczej faktoring) pozwala przedsiębiorstwu zachować płynność finansową. W jaki sposób? Chodzi o szybką wypłatę pieniędzy z faktur wystawionych kontrahentowi. Jako właściciel firmy przewozowej zyskujesz dzięki temu regularne wpływy i bez problemu pokrywasz bieżące wydatki – bez konieczności zadłużania się. To idealne rozwiązanie, jeśli nie chcesz skracać długich terminów płatności swoim klientom.

W praktyce polega to na przejęciu obowiązku płatności zobowiązania przez faktora. Jeśli wystawisz fakturę z wydłużonym terminem płatności, możesz od razu przekazać ją firmie faktoringowej do sfinansowania. Opłaci ona wartość faktury w całości, a następnie odzyska pieniądze od kontrahenta już bez twojego bezpośredniego udziału. Jedynym kosztem, jaki przy tym poniesiesz, będzie prowizja pośrednika.

Za sprawą finansowania faktur tą drogą możesz mieć pieniądze na firmowym koncie już w dniu wystawienia dokumentu.

Finansowanie faktur za transport – okazjonalnie czy na stałe?

Wszystko oczywiście zależy od sytuacji twojej i twoich kontrahentów. Jeżeli problemy z płatnościami zdarzają się raz na jakiś czas, finansowanie faktur to dobra opcja, która nie nadszarpnie twojego budżetu, a pomoże ci zachować płynność finansową. To tzw. mikrofaktoring, w przypadku którego pośrednik nie wymaga od ciebie wykupienia abonamentu na swoje usługi. W przypadku tej opcji to ty wybierasz, które faktury chcesz przekazać do uregulowania.

Jeśli natomiast chcesz skorzystać z tej możliwości kompleksowo, równie dobrze możesz zdecydować się na pełny faktoring dla firmy transportowej. Dzięki niemu:

 • sfinansujesz wszystkie faktury od wybranych przez ciebie kontrahentów;
 • zyskasz wysoki limit finansowania – nawet do 5 mln zł, a do 70 tys. bez wymogu przedstawiania dokumentów finansowych;
 • będziesz mógł negocjować z faktorem jego prowizję;
 • oddasz ryzyko niewypłacalności kontrahentów faktorowi, który w razie potrzeby pokryje wszystkie koszty windykacji.

Największe zalety finansowania faktur na rynku transportowym

Jeśli planujesz założenie firmy transportowej, musisz poznać specyfikę tej branży i liczyć się z panującym w niej ryzykiem. Warto z wyprzedzeniem przyjrzeć się możliwości finansowania faktur, ponieważ długie okresy płatności na rynku przewozowym to stała praktyka, która może powodować twoje problemy z płynnością finansową. Faktoring to proste rozwiązanie, dzięki któremu:

 • wpłatę należności za fakturę otrzymasz zaraz po jej wystawieniu;
 • podejmujesz współpracę z firmą, która jest transparentna (brak dodatkowych opłat, jedynie prowizja);
 • będziesz swobodnie zarządzać majątkiem i samodzielnie wybierać faktury, które chcesz sfinansować;
 • monitoring płatności czy windykację należności zyskasz od faktora nieodpłatnie.

Dzięki faktoringowi możesz prowadzić biznes o wiele dynamiczniej i bardziej przewidywalnie niż twoja konkurencja.

Możesz także polubić

Firma z Francji jako partner w biznesie? Sprawdź ją, zanim podpiszesz umowę

Francja jest drugim największym inwestorem w Polsce. Sporo z tych środków zasila sektor transportu – w 2022 r. była to aż jedna czwarta. Chęć współpracy […]

24.06.2024
Na czym polega finansowanie faktur z zakazem cesji?

Finansowanie faktur pozwala przedsiębiorcom z branży TSL poprawić płynność finansową swojej firmy. Jednak nie każda faktura może być finansowana w ten sposób, zwłaszcza gdy zawiera […]

Oszczędności w transporcie. Jak zyskać wykorzystując planer załadunków?

Coraz częściej oprócz analizy bieżących wydatków, przewoźnicy przyglądają się narzędziom i nowoczesnym metodom umożliwiającym wygenerowanie większych oszczędności. Jednym z rozwiązań jest wdrożenie aplikacji Goodloading, pozwalającej […]

1 2 3 28