Strona główna » Blog finansowy » Faktoring kontra inne formy finansowania

Blog finansowy

30.04.2024 Faktoring

Faktoring kontra inne formy finansowania

Mądrze dobrane finansowanie pozwala utrzymać budżet firmy w ryzach, wspomaga finansową płynność i gromadzenie oszczędności. To, jaki typ finansowania wybierzesz, zależy od wielu czynników – aktualnej kondycji Twojej firmy, jej wielkości, specyficznych uwarunkowań i celu, który chcesz zrealizować. Faktoring to jedna z najkorzystniejszych opcji pod względem warunków i kosztów.

Kredyt dla firmy

Myśląc o źródłach finansowania, na myśl jako pierwszy z pewnością przychodzi kredyt. Ten popularny produkt bankowy daje stosunkowo szybki dostęp do środków, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, wzięcie kredytu wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej, której uzyskanie w ostatnich latach stało się trudniejsze. Ograniczył ją wzrost stóp procentowych oraz zaostrzenie kryteriów udzielania pożyczek i kredytów przez banki w związku z niepewną sytuacją gospodarczą. Otrzymanie kredytu stało się więc trudniejsze, a koszty jego obsługi wzrosły. Nie mniej, kredyt to dobry wybór, jeśli Twoja firma wymaga dużego zastrzyku gotówki na konkretny cel. Tryb spłat można dostosować do potrzeb firmy, choć należy brać pod uwagę wahania stóp procentowych, które mogą zwiększyć jego koszty w czasie.

Kredyt obrotowy

Jest alternatywą wobec jednorazowego kredytu i bywa nazywany również linią kredytową. Ten produkt pozwala finansować bieżącą działalność zgodnie z potrzebami. Jego działanie można porównać do karty kredytowej – bank wyznacza comiesięczną kwotę, która możemy pożyczyć i nalicza odsetki zgodnie z faktycznie wykorzystaną kwotą. W tym wypadku jednak nie ma mowy o okresie bezodsetkowym – finansowanie tego rodzaju zawsze wiąże się z kosztami. Na kredyt obrotowy największe szanse mają duże firmy o sprawdzonej renomie. Przy jego udzielaniu liczy się ocena kondycji finansowej firmy i wysokość jej zabezpieczeń – przedsiębiorstwo, które nie dysponuje własnymi środkami w formie oszczędności lub innych zasobów, może mieć problem z uzyskaniem kredytu odnawialnego.

Leasing

W branży TSL niezwykle popularną formą finansowania środków trwałych jest leasing. Korzysta z niego zdecydowana większość firm, która chce sfinansować pojazdy. Jest łatwiej dostępny niż kredyt, ale jego wadą są wysokie koszty. Jako leasingobiorca płacisz nie tylko comiesięczną ratę za użytkowanie pojazdu, ale również obowiązkowe ubezpieczenie. Plusem jest fakt, że w ramach leasingu bywa ono niższe od oferowanego na standardowych warunkach. Dodatkowo, otrzymanie leasingu jest uzależnione od tzw. opłaty wstępnej, która może wynosić nawet 30 proc. wartości samochodu. Plusem leasingu dla przedsiębiorcy jest z pewnością możliwość zaliczenia go w poczet kosztów uzyskania przychodu.

Decydując się na leasing trzeba mieć na uwadze, że ta forma finansowania pozwala wypożyczyć i użytkować pojazd (z opcją kupna po zakończeniu umowy), a nie stać się jego właścicielem.

Faktoring

Nie wymaga zdolności kredytowej, pozwala utrzymać płynność finansową, a środków nie zwraca klient, ale jego kontrahent. To największe zalety faktoringu, czyli usługi finansowania faktur. W Transcash wypłacimy Ci pieniądze za fakturę zgodnie z zawartą na niej kwotą, a po zwrot pieniędzy zwrócimy się do jej pierwotnego płatnika. Klienci Transcash najczęściej decydują się na mikrofaktoring, czyli finansowanie pojedynczej faktury. To nie tylko wygodny, ale również niedrogi produkt, ponieważ jedyną opłatą ponoszoną przez klienta jest prowizja od wypłaconej kwoty. Nie płacisz abonamentu, a zmiana limitu finansowania i koszty ewentualnej windykacji zawierają się w cenie usługi.

Faktoring pozwala odzyskać pieniądze z faktury nawet w dniu jej wystawienia. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne gdy firma, w związku z długimi terminami płatności, czeka na środki nawet kilkadziesiąt dni. Cała procedura od zgłoszenia po wypłatę zwykle odbywa się online, a finansowanie może dotyczyć tylko jednej lub wielu faktur. Dodatkowo, w przypadku finansowania całej relacji z kontrahentem, możesz liczyć na ubezpieczenie należności. Ta opcja chroni Cię przed koniecznością zwrotu pieniędzy w sytuacji, gdy kontrahent nie odda ich nam.

Łatwość i szybkość uzyskania finansowania sprawia, że faktoring świetnie sprawdza się jako narzędzie wspierające płynność finansową firm. W porównaniu z kredytem jest nie tylko łatwiej dostępny, ale też tańszy i daje zdecydowanie większe możliwości od mocno wyspecjalizowanego leasingu. 

Możesz także polubić

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

1 2 3 20