Strona główna » Blog finansowy » Ile naprawdę kosztuje faktoring?

Blog finansowy

20.03.2020 Faktoring

Ile naprawdę kosztuje faktoring?

Faktoring z każdym miesiącem cieszy się coraz większą popularnością. Jak podaje Polski Związek Faktorów w 2019 roku ponad 18 tys. małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało z faktoringu przekazując  do finansowania faktury na łączną kwotę 12,7 mln zł. Obecnie już nie tylko banki oferują usługę finansowania faktur. W ostatnich latach powstało kilka fintechów, które oferują szybką usługę faktoringu online po atrakcyjnej cenie. A co tak naprawdę się za tym kryje? Pokażemy Wam na co zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert finansowania. Czy reklamowana niska cena w każdym przypadku jest rzeczywiście niska?

OPŁATY ZA FAKTORING

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że opłata opłacie jest nierówna. Niska prowizja często jest tylko wabikiem reklamowym, a na faktyczną cenę składa się kilka innych dodatkowych opłat. Z jakimi kosztami możesz się spotkać w przypadku faktoringu?

PROWIZJA

Zwykle prowizja ustalana jest jako % od wartości faktury. Warto zwrócić uwagę jak naliczana jest prowizja. Firmy różnie komunikują wysokość prowizji. Można się spotkać z wartościami 0,08% lub 4,5%, przy czym czytając dokładniej okazuje się, że 0,08% liczone jest za każdy dzień finansowania, a 4,5% to stała prowizja bez względu na liczbę dni. 

Jeśli masz fakturę z terminem płatności 60 dni, to w praktyce 4,5% jest dla Ciebie atrakcyjniejszą opcją, niż 0,08% za każdy dzień. Kolejną ważną opcją jest ustalenie czy podana prowizja dotyczy każdej faktury czy tylko pierwszej lub kilku pierwszych. Wiele firm faktoringowych, aby pozyskać klienta proponuje niższą prowizję na pierwszą bądź kilka pierwszych faktur, a przy kolejnych stosuje już wyższe stawki - warto to wiedzieć na początku.

ODSETKI

Pojawienie się nowoczesnych faktorów online zmusiło wiele firm/banków do uproszczenia cennika i obniżenia ceny za sfinansowanie faktury. Jednak zdarza się jeszcze, że niektórzy faktorzy wciąż poza prowizją naliczają odsetki od łącznego udzielonego finansowania. Działa to identycznie jak oprocentowanie kredytu. Jeśli w ciągu miesiąca przekazałeś do finansowania 10 faktur na kwotę 1000 zł każda, to faktor poza prowizją od finansowania naliczy jeszcze miesięczne odsetki od kwoty 10 000 zł. Na etapie porównania ofert warto sprawdzić, czy udzielone finansowanie nie jest dodatkowo oprocentowane. 

ABONAMENT

W przypadku abonamentu mamy do czynienia z dwiema opcjami - faktoring na abonament lub opłata abonamentowa, nazywana często opłatą administracyjną. Czym to się różni? Pierwsza opcja, czyli faktoring w abonamencie, działa podobnie jak telefon na abonament. Płacisz jedną kwotę co miesiąc, uzależnioną od wysokości przyznanego limitu i nie ma znaczenia ile faktur przekażesz do finansowania. W przypadku faktoringu na abonament musisz liczyć się ze stałą miesięczną opłatą wynoszącą 1-3% wartości przyznanego limitu, bez względu na to czy wykorzystujesz ten limit czy nie. Druga opcja to stała comiesięczna opłata za samą możliwość korzystania z faktoringu. W tym drugim przypadku poza abonamentem (opłatą administracyjną) zapłacisz też prowizję i inne opłaty, które pobiera faktor. Przed podpisaniem umowy sprawdź o jaki dokładnie abonament chodzi i ile on kosztuje.

INNE OPŁATY

Bywa, że niska prowizja to tylko zachęta reklamowa, a tabela opłat dodatkowych aż straszy. Pojawiają się w niej  np.: jednorazowa opłata za przyznanie limitu finansowania lub opłata, a bardziej kara za to, że nie korzystasz z przyznanego limitu. Z punktu widzenia firmy faktoringowej mają one pewne uzasadnienie. Przyznanie limitu wiąże się z przeanalizowaniem kondycji Twojej firmy, a nie wykorzystanie przyznanego limitu to też pewna strata, bo faktor utrzymywał dla Twojej firmy środki w gotowości. Niemniej z punktu widzenia przedsiębiorcy te opłaty po prostu zwiększają koszty korzystania z usługi. 

KALKULATOR KOSZTÓW FAKTORINGU

Coraz więcej firm oferujących finansowanie faktur stawia na transparentny przekaz dotyczący rzeczywistej ceny usługi. Działy marketingu i sprzedaży zdążyły się już nauczyć, że chwyty reklamowe i ukrywanie prawdziwej ceny to strategia krótkoterminowa. Prędzej, czy później przedsiębiorca policzy ile tak naprawdę płaci za utrzymanie płynności finansowej. Wiele firm umieszcza na swoich stronach internetowych kalkulator faktoringu, który pozwala szybko wyliczyć ile zapłacisz za konkretną fakturę. Dzięki temu dużo łatwiej porównać oferty faktorów. W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć o różnych sposobach podawania kosztów. Niektórzy faktorzy, aby sprawić wrażenie tańszej usługi podają prowizję po uwzględnieniu korzyści podatkowych wynikających z wliczenia kosztów finansowania w koszty prowadzenia działalności. Warto na to zwrócić uwagę oraz na pewne pozycje, których w kalkulatorze nie zobaczysz. 

MONITORING PŁATNOŚCI I WINDYKACJA KONTRAHENTA

To dość ważny element całej układanki. Jeżeli Twój kontrahent nie zapłaci, to faktor wróci do Ciebie. Stosując szybki regres pozostawia Cię samego z problemem nierzetelnego kontrahenta. Zdarza się że firma faktoringowa oddaje sprawę firmie windykacyjnej, ale koszty windykacji przerzuca na Ciebie, a te mogą być dość wysokie i kalkulator Ci ich nie pokaże. Na szczęście są też firmy, które mają doświadczenie w windykacji i odpowiednie narzędzia, aby skutecznie skłonić kontrahenta do zapłaty i całą “czarną robotę” związaną z odzyskaniem pieniędzy biorą na siebie i nie naliczają za to dodatkowych opłat. 

TO ILE NAPRAWDĘ ZAPŁACISZ ZA FAKTORING?

Krótko mówiąc... to zależy. Przede wszystkim przed związaniem się z konkretnym faktorem zapytaj czy poza prowizją będziesz obciążony innymi stałymi opłatami. Poproś o regulamin oraz tabelę opłat i prowizji. Upewnij się co firma faktoringowa zrobi w przypadku, gdy kontrahent nie zapłaci w terminie. Na koniec pamiętaj, że jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego faktora zawsze możesz go zmienić na Transcash 🙂 

Możesz także polubić

24.06.2024
Na czym polega finansowanie faktur z zakazem cesji?

Finansowanie faktur pozwala przedsiębiorcom z branży TSL poprawić płynność finansową swojej firmy. Jednak nie każda faktura może być finansowana w ten sposób, zwłaszcza gdy zawiera […]

07.06.2024
Kontrahent nie płaci – co dalej?

Niewypłacalny kontrahent może wpędzić firmę w poważne kłopoty, z bankructwem włącznie. Już kilka nieuregulowanych faktur może doprowadzić do zatorów płatniczych i wywołać lawinę trudności finansowych. […]

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

1 2 3 21