Strona główna » Blog finansowy » Finansuj faktury i nie martw się podwyżkami

Blog finansowy

26.01.2023 Faktoring

Finansuj faktury i nie martw się podwyżkami

Niewielki spadek poziomu inflacji z końcem minionego roku to nie powód do optymizmu. Ekonomiści są zgodni, że w I kwartale 2023 r. można spodziewać się rekordowych podwyżek będących konsekwencją wygaszenia tarcz antyinflacyjnych i wzrostu płacy minimalnej. Jak w tej sytuacji zadbać o płynność finansową firmy i stabilny budżet?

Najwyższa od ponad 25 lat inflacja pozostanie z nami na dłużej – eksperci przewidują, że już wkrótce jej wartość przebije rekordowe 20 proc., by następnie spaść, pozostając na wysokim, dwucyfrowym poziomie do końca 2023 roku. Przed jej skutkami nie chronią już tarcze antyinflacyjne, które do tej pory hamowały między innymi wzrosty cen paliw, a zwiększenie płacy minimalnej zwiększy koszty wynagrodzeń dodatkowo obciążając firmowe budżety.

Przedsiębiorcy z branży transportowej do listy wydatków dołożyć muszą również te wynikające z pakietu mobilności wprowadzonego przez Unię Europejską. Wdrożone w 2022 r. przepisy wymusiły na przewoźnikach między innymi dostosowanie minimalnych stawek wynagrodzenia kierowców do tych obowiązujących w kraju wykonania przewozu. Kolejne, kosztowne zmiany to wprowadzenie regularnych powrotów do bazy i rozszerzenie obowiązku licencyjnego na tzw. busiarzy, czyli przewoźników dysponujących pojazdami o masie całkowitej wynoszącej od 2,5 do 3,5 tony.

Finansowanie odporne na kryzys

Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej zmuszą wielu przedsiębiorców do szukania nowych, pewnych źródeł finansowania biznesu. Ich źródłem mogą być kredyty lub pożyczki bankowe, ale przez wysokie stopy procentowe ich koszty również poszybowały. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostaje jednak rozwiązanie odporne na wahania cen, wzrost inflacji i podwyżki stóp – mowa o finansowaniu faktur, czyli faktoringu.

Faktoring ułatwia przedsiębiorcom zachowanie płynności finansowej dzięki szybkiej wypłacie pieniędzy z faktur. W ten sposób wpływy do firmowego budżetu są regularne, co pozwala pokrywać wydatki na bieżąco i bez konieczności sięgania po oszczędności czy pomoc banków. Wielu kontrahentów ma w zwyczaju wystawiać faktury z długim terminem płatności, co może narazić na szwank codzienne funkcjonowanie firmy. To zjawisko jest charakterystyczne dla branży transportowej, gdzie standardowe terminy płatności wynoszą około 60 dni. Dzięki usłudze finansowania faktur pieniądze mogą trafić na firmowe konto nawet w dniu otrzymania dokumentu płatniczego dusząc w zarodku ewentualne problemy związane z długim czekaniem na spłatę.

Pełny faktoring wspiera płynność finansową

Finansowanie faktur może stać się elementem firmowej codzienności. Pełny faktoring pozwala odzyskać równowartość wszystkich faktur wystawionych konkretnemu płatnikowi lub płatnikom. To gwarantuje firmie stały dopływ środków i stabilizację niezbędną do prowadzenia działalności w czasie finansowych niepokojów. Warunkiem skorzystania z faktoringu jest globalna cesja wierzytelności, czyli przekazanie prawa do długu z firmy na podmiot świadczący usługę faktoringu.

Gwarancja bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstwa to tylko jedna z zalet, jakie niesie za sobą pełny faktoring. Jeśli kontrahent zwleka ze spłatą, ściągniecie długu to już nie problem przedsiębiorcy, ale firmy, która sfinansowała faktury. By uniknąć takich sytuacji, Transcash przed podpisaniem umowy bierze pod lupę wiarygodność płatniczą kontrahenta, którego faktury mają być finansowane.

Elastyczny limit i korzystna prowizja

Pełny faktoring to również komfort dopasowania limitu finansowania do potrzeb firmy, co może okazać się cenne w sytuacji, gdy przychody ulegną zmianie. W przypadku tej formy finansowania faktur, negocjacji podlega również prowizja za usługę.

Przedsiębiorcy, którzy nie mieli okazji korzystać z faktoringu, mogą sprawdzić jego zalety wybierając sfinansowanie pojedynczej faktury. W Transcash tzw. mikrofaktoring można zlecić szybko, prosto i w 100% online, do kwoty nawet 50 tys. złotych.

Finansowanie faktur się opłaca

Pełny faktoring, pomagając w bieżącej działalności firmy, wspiera jej rozwój w dłuższej perspektywie. W Transcash finansujemy faktury dla firm z branży transportowej, w której długie terminy płatności to codzienność. Jeśli działasz w branży TSL, skontaktuj się z nami i sprawdź, jaka forma faktoringu będzie najlepsza dla Twojej firmy.

Możesz także polubić

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

30.04.2024
Faktoring kontra inne formy finansowania

Mądrze dobrane finansowanie pozwala utrzymać budżet firmy w ryzach, wspomaga finansową płynność i gromadzenie oszczędności. To, jaki typ finansowania wybierzesz, zależy od wielu czynników – […]

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

1 2 3 20