Strona główna » Blog finansowy » Finansowanie dla branży transportowej - jakie wybrać?

Blog finansowy

Finansowanie dla branży transportowej - jakie wybrać?

O finansowanie dla firm będzie coraz trudniej – NBP przewiduje zaostrzenie warunków udzielania kredytów dla przedstawicieli sektora MŚP. Ta decyzja zagraża płynności finansowej wielu firm, ale nie zamyka drogi do wsparcia z pomocą alternatywnych usług finansowych.

Kredyty i pożyczki udzielane małym i średnim firmom to jedyna kategoria sprzedażowa, w której odnotowano wzrost w stosunku do roku poprzedniego, Takie wnioski płyną z danych zgromadzonych przez Związek Firm Pośrednictwa Finansowego. Obecny upływa jednak pod znakiem spadków, o czym świadczą wyniki najnowszego badania sytuacji na rynku kredytowym autorstwa NBP. Zgodnie z nim, popularność kredytów w sektorze przedsiębiorstw systematycznie maleje, a spadki są szczególnie widoczne wśród małych i średnich firm. Ta tendencja będzie się wzmacniać, biorąc pod uwagę, że zapowiadane zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów ma objąć wyłącznie przedstawicieli sektora MŚP.

W tej chwili kredyt jest nie tylko droższy, ale też coraz trudniej go uzyskać. Starania o finansowanie tego typu mogą podjąć wyłącznie firmy z kilkuletnim stażem i stabilne finansowo, których obrót przekłada się na wystarczającą zdolność kredytową – tłumaczy Kamil Nowak, Head of Sales w Transcash.eu. – Kryteria wstępne w przypadku usługi faktoringu są łagodniejsze – sfinansowanie faktury nie wymaga zdolności kredytowej ani długiego stażu działalności.

Faktoring zamiast kredytu

Faktoring, czyli usługa finansowania faktur, cieszy się coraz większą popularnością. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Faktorów, tylko w I kwartale 2023 r. skorzystało z niej ponad 22 tys. firm, a obroty usługodawców sięgnęły 114 mln zł.

Faktoring pozwala odzyskać pieniądze z faktury nawet w dniu jej wystawienia. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne gdy firma, w związku z długimi terminami płatności, czeka na środki nawet kilkadziesiąt dni. Cała procedura od zgłoszenia po wypłatę zwykle odbywa się online, a finansowanie może dotyczyć tylko jednej lub wielu faktur.

Łatwość i szybkość uzyskania finansowania sprawia, że faktoring świetnie sprawdza się jako narzędzie wspierające płynność finansową firm. W porównaniu z kredytem jest nie tylko łatwiej dostępny, ale też tańszy. Dane zebrane w raporcie GrantThornton „Wpływ podwyżek stóp procentowych na koszty finansowe przedsiębiorstw w Polsce” pokazują, że w połowie 2022 r. średnie oprocentowanie kredytów firmowych wyniosło 8,7 proc. czyli najwięcej od 14 lat. Prowizja za usługi faktoringowe może być nawet kilkakrotnie niższa.

Faktoring jest usługą niezależną od wzrostu stóp procentowych, a finansowanie jest ściśle powiązane z fakturami, jakie wystawiają przedsiębiorcy – komentuje ekspert. – W Transcash prowizja za sfinansowanie jednej faktury mieści się w przedziale od 3 do do 6,3 proc., natomiast w faktoringu pełnym, pozwalającym finansować wszystkie faktury w relacji z wybranym kontrahentem, opłatę można negocjować.

Leasing nie zwalnia tempa

Leasing pozostaje jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych, zwłaszcza przez firmy transportowe. W 2022 r. korzystało z niego odpowiednio 29 proc. małych i 38 proc. średnich przedsiębiorstw (za raportem „Mikro, małe i średnie firmy o usługach finansowych 2022” Indicator i ZBP).

W 2022 roku za największe wzrosty w tej kategorii usług finansowych odpowiadał leasing pojazdów ciężarowych. Łączna wartość sfinansowanych pojazdów tego rodzaju w 2022 r. wyniosła 21 535 mln zł, co oznacza ponad 11-procentowy wzrost w stosunku do 2021 r. Ponad połowę tej kwoty stanowiły ciągniki siodłowe, 24 proc. - naczepy i przyczepy, a 20 proc. pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony.

Eksperci Polskiego Związku Leasingu prognozują, że rok 2023 upłynie pod znakiem znaczących wzrostów, które mogą sięgnąć nawet 9 proc. dla całego sektora. Przyczynią się do nich przede wszystkim firmy z sektora MŚP, które w roku 2022 stanowiły aż 69 proc. klientów leasingu.

Choć leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt i pozwala ograniczyć inwestycje we flotę, nie jest w pełni odporny na gospodarcze zawirowania. Eksperci z Santander Leasing oszacowali, że w roku 2022 raty nowo zawieranych umów były średnio o 35 proc. wyższe w stosunku do tych już trwających. Ceny przedmiotów leasingu w dużej mierze zależą od inflacji, więc gdy ona rośnie, one także idą w górę.

Najlepsze finansowanie dla firmy transportowej

Wybór finansowania musi korelować z potrzebami przedsiębiorstwa.

Faktoring zapewnia stałe i regularne wpływy na konto, dzięki czemu ułatwia utrzymanie płynności finansowej i pokrycie bieżących wydatków – komentuje Kamil Nowak. – Przy wyborze faktora zwarto zwrócić uwagę na to, czy wypłaca pełną kwotę brutto faktury i jak kształtują się opłaty za usługi dodatkowe, takie jak zwiększenie limitu czy windykacja należności.

Kredyt to dobre rozwiązanie, jeśli firma potrzebuje dużego, jednorazowego zastrzyku gotówki. Z dzięki leasingowi przedsiębiorca nie musi inwestować w zakup pojazdów czy maszyn koniecznych do prowadzenia działalności.

Działalność przedsiębiorstwa można i warto finansować z różnych źródeł. Warunkiem otrzymania kredytu są stałe wpływy na konto, a faktoring pozwala utrzymać tę regularność dzięki szybkiemu finansowaniu wystawianych faktur. Pieniądze z faktur są również niezbędne do opłacania rat leasingu. Faktoring pozwala firmie utrzymać płynność i finansować nie tylko codzienne wydatki, ale też inwestycje wspomagające rozwój.

Możesz także polubić

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

Cyberataki w branży TSL: inwestycja w bezpieczeństwo to priorytet

Branża TSL jest sektorem infrastruktury krytycznej o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i bezpieczeństwa międzynarodowego. Choć nowoczesne technologie pomogły w automatyzacji i optymalizacji operacji transportowych, równocześnie […]

Weryfikacja firmy z branży TSL: Niemcy

Polsko-niemiecka współpraca ma się świetnie, szczególnie w branży TSL. Niemieckie firmy często i chętnie zlecają frachty polskim przewoźnikom, co daje im dominującą pozycję na tamtejszym […]

1 2 3 26