fbpx
Strona główna » Blog finansowy » Faktoring zagraniczny: finansowanie bez granic

Blog finansowy

08.11.2022 Faktoring

Faktoring zagraniczny: finansowanie bez granic

Wraz z globalnym wzrostem inflacji w górę pną się kursy walut, w tym Euro, więc szukanie kontrahentów za granicą staje się bardziej opłacalne. Każdy kij ma jednak dwa końce – gdy kontrahent spoza kraju nie zapłaci, windykacja może być problematyczna. W tej sytuacji warto postawić na faktoring zagraniczny, który zabezpiecza firmę w relacjach z nierzetelnymi płatnikami. 

Zagraniczne zlecenia bywają bardzo lukratywne, o ile pieniądze za ich realizację trafią na konto. A to nie jest oczywiste – w 2021 roku długi  firm zagranicznych na rzecz polskich sięgały 27 mln złotych, a za  większość z nich odpowiadali nasi bezpośredni sąsiedzi, Niemcy i Litwini. Części tych strat można by uniknąć, gdyby współpracy z zagranicznymi kontrahentami towarzyszył faktoring. W branży TSL korzystanie z niego nie tylko zabezpiecza finansowe interesy przewoźników, ale też pozwala uniknąć  problemów związanych z długimi terminami płatności. 

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa gwarantowanej spłaty faktur wystawianych przez kontrahentów, również pochodzących z zagranicy. Firma z niej korzystająca może otrzymać pieniądze z faktury tuż po wystawieniu dokumentu, bez konieczności czekania na spłatę do upływu terminu. Środki wypłaca faktor, czyli usługodawca, który na własną rękę odzyskuje je od płatnika, zgodnie z terminem płatności. Ewentualna windykacja należności również leży po jego stronie. 

Faktoring oferowany przez Transcash skierowany do firm z branży transportowej, ma trzy postacie: mikrofaktoringu, faktoringu pełnego oraz pożyczki. 

Mikrofaktoring

Ta forma faktoringu pozwala sfinansować nawet pojedynczą fakturę, przy zachowaniu minimum formalności. W ramach mikrofaktoringu w Transcash finansujemy faktury wystawione na płatników z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec, również w Euro. Procedura jest szybka i prosta – do wypłaty potrzebujemy podstawowych dokumentów, w tym faktury i zlecenia transportowego, a pieniądze zwykle trafiają na konto klienta tego samego dnia. Opłata z usługę jest niewielka, a jej zasady przejrzyste, dlatego korzystanie z tej formy finansowania warto rozpocząć właśnie od mikrofaktoringu. 

Pełny faktoring

Mikrofaktoring jest niezobowiązujący i pozwala sfinansować fakturę w dowolnym momencie. Faktoring pełny to zobowiązanie długoterminowe, polegające na finansowaniu wszystkich faktur pochodzących od danego kontrahenta lub kontrahentów w wyznaczonym okresie. W tym wypadku zakres formalności rośnie, ale wraz z nim zwiększają się możliwości. Przede wszystkim limit finansowania, który może sięgać nawet 5 mln zł, jak również zakres działania. W przypadku mikrofaktoringu liczba płatników zagranicznych jest ograniczona, natomiast w faktoringu pełnym finansujemy faktury wystawione płatnikom z całej Europy, z wyjątkiem Rosji i Białorusi. Faktoring pełny w Transcash to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zadbać o regularny dopływ gotówki z faktur. Limit wypłat jest wysoki, a prowizja za usługę ustalana indywidualnie. Ryzyko niewypłacalności kontrahenta i związane z tym koszty, w tym obowiązek windykacji niezależnie do kraju pochodzenia płatnika, zostają przerzucone na usługodawcę.

Pożyczka

By móc korzystać z faktoringu w dowolnej formie, kontrahent, którego faktury finansujemy, musi wyrazić zgodę na cesję wierzytelności. Część firm z góry jej zakazuje, co w teorii zamyka drogę do finansowania. Klientom znajdującym się w takiej sytuacji Transcash proponuje usługę pożyczki, równą kwocie widniejącej na fakturze i płatną w terminie jej spłaty przez kontrahenta. Podobnie jak w przypadku faktoringu pełnego, pożyczka w Transcash również dotyczy finansowania faktur z całej Europy, a jego limit sięga 100 tys. zł. Pożyczka pozwala zachować płynność finansową niezależnie od tego, jaki stosunek do cesji wierzytelności ma partner biznesowy.

Faktoring zagraniczny w Transcash wspiera przedsiębiorców, którzy współpracują z kontrahentami spoza kraju. Dzięki tej usłudze płynność finansowa jest niezagrożona, co zwiększa możliwości i pozwala inwestować w rozwój, który przyniesie firmie kolejne zyski. 

Możesz także polubić

06.12.2023
10 rzeczy, które musisz wiedzieć o usłudze QuickPay

Szybka płatność dla podwykonawców niezależnie od stanu firmowego konta - to QuickPay w pigułce. Spedytor, który spełni warunki usługi, będzie mógł zaoferować bardzo korzystne warunki […]

Szybkiej płatności za frachty chce 76 proc. przewoźników

Wyniki badania Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” nie pozostawiają wątpliwości – szybka płatność za zlecenie to jedna z kluczowych kwestii decydujących o podjęciu […]

15.11.2023
Faktoring kontra tradycyjne finansowanie w branży TSL

Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) to jedna z najprężniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Nie oznacza to jednak, że należące do niej firmy nie borykają się z […]

1 2 3 17