Strona główna » Blog finansowy » Faktoring z regresem – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Blog finansowy

16.08.2023 Faktoring

Faktoring z regresem – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Faktoring to usługa, która pozwala uniknąć zastojów finansowych wynikających z braku płatności ze strony kontrahentów. Istnieje kilka form tego typu usług, wśród których warto wyróżnić m.in. faktoring z regresem. Na czym polega takie rozwiązanie i kiedy opłaca się je wybrać?

Czym jest faktoring z regresem?

Faktoring z regresem, czasem określany także jako niepełny, to usługa pozwalająca na uzyskanie środków wynikających z wystawionej faktury w zamian za jej przekazanie. Takie rozwiązanie dotyczy dokumentów z odroczonym terminem płatności. Faktor przekazuje firmie pieniądze, a następnie czeka na spłatę środków przez wierzyciela. Taka usługa pozwala na szybkie uzyskanie niezbędnego finansowania, jednak wiąże się z koniecznością płacenia marży, prowizji i odsetek.

Faktoringowi z regresem często towarzyszą też usługi dodatkowe, których zakres różni się w zależności od wybranego faktora. Najczęściej są to takie opcje, jak:

 • finansowanie faktur,
 • monitorowanie należności,
 • weryfikacja kontrahentów.

Jak działa faktoring z regresem?

Faktoring z regresem nie jest procesem skomplikowanym. Odbywa się on zgodnie z następującą kolejnością:

 1. Sprzedaż towaru lub usługi i wystawienie faktury długoterminowej – w przypadku takich dokumentów termin płatności najczęściej wynosi 30 lub 60 dni.
 2. Przesłanie faktury firmie faktoringowej – w tym celu nie trzeba korzystać z usług pocztowych. Wystarczy przekazać dokument w formie elektronicznej, co znacznie usprawnia cały proces.
 3. Przekazanie zaliczki w wysokości około 80% należnej sumy przez faktora przedsiębiorcy.
 4. Spłacenie zobowiązania przez kontrahenta na rzecz faktora.
 5. Przelanie pozostałych 20% przedsiębiorcy przez faktora.

Taki rodzaj faktoringu różni się od innych typów tej usługi jedną ważną kwestią. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku sprawdzonych kontrahentów, którzy nie mają problemu z regulowaniem zobowiązań. Jeśli klient nie przeleje należnych pieniędzy w ciągu okresu umieszczonego na fakturze, faktor może wystąpić z nakazem zwrotu 80-procentowej zaliczki przez przedsiębiorcę. Wynika to z faktu, że ten rodzaj faktoringu nie powoduje przeniesienia ryzyka niewypłacalności na faktora. Wszystkie działania zmierzające do odzyskania pieniędzy od niepłacącego kontrahenta spoczywają wówczas na przedsiębiorcy sprzedającym swoje produkty lub usługi.

Zalety faktoringu z regresem

Co prawda, faktoring z regresem niesie za sobą ryzyko braku uiszczenia należnych środków przez kontrahenta, jednak ma on również wiele zalet. Do najważniejszych z nich warto zaliczyć:

 • niską cenę – faktoring z regresem jest zdecydowanie najtańszą wersją tego typu usługi dostępną na rynku ze względu na konieczność oddania pieniędzy w razie niewypłacalności kontrahenta,
 • sprawniejsze zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa,
 • możliwość zweryfikowania sytuacji kontrahenta i upewnienie się, że jest on wiarygodny,
 • możliwość bieżącego monitorowania wierzytelności, w tym ich statusu i terminu spłat,
 • możliwość wpisania wydatków ponoszonych w związku z korzystaniem z faktoringu w koszty prowadzenia działalności, co przekłada się na zmniejszenie podatków.

Faktoring z regresem jest korzystny jedynie w określonych przypadkach. Gdy z Twojej oferty korzystają różni klienci, znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się postawienie na pełną wersję tej usługi.

Kiedy sprawdzi się faktoring z regresem?

Faktoring z regresem to rozwiązanie odpowiednie dla firm, które sprzedają swoje towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. Najlepiej, jeśli przedsiębiorstwa te współpracują ze stałymi odbiorcami, którzy nie mają problemu ze spłacaniem zobowiązań. Taki typ finansowania pozwala na szybkie uzyskanie dostępu do należnych pieniędzy, co umożliwia sfinansowanie naglących inwestycji i zapewnienie stabilnej sytuacji finansowej firmy.

Faktoring z regresem jest bezpiecznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy:

 • kontrahent od dłuższego czasu korzysta z usług danej firmy i zawsze trzyma się terminu płatności ustalonego w fakturze. W razie spóźnień od razu powinien reagować na przypomnienia,
 • kontrahent ma duży staż na rynku i stabilną sytuację finansową, dlatego ryzyko jego upadłości jest minimalne,
 • współpraca z danym kontrahentem nie stanowi większej części dochodu przedsiębiorstwa, a więc w razie konieczności oddania zaliczki właściciel firmy nie popadnie w problemy finansowe.

Faktoring z regresem nie sprawdza się w przypadku kontrahentów, którzy mają regularne problemy ze spłacaniem należności. Usługa ta jest skierowana do firm współpracujących głównie ze stałymi, sprawdzonymi klientami, których zachowanie można przewidzieć stosunkowo łatwo.

Niektóre firmy decydują się na korzystanie z faktoringu niepełnego również w celu zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na oferowanie dalekich terminów płatności, co jest cenione wśród niektórych klientów.

Możesz także polubić

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

30.04.2024
Faktoring kontra inne formy finansowania

Mądrze dobrane finansowanie pozwala utrzymać budżet firmy w ryzach, wspomaga finansową płynność i gromadzenie oszczędności. To, jaki typ finansowania wybierzesz, zależy od wielu czynników – […]

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

1 2 3 20