Strona główna » Blog finansowy » Faktoring wymagalnościowy – co warto o nim wiedzieć?

Blog finansowy

06.08.2023 Faktoring

Faktoring wymagalnościowy – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring jest usługą, która pozwala na zapewnienie większej płynności finansowej firmie. Wykorzystuje się go zwłaszcza w przypadku faktur z dłuższym terminem płatności. Istnieje kilka odmian faktoringu, w tym ten wymagalnościowy. Na czym polega?

Czym jest faktoring wymagalnościowy?

Faktoring wymagalnościowy dotyczy sytuacji, w której przedsiębiorca otrzymuje kwotę wynikającą z faktury dopiero wtedy, gdy minie termin jej płatności. Dotyczy to przypadków, w których należność nie została uregulowana. W niektórych sytuacjach możliwe jest wynegocjowanie innego terminu płatności niż ten znajdujący się na fakturze, jednak taki krok wymaga negocjacji z faktorem, czyli podmiotem oferującym faktoring.

Czym faktoring wymagalnościowy różni się od standardowego?

Faktoring wymagalnościowy różni się od innych form tej usługi przede wszystkim czasem, w którym środki trafiają do klienta. W standardowej wersji faktoringu przedsiębiorca może liczyć na pieniądze prawie od razu po wystawieniu faktury i przesłaniu jej faktorowi. W przypadku modelu wymagalnościowego konieczne jest poczekanie, aż nadejdzie termin płatności. Jeśli kontrahent nie ureguluje należnej sumy, zamiast niego robi to faktor. W późniejszym czasie to po jego stronie leży uzyskanie zaległej należności.

Jakie są największe zalety faktoringu wymagalnościowego?

Faktoring wymagalnościowy nie ma na celu finansowania bieżącej działalności firmy, jak ma to miejsce w przypadku innych form tej usługi. Na taką wersję faktoringu stawiają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy borykają się z trudnościami w uzyskaniu zapłaty od nierzetelnych kontrahentów. Dzięki faktoringowi wymagalnościowemu można mieć pewność, że pieniądze trafią na konto firmy w terminie wskazanym w umowie. Działania windykacyjne często trwają bowiem miesiącami, co powoduje brak płynności finansowej w przedsiębiorstwie współpracującym z nierzetelnym kontrahentem.

Do najważniejszych zalet faktoringu wymagalnościowego warto zaliczyć:

  • możliwość uzyskania pieniędzy na czas, nawet od trudnych kontrahentów,
  • brak konieczności przeprowadzania procesu windykacyjnego – obowiązek ten spada na faktora, który dysponuje odpowiednimi narzędziami, by skutecznie odzyskiwać należne pieniądze,
  • możliwość przeniesienia ryzyka niewypłacalności kontrahenta na faktora,
  • możliwość rozwiązania problemu serii wystawionych faktur, które nie są opłacane na bieżąco,
  • możliwość uniknięcia zatorów płatniczych, które często wpływają na znaczne pogorszenie sytuacji finansowej firmy.

Dodatkowe usługi do faktoringu wymagalnościowego

Faktoring wymagalnościowy idzie w parze z wieloma dodatkowymi usługami, podobnie jak ma to miejsce w przypadku faktoringu standardowego. Do najczęściej oferowanych opcji warto zaliczyć sprawdzanie wiarygodności kredytowej klientów, prowadzenie księgowości czy tworzenie rejestru należności. Lista dodatkowych usług, z których może skorzystać klient, zależy od indywidualnej oferty faktora.

Kto może skorzystać z faktoringu wymagalnościowego?

Faktoring wymagalnościowy jest chętnie wybierany przez właścicieli firm, które mają stabilną sytuację i nie potrzebują środków od razu, a jedynie w terminie wskazanym na fakturze. Taki krok pozwala na uniknięcie opóźnień ze strony kontrahentów i klientów. Mechanizm ten jest polecany przede wszystkim przedsiębiorcom, który spotkali się już z problemami z płatnością przez danego klienta i chcą uniknąć takich komplikacji w związku z kolejnymi wystawionymi fakturami.

Faktoring wymagalnościowy jest rozwiązaniem przyszłościowym. Pozwala na uniknięcie problemów z odzyskaniem należnych pieniędzy odpowiednio wcześnie. Wystawione faktury wystarczy przekazać faktorowi, który monitoruje proces płatności i kontroluje, kiedy dochodzi do upływu terminu płatności.

Kiedy faktoring wymagalnościowy sprawdzi się najlepiej?

Faktoring wymagalnościowy jest skierowany przede wszystkim do firm o stabilnej sytuacji finansowej. Taka usługa pozwala na lepsze planowanie wpływów i wydatków. Faktoring idzie w parze ze stałym monitoringiem spłat od kontrahentów. Przedsiębiorca może mieć pewność, że pieniądze trafią do niego w konkretnych terminach, dzięki czemu może zaplanować kolejne inwestycje, nie dopuszczając do przestojów w pracy firmy.

Faktoring wymagalnościowy stanowi przede wszystkim sposób na przeniesienie odpowiedzialności za proces windykacyjny na faktora. Z tego powodu jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców, którzy nie chcą się martwić formalnościami zmierzającymi do uzyskania należnych pieniędzy. Właściciel firmy otrzymuje środki w momencie zakończenia terminu płatności, pozostawiając działania windykacyjne faktorowi. Podmioty oferujące faktoring zwykle dysponują odpowiednią wiedzą i narzędziami, by skutecznie ściągać należności.

Możesz także polubić

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

08.03.2024
Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Branżę transportową dotknął kryzys – popyt na frachty maleje, wraz z nim spadają stawki, a koszty rosną. W tej sytuacji kluczowe stają się kwestie bezpieczeństwa, […]

1 2 3 19