Strona główna » Blog finansowy » Faktoring i jego rodzaje - który pasuje do Twojej firmy?

Blog finansowy

13.06.2023 Faktoring

Faktoring i jego rodzaje - który pasuje do Twojej firmy?

Pełny, z regresem, zagraniczny lub z cesją wierzytelności. Faktoring przyjmuje wiele form, dzięki którym łatwo dopasować je do potrzeb przedsiębiorcy. Jego rodzaj zależy między innymi od liczby faktur, które chcemy sfinansować, kraju pochodzenia płatnika czy warunków udzielania usługi.

Jednorazowy i globalny

Najczęściej spotykany podział dotyczy liczby finansowanych faktur. Faktoring w wersji globalnej (w Transcash jest to faktoring pełny) oznacza, że faktor finansuje wszystkie faktury wystawianie przez klienta, nazywanego faktorantem. Usługa w tym wariancie wiąże się z możliwością dopasowania wysokości prowizji i limit finansowania do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. W Transcash z pełnego faktoringu może skorzystać każda firma z branży TSL zarejestrowana w Polsce, która działa na rynku minimum 1 miesiąc.

Z kolei faktoring jednorazowy pozwala sfinansować pojedynczą fakturę. W Transcash tę usługę nazywamy mikrofaktoringiem, z którego skorzystać może każda firma z branży TSL zarejestrowana w Polsce, która działa na rynku minimum 1 miesiąc. Faktoring tego rodzaju jest świetnym sposobem na przetestowanie usługi lub zabezpieczenie się w relacji z nowym kontrahentem.

Z regresem lub bez

Jednym z założeń faktoringu jest, że faktor odzyskuje pieniądze wypłacone klientowi od jego kontrahenta. W praktyce może się okazać, że kontrahent odwleka spłatę lub jej odmawia. W tej sytuacji kluczowe jest, czy usługa faktoringu była świadczona z regresem, czy bez. Jeśli płatnik nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania, faktor ma prawo do tzw. regresu. Oznacza to, że jeśli firma faktoringowa sfinansowała Twoją fakturę, a Twój płatnik nie spłacił jej w wyznaczonym terminie, faktor może wrócić do faktoranta z żądaniem zwrotu udzielonego finansowania. Wówczas mówimy o faktoringu z regresem. Faktoring bez regresu to taki, w którym pełne ryzyko niewypłacalności płatnika przejmuje faktor i odzyskanie pieniędzy od płatnika to wyłącznie jego interes.

Związany z pochodzeniem płatnika

Faktoring może być również krajowy albo zagraniczny. Krajowy odnosi się do sytuacji, gdy faktor finansuje wyłącznie faktury wystawione na płatników z Polski, a zagraniczny w przypadku płatników z innych krajów. W Transcash finansujemy zarówno faktury polskie, jak i zagraniczne.

Uzależniony od cesji wierzytelności

Specyficznym rodzajem faktoringu jest też tzw. faktoring cichy, który zwykle dotyczy sytuacji, w których płatnik faktury zastosował zakaz cesji wierzytelności. Cesja umożliwia przekazanie prawa do wierzytelności innemu podmiotowi, w tym wypadku faktorowi, a zastrzeżenia z nią związane zwykle znajdują się w umowie. Możliwość cesji wierzytelności, czyli zmiany wierzyciela, jest niezbędna, by móc skorzystać z usługi faktoringu w klasycznej formie. Brak zgody na cesję w praktyce uniemożliwia sfinansowanie faktury na standardowych zasadach. Z tego powodu w Transcash faktoring cichy przyjmuje formę pożyczki udzielanej na wysokość faktury i płatnej w terminie jej spłaty. Faktoring cichy można zastosować również, gdy klient nie chce, żeby płatnik dowiedział się o zamiarze sfinansowania faktury.

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

Choć faktoring ma wiele rodzajów, jedna usługa zwykle łączy wiele z nich w sobie. Przykładowo, mikrofaktoring w Transcash może być równocześnie pojedynczy i krajowy, a faktoring pełny – globalny i zagraniczny. To, jaki typ usługi sprawdzi się w Twojej firmie, zależy od sytuacji, preferencji i typu klienta. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby modyfikować zakres usług w razie potrzeby. Korzystający z faktoringu pełnego mogą trafić na klienta, który nie zgadza się na cesję wierzytelności. Z kolei użytkownicy mikrofaktoringu mogą z czasem zdecydować się na finansowanie relacji z klientem na zasadach faktoringu pełnego.

Możesz także polubić

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

30.04.2024
Faktoring kontra inne formy finansowania

Mądrze dobrane finansowanie pozwala utrzymać budżet firmy w ryzach, wspomaga finansową płynność i gromadzenie oszczędności. To, jaki typ finansowania wybierzesz, zależy od wielu czynników – […]

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

1 2 3 20