fbpx
Strona główna » Blog finansowy » Faktoring dla transportu, jak prawidłowo wybrać faktora?

Blog finansowy

25.03.2019 Faktoring

Faktoring dla transportu, jak prawidłowo wybrać faktora?

Faktoring jest bezpiecznym sposobem na pozyskanie pieniędzy, ale może stać się również koszmarem, jeśli przewoźnik wybierze niewłaściwą firmę faktoringową. Uważaj na metodę tzw. marchewki - wybór złego faktora może Cię drogo kosztować. Wysokie koszty to tylko jeden z negatywnych skutków. Kolejnym są zepsute relacje z kontrahentem i niestabilność finansowa. Kiedy potrzebujesz kapitału obrotowego, sprawdź dobrze na jakich zasadach będzie on udostępniony.

#1 Jak długo firma faktoringowa obsługuje Twoją branżę?

Faktor udzielający finansowania powinien znać i rozumieć branżę, którą finansuje. Niezbędne jest doświadczenie we współpracy z małymi przedsiębiorstwami, czy też - w przypadku faktoringu dla transportu - z przewoźnikami. Im bardziej rozumieją branżę, tym bardziej złożone usługi finansowe mogą oferować. Faktor wyspecjalizowany w danej branży zwykle jest w stanie zaoferować bardziej zaawansowane pakiety finansowania, lepsze stawki i obniżyć ogólne ryzyko, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo transakcji.

#2 Jakie są warunki i stawki lub opłaty za faktoring?

W zależności od firmy faktoringowej możesz spotkać się z różnymi opłatami. Niektórzy faktorzy mają prosty cenniki - opłata prowizyjna i NIC POZA TYM. Niestety zdecydowana większość firm faktoringowych nalicza także inne opłaty - między innymi za udzielenie limitu, zwiększenie limitu, obsługę wierzytelności, aż do momentu spłaty przez kontrahenta. Upewnij się, że prowizja za faktoring z którego korzystasz obejmuje przede wszystkim prace związane z obsługą wierzytelności, w tym ewentualną windykację kontrahenta, który nie ureguluje faktury. Dopytaj jakie są konsekwencje nieterminowego regulowania płatności przez Twojego kontrahenta - ile płacisz za przekroczenie terminu płatności i po jakim czasie faktor zgłosi się do Ciebie gdy Twój kontrahent nie zapłaci.

#3 Czy firma faktoringowa współpracuje z ubezpieczycielem?

Niewiele firm faktoringowych korzysta z ubezpieczenia faktoringu. Firma faktoringowa musi mieć silna pozycję i dobrą sytuację finansową, aby zakwalifikować się do współpracy z firmą, która ubezpieczy faktoring. Ubezpieczyciele mają surowe wytyczne, a taki rodzaj ubezpieczenia nie jest tanią inwestycją. Jednak pozwala skutecznie zabezpieczyć finanse firmy. Przewoźnik, który nawiązuje współpracę z firma współpracującą z ubezpieczycielem może liczyć na faktoring bez regresu, dzięki czemu zdobywa jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

#4 Czy znasz różnicę między ofertami faktoringu

Branża faktoringowa ma wiele różnych opcji finansowania. Choć nazywane są tak samo, często bardzo się od siebie różnią. Począwszy od finansowania należności, chwilówki udzielane na podstawie przesłanej faktury aż po cichy faktoring, który odbywa się poza wiedzą zleceniodawcy, co może okazać się kłopotliwe w przypadku gdy kontrahent nie rozliczy się z płatności. Nazwa usługi może być myląca, a dokonanie złego wyboru może przynieść zupełnie inne skutki niż oczekiwane.

Praca z doświadczonym faktorem pomaga małym firmom poprawić relacje z klientami, szybko i łatwo uzyskać płatności za wykonane usługi i posiadać gotówkę “w kieszeni”. Ważne aby współpracować z firmami, które mają z góry przejrzyste warunki współpracy i nie będą próbowały zaskakiwać przewoźników ukrytymi opłatami.  Zatem, aby dokładnie poznać ofertę faktora należy zagłębić się w regulaminy i zrozumieć zapisy w nich zawarte. Więcej na ten temat powiem w cyklu, który już wkrótce ukaże się na blogu.

Barbara Kolman -Stanclik

Możesz także polubić

06.12.2023
10 rzeczy, które musisz wiedzieć o usłudze QuickPay

Szybka płatność dla podwykonawców niezależnie od stanu firmowego konta - to QuickPay w pigułce. Spedytor, który spełni warunki usługi, będzie mógł zaoferować bardzo korzystne warunki […]

Szybkiej płatności za frachty chce 76 proc. przewoźników

Wyniki badania Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” nie pozostawiają wątpliwości – szybka płatność za zlecenie to jedna z kluczowych kwestii decydujących o podjęciu […]

15.11.2023
Faktoring kontra tradycyjne finansowanie w branży TSL

Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) to jedna z najprężniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Nie oznacza to jednak, że należące do niej firmy nie borykają się z […]

1 2 3 17