Strona główna » Blog finansowy » Faktoring bez regresu – czym jest?

Blog finansowy

27.09.2023 Faktoring

Faktoring bez regresu – czym jest?

Faktoring to niezwykle pomocne narzędzie ułatwiające firmom zachowanie płynności finansowej. Usługi faktoringu są natomiast świadczone w różnych trybach – jednym z nich jest faktoring bez regresu. Co to takiego, do czego służy i kiedy warto go wykorzystać?

Faktoring – na czym polega ta usługa?

Faktury z odroczoną płatnością utrudniają Twojemu biznesowi zachowanie płynności finansowej? To właśnie w takich sytuacjach najbardziej przydaje się faktoringNa czym polega ta usługa? W praktyce sprowadza się do sprzedaży nieprzeterminowanych faktur firmie, która zajmuje się ich skupowaniem. W zamian przedsiębiorca natychmiast otrzymuje określoną część sumy, która widnieje na fakturze. Dzięki temu nie musi czekać na wpłatę od wierzyciela i może dowolnie gospodarować środkami finansowymi

Faktoring z regresem i bez – różnice

Faktoring w Polsce można realizować w różnych trybach. Ich podstawowy podział obejmuje faktoring z regresem i bez. Czym się od siebie różnią?

  • Faktoring bez regresu jest nazywany również pełnym lub właściwym. W tym przypadku faktor (podmiot finansujący) bierze na siebie ryzyko ewentualnej niewypłacalności kontrahenta. Usługa ta jest korzystna dla faktoranta (podmiotu wystawiającego fakturę), ponieważ ma on pełne zabezpieczenie dla swojej płynności finansowej.
  • Faktoring z regresem jest nazywany również niepełnym lub niewłaściwym. W tym przypadku faktor wykupuje należności od swojego kontrahenta, ale bez jednoczesnego przejmowania ryzyka niewypłacalności ze strony jego odbiorców. Oznacza to, że faktorant nadal ponosi pełną odpowiedzialność za wypłacalność kontrahentów.

Warto dodać, że istnieją również metody mieszane, które łączą różne cechy faktoringu z regresem i bez. Najczęściej w tym przypadku ryzyko niewypłacalności kontrahenta bierze na siebie podmiot finansujący, ale tylko do określonej w umowie kwoty.

Faktoring bez regresu to według danych Głównego Urzędu Statystycznego najpopularniejszy rodzaj faktoringu w Polsce. W 2021 r. co druga umowa faktoringu była realizowana właśnie w ten sposób.

Faktoring bez regresu – jak to wygląda w praktyce?

Jak faktoring bez regresu przebiega w praktyce? Cały proces składa się z kilku kroków, ale jest bardzo prosty. Obejmuje następujące etapy:

  • faktorant wystawia fakturę,
  • przekazuje ją faktorowi (czyli firmie faktoringowej), który wypłaca kwotę z faktury pomniejszoną o opłatę naliczaną z tytułu wykonania usługi faktoringu,
  • faktor przejmuje wierzytelność i wchodzi w rolę wierzyciela, biorąc na siebie ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta.

Należy pamiętać, że przy faktoringu bez regresu faktor nie ma prawa żądać zwrotu pieniędzy od faktoranta, nawet jeśli kontrahent okaże się niewypłacalny. Warto również zaznaczyć, że przy korzystaniu z faktoringu trzeba powiadomić o tym fakcie kontrahenta. Musi on bowiem być świadomy zmiany stosunku wierzytelności.

Faktoring bez regresu – najważniejsze zalety

Faktoring bez regresu jest chętnie wykorzystywany przez przedsiębiorców ze względu na swoje liczne zalety. Najważniejsze z nich to:

  • natychmiastowy dostęp do środków – bez konieczności oczekiwania na zapłatę faktury przez kontrahenta,
  • zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności kontrahenta – związane z tym ryzyko i ewentualne długi przechodzą na faktora,
  • brak konieczności kontaktowania się z kontrahentem – wszystkie obowiązki dotyczące należności przejmuje firma faktoringowa,
  • bieżące monitorowanie swoich płatności – łącznie z rozliczeniem spłaty i ewentualną egzekucją długu.

Podsumowując, faktoring bez regresu pomaga zachować płynność finansową firmy i eliminuje ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów. Pomaga regulować bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa i oszczędzać czas ze względu na brak konieczności monitorowania przelewów, obsługi wierzytelności czy upominania się o zaległe wpłaty.

Faktoring bez regresu – dla kogo?

Kiedy warto skorzystać z faktoringu bez regresu? Istnieje wiele takich sytuacji. Jest to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla tych firm, które:

  • bardzo szybko się rozwijają i potrzebują płynności finansowej na realizację kolejnych celów,
  • podpisują kontrakty z dużą liczbą nowych kontrahentów, w szczególności o dużej wartości,
  • chcą zniwelować ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów i zwiększyć bezpieczeństwo swojej firmy,
  • nie chcą się zajmować windykacją należności i wolą przerzucić ten obowiązek na inny podmiot,
  • współpracują z kontrahentami, którym zależy na długich terminach płatności (30, 60, 120 dni itp.),
  • chcą poprawić strukturę bilansu firmy i jej wyniki finansowe,
  • rozpoczynają nową współpracę i nie znają sytuacji finansowej swoich kontrahentów ani ich dyscypliny płatniczej,
  • obawiają się takich zmian w swoim otoczeniu gospodarczym lub też w otoczeniu kontrahenta, które mogłyby doprowadzić do jego niewypłacalności albo utraty płynności finansowej firmy.

faktoringu bez regresu najczęściej korzystają średnie i duże firmy, ale może on być odpowiedni dla podmiotów o dowolnej wielkości. Sprawdza się również w różnych branżach, ale najchętniej jest wykorzystywany tam, gdzie faktury z odroczoną płatnością są normą, a jednocześnie trudno jest zachować płynność finansową – np. w branży transportowej.

Faktoring z regresem i bez – co wybrać?

Omówiliśmy już dokładnie faktoring bez regresu, a także faktoring z regresem i faktoring mieszany. Chcesz skorzystać z tego typu usług, ale nie jesteś pewien, którego wariantu potrzebujesz? Zwróć uwagę na to, że faktoring bez regresu:

  • jest bezpieczny i całkowicie ściąga z Twojej firmy ryzyko związane z niewypłacalnością klienta,
  • pozwala pozyskać pieniądze od razu i nie martwić się o płatność,
  • zapewnia nie tylko natychmiastowy dostęp do gotówki, ale również spokój i oszczędność czasu,
  • wymaga poinformowania kontrahenta o zmianie wierzyciela,
  • jako usługa jest droższy od faktoringu z regresem.

Natomiast faktoring z regresem:

  • pozostawia ryzyko niewypłacalności kontrahenta po stronie przedsiębiorcy,
  • zapewnia natychmiastową wypłatę gotówki, ale jeśli klient nie zapłaci faktury, konieczny będzie zwrot wypłaconych środków,
  • z punktu widzenia przedsiębiorcy bardziej przypomina pożyczkę,
  • może być realizowany jako „faktoring cichy”, czyli bez powiadamiania kontrahenta,
  • cechuje się mniej rygorystycznymi zasadami przyznawania niż faktoring bez regresu i niższymi opłatami.

Zatem co wybrać? Obie formy faktoringu mogą być przydatne w konkretnych sytuacjach. Przedsiębiorca musi samodzielnie zadecydować, która z nich lepiej spełnia jego potrzeby. Wybiera tym samym pomiędzy usługą droższą, ale bezpieczniejszą lub tańszą, ale nieeliminującą ryzyka. Należy jednak również wziąć pod uwagę dostępność usługi. Faktoring z regresem jest dostępny także dla młodych przedsiębiorców, niezależnie od ich wypłacalności. Przy faktoringu bez regresu faktorant musi być wypłacalny i mieć odpowiedni staż rynkowy.

Faktoring bez regresu – podsumowanie

Faktoring bez regresu to niezwykle przydatna usługa dla firm, którym zależy na zachowaniu płynności finansowej i zniwelowaniu ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Obecnie korzystanie z tego typu usług jest bardzo wygodne, ponieważ formalności można z łatwością załatwić online. Aby skorzystać z faktoringu bez regresu i otrzymać środki w przeciągu 24 godzin, wystarczy przesłać elektronicznie dokumenty związane z transakcją do odpowiedniego podmiotu – takiego jak Transcash.eu. Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, jakie to proste!

Możesz także polubić

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

08.03.2024
Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Branżę transportową dotknął kryzys – popyt na frachty maleje, wraz z nim spadają stawki, a koszty rosną. W tej sytuacji kluczowe stają się kwestie bezpieczeństwa, […]

1 2 3 19