Strona główna » Blog finansowy » Faktoring a optymalizacja kosztów w logistyce

Blog finansowy

06.10.2023 Faktoring

Faktoring a optymalizacja kosztów w logistyce

Optymalizacja kosztów to jeden z ważniejszych elementów skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem. Dotyczy to większości biznesów, choć w niektórych branżach optymalizacja ma jeszcze większe znaczenie. Bardzo ważne są m.in. koszty logistyki – jest to bowiem obszar, w którym bardzo łatwo można utracić płynność finansową. Dowiedz się, jak faktoring może pomóc w optymalizacji kosztów w logistyce.

Analiza i optymalizacja kosztów w logistyce – dlaczego są tak ważne?

Logistyka to niezwykle dynamiczna branża. Codzienne realizowanie zadań przypomina w tym przypadku rozwiązywanie równań z wieloma niewiadomymi. Czasami wystarczy jedno drobne niepowodzenie, aby cały system rozsypał się jak domek z kart. Dlatego w tej branży tak ważne jest ciągłe monitorowanie produktywności i aktywne zarządzanie.

Jego ważną częścią jest natomiast optymalizacja kosztów. Dzięki niej można zwiększać produktywność i zmniejszać wpływ sytuacji losowych czy trudnych do uniknięcia błędów na opłacalność działalności. Optymalizacja pozwala przede wszystkim minimalizować koszty w logistyce, a tym samym zwiększać zyski i płynność finansową.

Czym są koszty logistyki?

Zgodnie z definicją koszty logistyki obejmują wszystkie wydatki związane z obsługą przepływu dóbr. Zaliczają się do nich zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie, stałe i zmienne. Można je podzielić na kilka grup związanych np. z fazami przepływu (faza zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji) lub rodzajem (koszty materialne, niematerialne i pozostałe wydatki).

Jak to wygląda w praktyce? Koszty logistyczne na przykładzie firmy produkcyjno-handlowej mogą obejmować:

  • koszty infrastruktury ogólnej (czynsz, energia i pozostałe media, wywóz śmieci, wynajem pojazdów, materiały biurowe itp.),
  • koszty transportu (paliwo, ubezpieczenie, amortyzacja pojazdów, przeglądy techniczne, naprawy, serwis itp.),
  • koszty gospodarki magazynowej (stan zapasów, ich rotacja, koszt opakowań itp.).

Podsumowując, na koszty logistyczne w firmie składają się koszty obsługi zamówień, prowadzenia magazynu i zarządzania zapasami, transportu, wysyłki czy poziomu obsługi.

Jak optymalizować koszty w logistyce?

Istnieje wiele sposobów na optymalizowanie kosztów w logistyce. Optymalizację należy rozpocząć od analizy aktualnych procesów w celu identyfikacji obszarów, których funkcjonowanie można poprawić. Nawet jeśli firma funkcjonuje sprawnie i przynosi zyski, warto przyjrzeć się dokładniej kosztom logistyki. Należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na koszty, a następnie określić, które z nich mają największy wpływ na wyniki finansowe firmy. Następnie kolejno szuka się sposobów na optymalizację, czyli zmniejszenie kosztów.

Koszty logistyczne – metody optymalizacji

Jak to wygląda w praktyce? Koszty logistyczne można optymalizować m.in. poprzez:

  • usprawnianie procesów biznesowych – np. wdrożenie systemów pozwalających na optymalizację niektórych procesów,
  • redukcję kosztów związanych z zatrudnieniem – np. poprzez współpracę z agencją pracy, wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia, dbałość o motywację pracowników,
  • optymalizację kosztów transportu – np. monitorowanie zużycia paliwa, wymianę pojazdów na oszczędniejsze,
  • negocjacje z kontrahentami – dotyczące cen, a także warunków, np. terminów płatności.

Metod jest naprawdę dużo, a ich dobór powinien być uzależniony od wyników przeprowadzonej wcześniej analizy.

Faktoring a optymalizacja kosztów

Jednym z ciekawszych narzędzi wykorzystywanych przy optymalizacji kosztów w różnych branżach jest faktoring. To rodzaj finansowania, który zapewnia natychmiastową zapłatę należności na fakturze z odroczoną płatnością. Koszt faktoringu zwykle jest niższy niż np. kredytu bankowego, szczególnie gdy obowiązują wysokie stawki stóp procentowych. Jest to rozwiązanie, które nie tylko pomaga poprawiać płynność finansową firmy, ale również wpływa na jej bezpieczeństwo i skuteczność egzekwowania płatności.

Czym jest faktoring?

Na czym polega faktoring i w jaki sposób może pomóc twojej firmie? Jest to usługa sprowadzająca się w praktyce do wykupienia przez zewnętrzny podmiot nieprzeterminowanej faktury wystawionej przez Twoją firmę. Możesz wysłać swoje faktury z odroczoną płatnością firmie faktoringowej, aby otrzymać od niej płatność w gotówce (pomniejszoną o opłatę za wykonanie usługi) w ciągu zaledwie 24 godzin. Wygoda tego rozwiązania sprawia, że jest ono szeroko stosowane w branżach, w których faktury z odroczoną płatnością są normą – m.in. w transporcie i logistyce.

W jaki sposób faktoring pomaga optymalizować koszty?

Faktoring ma wiele zalet. Jedną z nich jest zwiększanie płynności i bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstwa. Płatności za faktury otrzymywane natychmiast pozwalają kontynuować działalność „na pełnych obrotach” i inwestować w rozwój. To jednak nie wszystko. Faktoring może bowiem również chronić firmy przed ryzykiem związanym z niewypłacalnością kontrahentów. Przy korzystaniu z usług tzw. pełnego faktoringu faktor przejmuje na siebie to ryzyko. W związku z tym Twoja firma nie musi się martwić o windykację czy brak możliwości odzyskania należnych środków. Jednocześnie firma faktoringowa pomaga przy weryfikacji nowych kontrahentów, zwiększając bezpieczeństwo każdej nawiązywanej współpracy.

Koszty w logistyce – zredukuj je poprzez faktoring

Faktoring sprawdza się szczególnie tam, gdzie:

  • klienci oczekują wystawiania faktur z odroczoną płatnością i długim terminem spłaty,
  • rozwój firmy jest bardzo dynamiczny, co wiąże się z częstym podpisywaniem umów z nowymi kontrahentami,
  • stały dopływ gotówki jest ważny ze względu na plany rozwojowe firmy,
  • istnieje ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów,
  • istnieje ryzyko zmian na rynku lub w otoczeniu biznesowym kontrahenta, które mogłyby zagrozić utracie przez niego wypłacalności.

Właśnie dlatego faktoring jest tak często wykorzystywany w branży TSL. Dzięki niemu optymalizacja kosztów transportu i całego procesu logistycznego jest łatwiejsza.

Faktoring a koszty logistyczne – dopasuj usługę do swoich potrzeb

Warto zaznaczyć, że faktoring może być realizowany różnymi trybami. Faktoring pełny (bez regresu) pozwala całkowicie wyeliminować ryzyko braku otrzymania zapłaty od kontrahenta. Natomiast faktoring niepełny (z regresem) można traktować jako rodzaj pożyczki. W ramach tej usługi można bowiem od razu otrzymać zapłatę za fakturę, ale w przypadku niewypłacalności kontrahenta należy ją zwrócić. Dzięki temu każda przedsiębiorstwo może wykorzystać faktoring do optymalizacji kosztów w wybrany przez siebie sposób. Interesuje Cię tego typu usługa? Sprawdź naszą ofertę!

Możesz także polubić

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

08.03.2024
Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Branżę transportową dotknął kryzys – popyt na frachty maleje, wraz z nim spadają stawki, a koszty rosną. W tej sytuacji kluczowe stają się kwestie bezpieczeństwa, […]

1 2 3 19