fbpx
Strona główna » Blog finansowy » Czy faktoring może mieć korzyści dla płatnika?

Blog finansowy

15.07.2020 Faktoring

Czy faktoring może mieć korzyści dla płatnika?

Dużo mówi się o zaletach faktoringu i jego dobrym wpływie na firmę, która z niego korzysta. Rzadziej - żeby nie powiedzieć, prawie wcale - słyszy się o korzyściach jakie odnosi płatnik. Czy takie w ogóle istnieją?

W branży transportowej dominują długie terminy płatności. Rzadko zdarzają się faktury, za które kontrahent musi zapłacić w ciągu 7 lub 14 dni jak to zwykle bywa w innych branżach. Na pewno wynika to ze specyfiki branży TSL - wysokich kosztów produkcji jakie często ponoszą załadowcy. Oni sami również czekają na zapłatę i od niej uzależniają możliwość rozliczenia się z przewoźnikami. Zmiana terminu płatności z 60  na 14 dni jest po prostu bardzo trudna do wprowadzenia. Można sobie jednak z tym poradzić, ale jak? Wystarczy wyrazić zgodę na cesję wierzytelności, by przewoźnik swobodnie zastosował faktoring jako rozwiązanie długich terminów płatności. 

Faktoring poprawia relacje

Pieniądze potrafią nieźle namieszać w relacjach między ludźmi. Wystarczy włączyć pierwszy lepszy reportaż w telewizji, aby się o tym przekonać. Teraz już zupełnie poważnie - w biznesie są najczęstszą przyczyną konfliktów między partnerami. Opóźnienia w płatnościach ograniczają zaufanie, a konieczność upominania się o pieniądze często wprowadza wierzycieli w zakłopotanie. Nawet jeżeli brak zapłaty wynika z innej przyczyny niż celowe granie na zwłokę, to i tak budzi niesmak i złe emocje. Firmy, między którymi w płatnościach pośredniczy faktor nie mają tego problemu. Płatność wpływa na konto nawet w dniu wystawienia faktury. Przewoźnik nie jest sfrustrowany, że musi długo czekać na zapłatę. W przypadku gdy kontrahent spóźnia się z płatnością faktur, przypomina o upływie terminu bez żadnego negatywnego wpływu na relacje między przewoźnikiem, a załadowcą. Faktoring w transporcie jest jednym z nielicznych produktów, który pozwala skrócić termin płatności. 

Faktoring pozwala otrzymać lepszą jakość usług

Dostarczasz części na linię produkcyjną, która nie może stanąć? Wiesz jak ważne jest, aby towar dojechał na czas. Wstrzymanie linii produkcyjnej może wygenerować olbrzymie koszty. Im sprawniej działa Twój przewoźnik, tym mniejsze prawdopodobieństwo poważnej awarii na drodze, której nie da się szybko naprawić. Im lepsza kondycja finansowa przewoźnika, tym sprawniej może on działać - koło się zamyka. Brak płynności finansowej w firmie transportowej jest problemem, do którego w dużej mierze przyczyniają się długie terminy płatności. Jeżeli Twój przewoźnik chce zastosować faktoring i poprawić swoją sytuację finansową, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyraził zgodę na cesję wierzytelności i pozwolił mu rozwijać firmę. Dopóki dla Ciebie pracuje, Ty też będziesz czerpał korzyści z tego rozwoju.

Potrzebujesz więcej czasu na zapłatę, aby poradzić sobie z innymi zobowiązaniami? Wiesz, że proponowanie przewoźnikowi rozliczenia w ciągu 60 dni zamiast 45 nie zostanie entuzjastycznie przyjęte? Proponując swojemu kontrahentowi możliwość skorzystania z faktoringu i podniesiania mu stawki o 2%, które zrekompensują koszt finansowania faktury pozwoli Ci wydłużyć termin płatności nawet o 90 dni nie wpływając przy tym negatywnie na sytuację finansową przewoźnika. Wręcz przeciwnie to sytuacji w której wilk jest syty i owca cała. Jeżeli Twój przewoźnik jeszcze dotąd nie korzystał z faktoringu na pewno doceni szybkie płatności i ich pozytywny wpływ na płynność finansową. 

Pomimo tego, że faktoring może działać pozytywnie na dwie strony transakcji, nadal wiele firm stosuje zakaz cesji wierzytelności w swoim zleceniu transportowym. Zapis ten mocno narusza możliwość decydowania przewoźnika o sposobach finansowania swojej działalności. W wielu przypadkach negatywnie wpływa na ich sytuację finansową, ponieważ uniemożliwia dostęp do pieniędzy, na które już zapracowali, a które zostały zupełnie niepotrzebnie zamrożone w fakturach. 

Autorem artykułu jest Barbara Kolman-Stanclik z Transcash

Możesz także polubić

06.12.2023
10 rzeczy, które musisz wiedzieć o usłudze QuickPay

Szybka płatność dla podwykonawców niezależnie od stanu firmowego konta - to QuickPay w pigułce. Spedytor, który spełni warunki usługi, będzie mógł zaoferować bardzo korzystne warunki […]

Szybkiej płatności za frachty chce 76 proc. przewoźników

Wyniki badania Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” nie pozostawiają wątpliwości – szybka płatność za zlecenie to jedna z kluczowych kwestii decydujących o podjęciu […]

15.11.2023
Faktoring kontra tradycyjne finansowanie w branży TSL

Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) to jedna z najprężniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Nie oznacza to jednak, że należące do niej firmy nie borykają się z […]

1 2 3 17