Strona główna » Blog finansowy » Jak sprawdzić kontrahenta z Bułgarii?

Blog finansowy

Jak sprawdzić kontrahenta z Bułgarii?

Bułgaria od wielu lat kusi Polaków jako niedrogi i efektowny kierunek wakacyjny. Gdy dołączyła do Unii Europejskiej w 2007 roku, robienie interesów z tamtejszymi firmami stało się znacznie łatwiejsze. Współprace z potencjalnym partnerem z Bułgarii warto poprzedzić weryfikacją jej statusu w lokalnym rejestrze gospodarczym. Jak to zrobić?

Najpopularniejsze formy prowadzenia działalności gospodarczej w Bułgarii

Formy prowadzenia działalności gospodarczej spotykane w Bułgarii odpowiadają polskim pod kątem nazewnictwa. Trudność w tym wypadku stanowi język i alfabet – Bułgarzy korzystają z cyrylicy. Do najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju należą:

  • Spółka z o.o. (druzhestvo s ogranichena otgovornost/дружество с ограничена отговорност - OOD)
  • Spółka akcyjna (aktsionerno druzhestvo/акционерно дружество - AD)
  • Spółka jawna (SD)
  • Spółka komandytowa (komanditno druzhestvo/командитно дружество - KD)

Tożsame nazwy nie oznaczają identycznych z polskimi warunków prowadzenia działalności. Przykładowo, bułgarskie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością charakteryzują się wyjątkowo niskim kapitałem zakładowym o równowartości 1 euro. To bardzo istotne, ponieważ udziałowcy spółki OOD nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania. Jest ona ograniczona do wielkości wpłat pokrywających kapitał zakładowy spółki, co oznacza, że przy kapitale minimalnym dochodzenie roszczeń z majątku spółki będzie bardzo trudne.

Bułgarski rejestr działalności gospodarczej

Najlepszym źródłem informacji o bułgarskich przedsiębiorstwach jest tamtejszy rejestr działalności gospodarczej (TŬRGOVSKI REGISTŬR I REGISTŬR NA YURIDICHESKITE LITSA S NESTOPANSKA TSEL). Jest on odpowiednikiem polskiego KRS – gromadzi informacje na temat podmiotów gospodarczych pochodzące z lokalnych sądów. Organem odpowiedzialnym za bazę jest Agencja ds. Rejestrów działająca przy Ministrze Sprawiedliwości.

Rejestr gromadzi takie informacje, jak nazwa przedsiębiorstwa, jego forma prawna, siedziba i numer identyfikacyjny firmy, transkrypcja jej nazwy na alfabet łaciński, opis charakteru działalności, dane osób zarządzających czy wysokość kapitału.

W jego bazie znajdują się również dokumenty, w tym zaświadczenie o aktualnym statusie przedsiębiorstwa, dokumenty aplikacyjne przedstawione w celu wpisu do rejestru, roczne sprawozdania finansowe, statut, decyzje sądów. Wszystkie dokumenty w rejestrze są dostępne w plikach PDF w formie skanów. Z rejestru?

Jak korzystać z rejestru?

Bułgarski rejestr działalności gospodarczej jest dostępny w internecie pod adresem www.brra.bg.

Dostęp do jego zasobów jest bezpłatny, zarówno w zakresie przeszukiwania, jak i pobierania dostępnych dokumentów.

Przed rozpoczęciem korzystania z rejestru trzeba uwzględnić fakt różnic językowych. Serwis posiada wersję anglojęzyczną, ale tłumaczona jest tylko część treści widocznych na stronie, dlatego trzeba posiłkować się dodatkowym tłumaczeniem. Żeby skorzystać z wyszukiwarki, po przełączeniu strony na wersję angielską należy wejść w widoczną na stronie głównej sekcję „References” a następnie „Reference by natural person or legal entity”. Wówczas pojawi się wyszukiwarka, do której należy wpisać numer EIK/kod BULSTAT danej firmy lub jej nazwę pisaną po bułgarsku. Po odszukaniu firmy kategorie informacji można zmieniać w menu bocznym.

Sprawdzanie kontrahenta z Bułgarii: praktyczne adresy

BULSTAT

Pod Agencję ds. Rejestrów podlega też BULSTAT, czyli Państwowy Urząd Statystyczny (). W jego bazie znajdują się informacje o podmiotach prawnych działających na terenie Bułgarii. Każdy przedsiębiorca musi dokonać rejestracji w BULSTAT, żeby otrzymać zunifikowany kod identyfikacyjny (EIK/ЕИК), nazywany także kodem BULSTAT. Jest to główny numer wyróżniający firmy i z jego pomocą można wyszukiwać informacje na temat podmiotów gospodarczych w bazie głównej rejestru.

Bułgarski rejestr upadłości

Bułgarski rejestr upadłości składa się z rejestru syndyków oraz rejestru sprzedaży i licytacji. Chcąc odnaleźć firmę w rejestrze, trzeba znać personalia jej syndyka lub kod BULSTAT. Dostęp do rejestru jest bezpłatny, a przy okazji wyszukiwania trzeba pamiętać o stosowaniu cyrylicy.

W razie wątpliwości – zapytaj prawnika

Informacje zawarte w opisanych wyżej rejestrach są wystarczające do wstępnej weryfikacji spółki i oceny jej wiarygodności. W razie wątpliwości warto jednak skonfrontować dane z lokalnymi przepisami prawa, co może być trudne na własną rękę. Podobnie z umową – dokładne zrozumienie jej treści bez znajomości prawa może być trudne nawet jeśli zostanie sformułowana w języku zrozumiałym dla obu stron. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie doświadczony prawnik lub kancelaria – TC Kancelaria Prawna służy pomocą klientom poszukującym zagranicznych współprac w zakresie transportu.

Możesz także polubić

Weryfikacja polskiego kontrahenta z branży TSL: poradnik

Utrata pieniędzy, wiarygodności i przyszłych kontraktów to tylko kilka zagrożeń, które wiążą się ze współpracą z nowym, nieznanym kontrahentem. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy, sprawdź […]

Spóźnione płatności: jak zdyscyplinować kontrahenta?

W biznesie, gdzie czas to pieniądz, opóźnienia płatności kontrahentów znacząco wpływają na płynność finansową firm. W branży TSL ten problem dotyka niemal połowy przedsiębiorstw, a […]

Raport Transcash: jakie finansowanie wybiera branża TSL?

Ostatni rok w branży TSL upłynął pod znakiem recesji. Spadła liczba frachtów, stawki za przewóz malały, a wysoka inflacja i Pakiet Mobilności drenowały kieszenie przewoźników […]

1 2 3 7