Strona główna » Blog finansowy » Raport Transcash: jakie finansowanie wybiera branża TSL?

Blog finansowy

Raport Transcash: jakie finansowanie wybiera branża TSL?

Ostatni rok w branży TSL upłynął pod znakiem recesji. Spadła liczba frachtów, stawki za przewóz malały, a wysoka inflacja i Pakiet Mobilności drenowały kieszenie przewoźników i spedytorów. W najnowszym raporcie Transcash przedstawiamy wyniki badania, w którym przedstawiciele branży mówią o wpływie obecnych realiów na ich decyzje związane z wyborem finansowania ich biznesu.

W raporcie Transcash.eu „Jakie finansowanie wybiera branża TSL?” zbadaliśmy stosunek przedstawicieli branży TSL do zewnętrznego finansowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zdecydowaną większość uczestników naszego badania stanowili właściciele niewielkich firm przewozowych działających na rynku międzynarodowym.

Zewnętrzne środki napędzają branżę TSL

Mimo wzrostu kosztów finansowania, po zewnętrzne środki w celu prowadzenia działalności sięga ponad 44 proc. naszych ankietowanych. Równocześnie niemal 70 proc. deklaruje, że wzrost kosztów w ostatnim roku istotnie wpłynął na ich sytuację ekonomiczną. W opinii naszych badanych napędzały go przede wszystkim inflacja, ceny paliw oraz rosnące wynagrodzenia pracowników. Jedynie około 35 proc. badanych przyznało, że rosnące koszty zobowiązań w istotny sposób wpłynęły na sytuację ekonomiczną ich biznesu.

Kolejne sekcje raportu analizują preferencje badanych związane z wyborem finansowania. Pytaliśmy między innymi o ich stosunek do źródła pochodzenia środków (banki kontra instytucje finansowe) oraz kryteria, którymi kierują się przy wyborze konkretnej oferty.

– Klienci z branży TSL poszukujący zewnętrznego finansowania są pragmatyczni, rachunek ekonomiczny musi się zgadzać – komentuje Agnieszka Nosal, Dyrektor Obszaru Sprzedaży i Marketingu w Transcash.eu – Większość naszych badanych zadeklarowała, że najchętniej finansuje się w bankach, a przy wyborze oferty patrzą wyłącznie na koszty, które mogą przechylić szalę na rzecz instytucji finansowej.

Faktoring na fali wznoszącej

Pytani o preferowane produkty finansowe, ankietowani wskazywali przede wszystkim na leasing, ale tuż za nim znalazł się faktoring, czyli usługa finansowania faktur, której w raporcie poświęcamy osobny rozdział. W naszym badaniu korzystanie z niego zadeklarowało około 60 proc. ankietowanych, którzy zdecydowanie najchętniej sięgają po faktoring w sposób doraźny, w celu finansowania pojedynczych faktur (66,7 proc. wskazań). Trzecią lokatę w tej kategorii zajął kredyt obrotowy.

Niezależnie od warunków ekonomicznych, zewnętrzne finansowanie pozostaje istotne dla działalności przedsiębiorstw z branży TSL. Raport „Jakie finansowanie wybiera branża TSL?” pokazał, że produkty uwzględniające specyfikę branży, takie jak leasing (zapotrzebowanie na pojazdy) czy faktoring (długie terminy płatności) już dziś w dużej mierze wpływają na kształt firmowych budżetów.

Kliknij w grafikę i pobierz bezpłatny raport

Możesz także polubić

Firma z Francji jako partner w biznesie? Sprawdź ją, zanim podpiszesz umowę

Francja jest drugim największym inwestorem w Polsce. Sporo z tych środków zasila sektor transportu – w 2022 r. była to aż jedna czwarta. Chęć współpracy […]

27.06.2024
Skonto dla spedycji: oferta rynkowa pod lupą

Spadek stawek za fracht połączony z malejącym popytem na usługi transportowe sprawia, że spedycje mają coraz większe trudności z pozyskiwaniem przewoźników. Gdy konkurowanie stawką nie […]

Oszczędności w transporcie. Jak zyskać wykorzystując planer załadunków?

Coraz częściej oprócz analizy bieżących wydatków, przewoźnicy przyglądają się narzędziom i nowoczesnym metodom umożliwiającym wygenerowanie większych oszczędności. Jednym z rozwiązań jest wdrożenie aplikacji Goodloading, pozwalającej […]

1 2 3 16