Strona główna » Blog finansowy » Inflacja. Najbardziej dochodowe biznesy w czasie inflacji

Blog finansowy

Inflacja. Najbardziej dochodowe biznesy w czasie inflacji

W dobie utrzymującej się wysokiej inflacji pytanie o to, jaki biznes opłaca się otworzyć, nabiera szczególnego znaczenia. W co inwestować, kiedy wszystko wokół drożeje, a długoterminowe planowanie biznesu może okazać się niemiarodajne? Obecne realia ekonomiczne wymagają od przedsiębiorcy specjalnej strategii działania, aby stworzyć naprawdę dochodowy biznes. Gdzie szukać pomysłów?

Najbardziej dochodowe biznesy w czasie inflacji

Jak zarobić na inflacji? Zrozum, na czym polega!

Choć według aktualnych danych statystycznych szczyt inflacji uległ spłaszczeniu z początkiem 2023 roku, brak stabilności w tym zakresie będzie towarzyszył społeczeństwu jeszcze przez długi czas. Czy to oznacza rezygnację inwestycji we własną działalność? Niekoniecznie. W dobie inflacji najbardziej dochodowe biznesy to takie, które powstały na bazie szerokiej wiedzy finansowej i znajomości mechanizmów rządzących tym rynkiem.

W dużym skrócie inflacja oznacza wzrost cen, w wyniku którego pieniądz traci na wartości. W praktyce przy tych samych zyskach dysponuje się znacznie mniejszą ilością środków finansowych. Okazuje się jednak, że tę sytuację można przekuć na swoją korzyść.

Opłacalne biznesy gotówką stoją

Niezależnie od branży, w której działasz, dostęp do gotówki w czasie inflacji ma kluczowe znaczenie. Dlaczego, skoro w kryzysie pieniądz jest coraz mniej wart? Chodzi o zapewnienie firmie stabilnego oparcia, które może okazać się lepszym rozwiązaniem niż szukanie nowego, oryginalnego pomysłu na biznes dostosowany do sytuacji gospodarczej.

Jako przedsiębiorca dysponujący gotówką masz większe pole do popisu choćby w negocjacjach cen towarów. Stabilność wynikająca z dostępności fizycznych środków może pomóc zarówno małej rodzinnej firmie, jak i dużemu przedsiębiorstwu.

Zadbaj o płynność finansową – jaki biznes w 2023 roku ma szansę być dochodowy?

Najbardziej opłacalne biznesy w dobie inflacji to te, które pozwalają na szybki przepływ gotówki. Taką możliwość daje m.in. branża spożywcza. Żywność ma w końcu określony termin ważności, dlatego musi zostać sprzedana względnie szybko, zwykle z natychmiastową płatnością – w handlu detalicznym nie stosuje się wobec klientów długich terminów.

Zdecydowanie trudniej będzie ci utrzymać się na rynku, jeśli zechcesz uzyskać kredyt na finansowanie działalności. W czasie inflacji banki stosują rygorystyczne kryteria przyznawania środków. Gdy jednak uda ci się przez nie przebrnąć, koszty takiego kredytu są zwykle bardzo wysokie. Właśnie dlatego warto zadbać o płynność finansową i mieć gotówkę pod ręką. Będziesz o wiele spokojniejszy, kiedy otrzymasz kredyt obrotowy lub zechcesz zainwestować wykorzystując pożyczkę.

Stabilność finansowa firmy w niepewnych czasach – jak ją uzyskać?

Jeśli zastanawiasz się, jaki biznes w 2023 roku może się utrzymać bez poważnych strat, odpowiedź jest prosta. Taki, który wykorzysta wszystkie możliwości, aby uzyskać stały dopływ środków i stabilizację potrzebną do prowadzenia działalności w niepewnych finansowo czasach. Warto przyjrzeć się dwóm metodom pozwalający na skuteczne zarządzanie należnościami wpływającymi na sprawne funkcjonowanie firmy.

Skrócenie długich terminów płatności

Nawet najbardziej dochodowy biznes może sporo stracić w dobie inflacji z powodu kontrahentów opóźniających spłatę należności. Choć długie terminy płatności to popularna praktyka stosowana w wielu branżach, to w przypadku powszechnego kryzysu gospodarczego może okazać się to dużym ryzykiem dla przedsiębiorcy. O co właściwie chodzi?

Długie terminy płatności przekraczają standardowy, miesięczny cykl rozliczeń. To wyjście naprzeciw kontrahentom, które przy dobrze prosperującym biznesie nie będzie powodowało strat, nawet gdy przychodzi do comiesięcznej opłaty w ZUS-ie, uregulowania podatków czy rat leasingowych. Co innego w obliczu inflacji – wówczas zachowanie płynności finansowej przy braku regularnych wpływów z faktur może być dla firmy sporym wyzwaniem.

Niezależnie od tego, na jak długi okres spłat wystawiasz faktury – nie czekaj na środki, które ci się należą. Jeśli skrócisz kontrahentom czas oczekiwania na płatność, poczujesz się znacznie bezpieczniej jako przedsiębiorca.

Finansowanie faktur

Finansowanie faktur (inaczej faktoring) umożliwia firmom zachowanie płynności finansowej dzięki szybkiej wypłacie pieniędzy z faktur. Zyskujesz w ten sposób regularne wpływy i bez problemu pokrywasz bieżące wydatki bez konieczności zadłużania się. Jeśli nie chcesz skracać długich terminów płatności swoim partnerom biznesowym, skorzystaj z tej opcji.

W praktyce polega to na przejęciu obowiązku płatności zobowiązania przez faktora. Jeśli wystawisz fakturę z wydłużonym terminem płatności, możesz od razu przekazać ją do sfinansowania firmie faktoringowej. Za niewielką prowizję opłaci ona wartość faktury w całości, a następnie odzyska pieniądze od kontrahenta (już bez twojego bezpośredniego udziału). To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w branży transportowej, ale nie tylko. Dzięki faktoringowi pieniądze mogą trafić na firmowe konto nawet w tym samym dniu, w którym wystawiono dokument płatniczy.

Pomysł na biznes 2023 – co sprawdzi się w dobie inflacji?

Zastanawiasz się, jakie są najbardziej dochodowe biznesy podczas tak niestabilnej sytuacji na rynku? Jeśli dopiero chcesz wystartować ze swoją działalnością, postaw na branżę spożywczą w różnych odsłonach. Dobrym pomysłem może być np. piekarnia czy cukiernia. Choć ceny zboża do tego nie zachęcają, jest to działalność, dzięki której pobierasz zyski od klientów indywidualnych, a więc bezpośrednio przy transakcji. Jaki biznes opłaca się otworzyć poza handlem żywnością? Oto kilka propozycji.

Lokalna firma transportowa

Pamiętaj, że od kilku lat firmy kurierskie odnotowują coraz wyższe dochody, a cała branża nabrała dynamiki. W dobie powszechnych zakupów online zleceń na przewóz towarów jest tak dużo, że popyt na usługi transportowe wydaje się nie mieć końca. Oto jak zarobić na inflacji – otworzyć firmę oferującą dowóz przesyłek na terenie miejscowości lub regionu, w którym mieszkasz i który dobrze znasz. Zanim kupisz lub wynajmiesz samochód, dobrze przelicz koszty i oceń opłacalność takiej inwestycji. Chcesz na początek sprawdzić się w tym biznesie? Wsiądź na rower i zacznij od dostarczania diety pudełkowej.

Usługi ubezpieczeniowe

W dobie kryzysu panuje wyjątkowo wysoki popyt na wszelkie produkty ubezpieczeniowe. Obawa o utratę majątku, zwolnienie z pracy czy poważną chorobę niepokoją dużą część społeczeństwa. W takich sytuacjach szuka się więc skutecznej ochrony przed zagrożeniem – najczęściej w postaci polisy ubezpieczeniowej.

Załóż działalność i zacznij od swoich znajomych i rodziny. Pamiętaj o funkcjonujących w Polsce ubezpieczeniach obowiązkowych, np.:

  • OC samochodu;
  • OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego;
  • ubezpieczeniu mieszkania;
  • ubezpieczeniu na życie.

Obowiązek dwóch ostatnich polis dotyczy szczególnie osób starających się o uzyskanie kredytu hipotecznego.

To tylko niektóre z pomysłów na biznes 2023. Nieważne, czy już jesteś na rynku, czy dopiero szukasz sposobu, aby na niego wejść – w czasie inflacji zadbaj o dobry plan i stabilność finansową firmy. Jeśli odpowiednio się zabezpieczysz, zamiast zastanawiać się jak przetrwać, będziesz szukał pomysłów na aktywny rozwój swojego biznesu.

Możesz także polubić

Weryfikacja polskiego kontrahenta z branży TSL: poradnik

Utrata pieniędzy, wiarygodności i przyszłych kontraktów to tylko kilka zagrożeń, które wiążą się ze współpracą z nowym, nieznanym kontrahentem. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy, sprawdź […]

Spóźnione płatności: jak zdyscyplinować kontrahenta?

W biznesie, gdzie czas to pieniądz, opóźnienia płatności kontrahentów znacząco wpływają na płynność finansową firm. W branży TSL ten problem dotyka niemal połowy przedsiębiorstw, a […]

Raport Transcash: jakie finansowanie wybiera branża TSL?

Ostatni rok w branży TSL upłynął pod znakiem recesji. Spadła liczba frachtów, stawki za przewóz malały, a wysoka inflacja i Pakiet Mobilności drenowały kieszenie przewoźników […]

1 2 3 8