Strona główna » Blog finansowy » Szybkiej płatności za frachty chce 76 proc. przewoźników

Blog finansowy

21.11.2023 Branża spedycyjna

Szybkiej płatności za frachty chce 76 proc. przewoźników

Wyniki badania Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” nie pozostawiają wątpliwości – szybka płatność za zlecenie to jedna z kluczowych kwestii decydujących o podjęciu go. To ważna informacja dla spedytorów, którzy w obliczu niedoboru kierowców i spadających stawek muszą dbać o atrakcyjne warunki współpracy wszelkimi dostępnymi sposobami.

Jak pokazało nasze badanie, krótki termin płatności jest istotny dla większości przewoźników. W pytaniu dotyczącym jego roli w wyborze frachtu, poprosiliśmy uczestników o ocenę tej kwestii w skali od 1 do 5. Dla 76 proc. z nich krótki termin płatności jest ważny lub bardzo ważny, a za nieistotny uznało go jedynie 8 proc z nich.

Badanie Transcash 1

Na tę opinię wpływa charakterystyka branży TSL, zdominowanej przez długie terminy płatności sięgające nawet blisko stu dni. Przewoźnicy to tylko jedno z jej ogniw, ponieważ spedytorzy również muszą dbać o swoją płynność finansową, koordynując płatności załadowcy i wykonawcy transportu. W pogodzeniu oczekiwań obu stron pomagają produkty finansowe dedykowane spedytorom, które pozwalają oferować szybką płatność bez angażowania własnych pieniędzy. 

Faktoring zapewnia szybką płatność

Na skrócenie terminu płatności pozwala usługa finansowania faktur. Dzięki faktoringowi zapłata za fracht może nastąpić nawet w dniu wystawienia faktury. 64 proc. uczestników naszego badania korzysta z tej usługi prowadząc swoją działalność.

Największa grupa robi to jednak za pośrednictwem firm finansowych (w tym Transcash. Z kolei 26 proc. wybiera formę pośrednią, czyli faktoring oferowany przez zleceniodawcę w formie skonta. 10 proc. naszych badanych korzysta z faktoringu bankowego.

Rekomendacje dają pewność wyboru właściwego finansowania

Szybkie finansowanie oferuje wiele podmiotów, jak więc wybrać najlepszy z nich? Nasi badani stawiają na sprawdzone rozwiązania. 59 proc. z nich zadeklarowało, że polecenie faktoringu Transcash przez zleceniodawcę skłoniłoby ich do skorzystania z naszych usług.

Jako spedytor już teraz możesz oferować swoje frachty z gwarancją szybkiej płatności, włączając opcję QuickPay na platformie Trans.eu. Dzięki niej przewoźnik podejmujący zlecenie  może skorzystać z ekspresowego finansowania faktur, które dostarcza Transcash.

QuickPay dla spedycji: szybka płatność bez angażowania własnych środków

Poza ekspresową zapłatą dla przewoźnika, QuickPay to również bardzo korzystne rozwiązanie dla spedytorów. Dołączając do programu szybkich płatności, dają swoim podwykonawcom możliwość otrzymania zapłaty od razu po wykonaniu usługi. Spedycja korzysta z usługi QuickPay bezpłatnie, a szybka płatność zwiększa szanse pozyskania nowych kontrahentów i ugruntowanie dobrych stosunków z obecnymi. Ponieważ płatność realizuje Transcash, spedytor nie musi sięgać do własnych środków, by móc zaoferować szybką płatność.  Spłata należności następuje zgodnie z datą widniejącą na fakturze, z możliwością przedłużenia terminu w razie potrzeby. Zlecenia spedycji na platformie Trans.eu oznaczone znakiem QuickPay sygnalizują przewoźnikom, że mają do czynienia z wiarygodnym i rzetelnym płatnikiem. 

Sprawdzona współpraca i dobra stawka

Wysokość stawek pozostaje kluczowa dla przewoźników poszukujących frachtów. To wniosek oczywisty zwłaszcza w realiach ostatnich miesięcy, zdominowanych przez spadki w tym zakresie. Wśród kryteriów decydujących o wyborze zlecenia transportowego 54 proc. naszych ankietowanych wymieniło właśnie stawkę za fracht. W czasach niepewności liczy się stabilność współpracy i sprawdzony partner, dlatego połowa badanych wśród kryteriów wyboru frachtu wskazała również na dobre opinie o zleceniodawcy. Termin płatności był trzecim najczęściej wymienianym kryterium, zdobywając 46 proc. wskazań. Za najmniej istotne z punktu widzenia wyboru frachtu badani uznali fakt współpracy zleceniodawcy z innymi przewoźnikami.

O badaniu

W badaniu Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” zostało przeprowadzone w październiku 2023 roku na grupie firm z branży TSL. 91 proc. z nich to przewoźnicy, 6 proc. - spedytorzy, a 3 proc. - załadowcy. Zdecydowana większość (66 proc.) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, 30 proc. w formie spółki z o.o., a 4 proc. - spółki akcyjnej.

Możesz także polubić

24.05.2024
Jak zachować płynność finansową w firmie spedycyjnej?

Rosnące długi branży transportowej, przy jednoczesnym spadku popytu na frachty, stanowią realne zagrożenie dla działalności przedsiębiorstw z sektora TSL. Ten problem w sposób szczególny dotyka […]

Weryfikacja firmy z branży TSL: Niemcy

Polsko-niemiecka współpraca ma się świetnie, szczególnie w branży TSL. Niemieckie firmy często i chętnie zlecają frachty polskim przewoźnikom, co daje im dominującą pozycję na tamtejszym […]

25.04.2024
Pozyskiwanie sprawdzonych przewoźników: klucz do sukcesu w branży TSL

Ufaj i sprawdzaj – ta zasada ma szczególne znaczenie w działalności spedycyjnej, w której pozyskiwanie nowych przewoźników to podstawa rozwoju. Pozytywnie zweryfikowani kontrahenci zwiększają szansę […]

1 2 3 7