Strona główna » Blog finansowy » Mądre finansowanie w czasach kryzysu

Blog finansowy

31.08.2023 Branża spedycyjna

Mądre finansowanie w czasach kryzysu

Branża TSL ma za sobą trudny rok, a przewidywania na kolejne miesiące nie dają podstaw do optymizmu. Raport Upply x Ti x IRU European road freight rates index Q1 2023 nie pozostawia wątpliwości – stawki za fracht pikują, co oznacza spadek popytu na usługi transportowe i kłopoty dla budżetów firm z sektora TSL. Ratunek od ich skutków przynieść może rozsądne, zewnętrzne finansowanie.

Tanio już było

– Spowolnienie gospodarcze to kolejne wyzwanie, z którym musi mierzyć się branża TSL, już dostatecznie obciążona rosnącymi kosztami – mówi Kamil Nowak, Head of Sales w Transcash.eu. W ostatnim czasie napędzało je wprowadzenie Pakietu Mobilności, zmiany w rozliczaniu w nagrodzeń kierowców czy podwyżka podatków od środków transportu – dodaje ekspert.

Te fakty przekładają się na rosnący pesymizm w branży TSL, zgodnie z analizą wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet, stworzoną w maju tego roku na zlecenie Rejestru Dłużników BIG Info Monitor, problemów finansowych doświadcza 7 na 10 firm transportowych. Kondycję aż 60 proc. z nich określić można jako słabą, a 8 proc. jako bardzo złą. Z tą oceną wiąże się wzrost zadłużenia firm z sektora TSL. Dane BIG Info Monitor pokazują, ze w tym roku może on być dwukrotnie wyższy niż w latach poprzednich. Obecnie na jedną firmę spedycyjną przypada około 100 tys. zł zaległości, a na transportową około 74 tys. zł.

W tej sytuacji przedsiębiorcy muszą szukać sposobów na stabilizację firmowych budżetów. Skoro nie można zwiększyć wpływów, konieczne jest zabezpieczenie już posiadanych przychodów i pozyskanie nowych na korzystnych warunkach. Branża finansowa dysponuje narzędziami, które mogą wspomóc w tym trudnym zadaniu sektor TSL.

Szybka zapłata dzięki faktoringowi

Faktoring, czyli usługa finansowania faktur, pozwala firmom uniezależnić się od długich terminów płatności. Przewoźnik, który zgłosi fakturę, może otrzymać pieniądze za transport nawet tego samego dnia. Tym samym, czyli usługodawca, uzyskuje prawa do należności i to jemu kontrahent spłaca dług. Jeśli zwleka z płatnością, faktor może rozpocząć windykację

Żeby skorzystać z faktoringu, faktura nie może być przeterminowana, a kontrahent musi wyrazić zgodę na cesję wierzytelności – tłumaczy Kamil Nowak. Jeśli zgody na cesji nie będzie, można sięgnąć po alternatywne finansowanie. Transcash w takiej sytuacji udziela pożyczki na kwotę widniejącą na fakturze – dodaje.

Prowizja za sfinansowanie faktury zwykle zwykle nie przekracza kilku procent jej wartości, ale mogą jej towarzyszyć inne opłaty, np. z tytułu abonamentu lub zwiększenia limitu finansowania. Sprawdzenie ogółu kosztów to więc podstawa przy wyborze firmy faktoringowej.

Konkurencyjna spedycja z eSkontem

Polska branża TSL stoi niewielkimi firmami, a mała skala działalności to większa wrażliwość nie tylko na gospodarcze zawirowania, ale też długie terminy płatności. Sposobem na stabilizację może być współpraca ze spedycją , o ile wiąże się z szybszą zapłatą za przewóz. Spedycja może ją zaoferować, jedynie, gdy jej finanse są odpowiednio zabezpieczone, a w tym pomoże eSkonto. W ramach tej usługi faktury są finansowane na bieżąco przez faktora, a przewoźnik nie musi czekać na pieniądze za transport. Mechanizm działania eSkonta tłumaczy nasz ekspert.

– Zleceniodawca (w przypadku eSkonta - spedytor) spłaca kwotę z faktury usługodawcy w ustalonym przez obie strony terminie. Użytkownicy eSkonta mogą więc oferować podwykonawcom szybką płatność bez angażowania własnych pieniędzy. Ten mechanizm pozwala zwiększyć konkurencyjność spedycji, którzy dzięki temu mogą łatwiej pozyskać wykonawców, a w konsekwencji – zwiększyć przychody – mówi Kamil Nowak.

W ramach eSkonta wykonawcy spedytora, którzy zostaną objęci usługą, przekazują faktury za transport bezpośrednio do usługodawcy, czyli Transcash, co pozwala je sfinansować nawet tego samego dnia. Spedycja spłaca fakturę w terminie jej płatności, a w razie potrzeby może przedłużyć terminu zapłaty nawet o maksymalnie 30 dni.

Kredyt kupiecki zwiększa atrakcyjność współpracy

Działanie odwrotne wobec skonta ma kredyt kupiecki, który pozwala wydłużyć termin płatności faktury. Kredyt kupiecki umożliwia zapłatę za towar w terminie bardziej dogodnym dla kontrahenta, który z różnych względów nie może dotrzymać pierwotnego. Takie wydłużenie może być kurtuazyjne, ale bywa wymuszone charakterem relacji. Kontrahent korzystający z kredytu kupieckiego może być klientem przynoszącym duży dochód, a odmowa naraziłaby współpracę na szwank. W tym sensie możliwość udzielenia kredytu kupieckiego bywa postrzegana jako argument , który podnosi atrakcyjność współpracy i zwiększa przewagę konkurencyjną firmy w walce o klientów.

Jeśli nie leasing, to co?

Przedsiębiorcy z branży TSL najczęściej kupują lub leasingują pojazdy. Zmiana sytuacji gospodarczej może jednak zwiększyć popularność alternatywy, czyli najmu. Popyt na niego zbadał EFL Leasing w ramach raportu „MŚP – wynajmują czy kupują? Pod lupą”. Zgodnie z nim, prawie połowa firm transportowych planuje wynająć pojazd ciężarowy w ciągu najbliższych 3 lat, mimo że aktualnie najem wybiera jedynia 16 proc. Najem nie zawsze jest tańszy, ale zapewnia większą elastyczność. Pojazdy można wynajmować krótkoterminowo, zgodnie z potrzebami, a cena obejmuje pełną obsługę serwisową i ubezpieczenie.

– Choć koszty leasingu obecnie są niższe od najmu, problemem może okazać się utrzymanie floty w warunkach malejącego popytu na usługi transportowe – zwraca uwagę Kamil Nowak. – W tym kontekście możliwość najmu pojazdu na czas realizacji konkretnego zlecenia może okazać się racjonalna finansowo.

Możesz także polubić

25.04.2024
Pozyskiwanie sprawdzonych przewoźników: klucz do sukcesu w branży TSL

Ufaj i sprawdzaj – ta zasada ma szczególne znaczenie w działalności spedycyjnej, w której pozyskiwanie nowych przewoźników to podstawa rozwoju. Pozytywnie zweryfikowani kontrahenci zwiększają szansę […]

Weryfikacja polskiego kontrahenta z branży TSL: poradnik

Utrata pieniędzy, wiarygodności i przyszłych kontraktów to tylko kilka zagrożeń, które wiążą się ze współpracą z nowym, nieznanym kontrahentem. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy, sprawdź […]

27.03.2024
Problemy firm spedycyjnych: niemal 70 proc. odczuło pogorszenie koniunktury

Zaniżanie stawek przez konkurencję, rosnące koszty prowadzenia działalności i malejąca liczba zleceń to główne problemy firm spedycyjnych. Takie wnioski płyną z badania Transcash przeprowadzonego wśród […]

1 2 3 6