Strona główna » Blog finansowy » Jak zwiększyć atrakcyjność swoich zleceń na Trans.eu?

Blog finansowy

11.01.2024 Branża spedycyjna

Jak zwiększyć atrakcyjność swoich zleceń na Trans.eu?

Stawka za fracht to nie jedyny argument, którzy przemawia do przewoźników poszukujących zleceń na giełdzie Trans.eu. W obliczu trudnej sytuacji na rynku TSL wzrasta rola narzędzi, które zwiększają nie tylko zyski, ale też bezpieczeństwo współprac i transakcji. Szybka płatność jest równie ważna, jak kwota na fakturze, podobnie jak pozytywne opinie o zleceniodawcy i weryfikacja jego rzetelności w trosce o bezpieczeństwo swojego biznesu.

Stawka za fracht to wciąż wiodący, ale nie jedyny argument decydujący o podjęciu zlecenia. W ramach badania Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” przeprowadzonego wśród przedstawicieli branży TSL w 2023 r., połowa ankietowanych wśród istotnych kryteriów wyboru wskazała na dobre opinie o zleceniodawcy. Niewiele mniej, bo 47 proc., za istotne przy wyborze zlecenia uznała gwarancję zapłaty, a 46 proc. – termin płatności. W realiach branży TSL zarobek to więc tylko jedno z kryteriów wyboru, dlatego platforma Trans.eu oferuje użytkownikom kilka sposobów na zwiększenie atrakcyjności swoich zleceń.

Pozytywne opinie i komentarze

Trans.eu daje swoim użytkownikom możliwość oceny transakcji dokonywanych na platformie, co pozwala wyróżnić rzetelnych i sprawdzonych użytkowników, z którymi warto współpracować.

Każdy uczestnik giełdy Trans.eu musi brać pod uwagę, że jakość współpracy z nim może zostać poddana ocenie, która będzie widoczna dla innych uczestników. Pozytywne opinie zwiększą atrakcyjność twoich zleceń i sprawią, że przewoźnicy będą przyjmować je chętniej. Brak ocen bywa gorszy od zastrzeżeń, ponieważ uniemożliwia wyrobienie sobie zdania. Dodatkowo sugeruje, że zleceniodawca poszukujący kontrahentów na platformie może realizować zlecenie już poza nią, by nie narazić się na negatywne komentarze.

W imię zachowania rzetelności ocen, czas na ich wystawienie różni się w zależności od roli uczestnika transakcji. Zleceniodawca ma 30 dni na ocenę jakości współpracy z przewoźnikiem, natomiast dla przewoźnika przewidziano czterokrotnie dłuższy okres, czyli 120 dni. Ma to bezpośredni związek z długimi terminami płatności w branży transportowej, a uzyskanie zapłaty w terminie jest kluczowe, gdy mowa o wydawaniu wiarygodnej opinii. Dzięki temu przewoźnik ma szansę rzetelnie ocenić zleceniodawcę bez obaw o „odwetowy” komentarz z jego strony w razie problemów z zapłatą.

Za treść i rzetelność ocen i komentarzy odpowiadają wystawiający, którzy są zobowiązani przestrzegać regulaminu platformy. Ta z kolei wymaga, żeby oceny odzwierciedlały faktyczny przebieg transakcji. Jeśli użytkownik Trans.eu nie zgadza się z uzyskaną oceną, może to zgłosić zespołowi bezpieczeństwa i przedstawić argumenty na swoją rzecz, np. w formie dowodu terminowej płatności lub screenów dokumentujących kontakty z kontrahentem.

Szybka płatność

Nie ma lepszego sposobu na zwiększenie atrakcyjności zlecenia transportowego, niż gwarancja szybkiej płatności. Standardem w branży jest oczekiwanie na zapłatę nawet kilkadziesiąt dni, dlatego możliwość skrócenia tego okresu może znacząco zwiększyć Twoje szanse na pozyskanie nowych podwykonawców. Tak działa QuickPay, czyli usługa ekspresowych płatności, stworzona z myślą o użytkownikach platformy transportowej Trans.eu. Dzięki QuickPay jako zleceniodawca możesz zaoferować swojemu przewoźnikowi niemal natychmiastową spłatę faktury – decyzja o skorzystaniu z tej opcji należy do niego.

Dołączając do QuickPay wyróżniasz swoje frachty na platformie, dając przewoźnikom sygnał, że współpraca z Twoją firmą jest bezpieczna, ponieważ jesteś wiarygodnym płatnikiem. Dodatkowo przewoźnik podejmując fracht z QuickPay będzie mógł skorzystać z ekspresowej zapłaty za zlecenie po cenie niższej niż standardowa prowizja za finansowanie. Operatorem finansowym usługi jest Transcash, który opłaca fakturę i rozlicza się z płatnikiem w pierwotnym terminie płatności.

Jeśli jesteś zleceniodawcą chcesz oferować swoje frachty z opcją QuickPay, wypełnij wniosek, który pozwoli zweryfikować Twoją wiarygodność płatniczą i zdolność kredytową. Gdy pomyślnie przejdziesz weryfikację, wszystkie wystawione rzez Ciebie frachty otrzymają oznaczenie QuickPay. Jeżeli zlecenie zostanie przyjęte przez przewoźnika, który zdecyduje się skorzystać z usługi szybkiej płatności, Transcash wypłaci mu środki i zobowiąże Cię do ich zwrotu w terminie płatności faktury.

Uzupełniony profil użytkownika

Firmy, których rzetelność została potwierdzona, mają zdecydowanie większe szanse na nawiązanie nowych współprac. Użytkownicy giełdy Trans.eu mogą to zrobić za pomocą profilu na platformie Trans.eu, na którym umieszczą dokumenty potwierdzające legalność i rzetelność ich działalności Mowa przede wszystkim o licencji na wykonywanie działalności spedycyjnej oraz ważnym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej spedytora (OCS), które zabezpiecza ewentualne roszczenia. Transparentność i otwartość w tym względzie poprawia wizerunek firmy spedycyjnej i zwiększa atrakcyjność zleceń, które oferuje.

W działalności transportowej rzetelność to słowo klucz. Na niepewnym rynku TSL w cenie są dbałość o bezpieczeństwo, sprawne i szybkie płatności i dobre relacje. Dobry wizerunek na platformie Trans.eu może więc okazać się kluczowy w poszukiwaniu kontrahentów do sprawnej i obustronnie korzystnej współpracy.

Możesz także polubić

25.04.2024
Pozyskiwanie sprawdzonych przewoźników: klucz do sukcesu w branży TSL

Ufaj i sprawdzaj – ta zasada ma szczególne znaczenie w działalności spedycyjnej, w której pozyskiwanie nowych przewoźników to podstawa rozwoju. Pozytywnie zweryfikowani kontrahenci zwiększają szansę […]

Weryfikacja polskiego kontrahenta z branży TSL: poradnik

Utrata pieniędzy, wiarygodności i przyszłych kontraktów to tylko kilka zagrożeń, które wiążą się ze współpracą z nowym, nieznanym kontrahentem. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy, sprawdź […]

27.03.2024
Problemy firm spedycyjnych: niemal 70 proc. odczuło pogorszenie koniunktury

Zaniżanie stawek przez konkurencję, rosnące koszty prowadzenia działalności i malejąca liczba zleceń to główne problemy firm spedycyjnych. Takie wnioski płyną z badania Transcash przeprowadzonego wśród […]

1 2 3 6