Strona główna » Blog finansowy » Jak opłacać faktury przewoźników w 24h bez angażowania własnych środków?

Blog finansowy

15.02.2024 Branża spedycyjna

Jak opłacać faktury przewoźników w 24h bez angażowania własnych środków?

Długie terminy płatności są standardem w branży transportowej, dlatego szybka zapłata za przewóz to jeden z najważniejszych argumentów, które skłaniają firmy przewozowe do przyjęcia zlecenia. Jak spełnić te oczekiwania, równocześnie zachowując finansową płynność?

Szybka i sprawna płatność to warunek prowadzenia dobrze prosperującej działalności. Stałe i regularne wpływy pomagają opłacać bieżące zobowiązania bez obaw o długi, a także inwestować w dalszy rozwój i skalować biznes. Stabilność sprzyja również gromadzeniu oszczędności „na czarną godzinę”, choć w przypadku polskich firm trudno mówić o sporej poduszce finansowej. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Długów, w 2021 r. oszczędności posiadało trzy czwarte małych i średnich firm, ale jedynie 19 proc. z nich byłoby w stanie utrzymać się przez ponad pół roku tylko z ich pomocą.

Konkurencja rośnie, oczekiwania też

Gwarantem rentowności jest też stały napływ zleceń. W przypadku spedycji, warunkiem ich realizacji jest pozyskanie przewoźników skłonnych do podjęcia się transportu na warunkach, które satysfakcjonują obie strony. Spedytor ma ograniczony wpływ na oferowaną stawkę, dlatego musi przyciągać podwykonawców w inny sposób, oferując atrakcyjne warunki współpracy. Tym, co może zwiększyć atrakcyjność jego zleceń na bardzo konkurencyjnym rynku TSL, jest szybka płatność, oferowana nawet w 24 godziny od chwili wykonania zlecenia.

Zapewnienie współpracy na takich warunkach nie jest proste. Spedytor musi dysponować sporymi środkami na bieżące wypłaty i równocześnie liczyć na to, że załadowcy również rozliczą się z nim na czas, co pozwoli „spiąć” budżet. Nietrudno się domyślić, że dla wielu spedycji spełnienie tych warunków będzie bardzo trudne.

Płać szybko i nie martw się o budżet

Szybkie rozliczenia z kontrahentami mogą odbywać się bez angażowania własnych środków. Pozwala na to oznaczenie frachtów na platformie Trans.eu logo QuickPay. Dla przewoźnika to sygnał, że spedycja jest wiarygodnym płatnikiem i oferuje błyskawiczną zapłatę swoim podwykonawcom dzięki współpracy z Transcash. W praktyce przewoźnik współpracujący ze spedycją ma dwie możliwości: poczekać na zapłatę lub otrzymać ją nawet w 24 godziny od realizacji zlecenia, jeśli zdecyduje się na sfinansowanie faktury. Za płatność odpowiada Transcash, który rozlicza się ze spedycją w pierwotnym terminie spłaty.

Dla spedycji oznaczenie frachtów logo QuickPay jest darmowe i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami czy umowami.

Szybka płatność to lepsza współpraca

Możliwość szybkiej płatności zwiększa atrakcyjność współpracy ze spedytorem, co przyciąga przewoźników i pozwala realizować więcej zleceń. Korzyść dla przewoźnika to również wygoda dla spedycji, która nie musi opłacać zlecenia natychmiastowo z własnych środków. Finansowanie przejmuje faktor, a rozliczenie następuje w ustalonym przez obie strony terminie. Spedycja może spłacić zobowiązanie w czasie dogodnym dla siebie, a przewoźnik nie musi czekać na pieniądze.

Możesz także polubić

25.04.2024
Pozyskiwanie sprawdzonych przewoźników: klucz do sukcesu w branży TSL

Ufaj i sprawdzaj – ta zasada ma szczególne znaczenie w działalności spedycyjnej, w której pozyskiwanie nowych przewoźników to podstawa rozwoju. Pozytywnie zweryfikowani kontrahenci zwiększają szansę […]

Weryfikacja polskiego kontrahenta z branży TSL: poradnik

Utrata pieniędzy, wiarygodności i przyszłych kontraktów to tylko kilka zagrożeń, które wiążą się ze współpracą z nowym, nieznanym kontrahentem. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy, sprawdź […]

27.03.2024
Problemy firm spedycyjnych: niemal 70 proc. odczuło pogorszenie koniunktury

Zaniżanie stawek przez konkurencję, rosnące koszty prowadzenia działalności i malejąca liczba zleceń to główne problemy firm spedycyjnych. Takie wnioski płyną z badania Transcash przeprowadzonego wśród […]

1 2 3 6