Strona główna » Blog finansowy » Jak odwołać się od mandatu BAG w Niemczech?

Blog finansowy

14.10.2019 Prawo transportowe

Jak odwołać się od mandatu BAG w Niemczech?

BAG to nic innego jak odpowiednik polskiej Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Prawie każdy przewoźnik wykonujący transport na terenie Niemiec miał już styczność z taką kontrolą lub otrzymał od niej mandat. Kary za kabotaż, przeciążenie osi lub brak tachobooka w pojeździe to najczęstsze przypadki, za które kierowcy otrzymują grzywnę.


Jak zachować się podczas kontroli na drodze? 

W praktyce zwykle sytuacja wygląda tak, że przewoźnika zatrzymuje urzędnik BAG. Po kontroli na wadze, okazuje się, że pojazd został przeładowany o 25%. Zgodnie z aktualnym katalogiem kar Niemieckich za takie przeciążenie kara dla kierowcy jest równa 285 Euro. 

Kierowca jednak otrzymuje od urzędnika większy mandat w wysokości 500 Euro. Dlaczego? Kwota, którą w rzeczywistości musi zapłacić kierowca jest tylko zabezpieczeniem na poczet przyszłego mandatu. Mandat właściwy może być niższy lub wyższy od wpłaconej kaucji. 

Negocjacje na drodze z urzędnikiem BAG nie przynoszą oczekiwanego efektu. Kierowca kłóci się z kontrolującym, pokazując mu aktualny katalog kar. Zwraca się z pomocą do szefa, a nawet swojego prawnika, jednakże na próżno. Bez zapłaty kwoty 500 Euro urzędnik nie odda zatrzymanego wcześniej dowodu rejestracyjnego, co powoduje już opóźnienie w dostawie towaru i dalsze konsekwencje. 

Co zrobić dalej? 

W kolejnym kroku należy czekać na otrzymanie właściwego mandatu od niemieckiej strony. Czas, w którym otrzymamy list jest bardzo istotny. Od tego dnia przewoźnik ma dwa tygodnie na sporządzenie pisemnych wyjaśnień. Co ciekawe, do momentu upłynięcia wskazanego terminu, pismo musi zostać doręczone do urzędu, a nie tylko do niego wysłane. Data stempla pocztowego jest w tym przypadku nieważna. W praktyce oznacza to, że mamy mniej czasu na sporządzenie odpowiednich wyjaśnień.

Jakich argumentów użyć? 

Odwołanie od otrzymanej kary grzywny należy wysłać na adres urzędu, który taką faktycznie wydał. Czasem zdarza się, że urząd dopuszcza możliwość złożenia odwołania pocztą elektroniczną, jednak musi to być wyraźnie wskazane w treści pisma! Swoją argumentację należy dostosować do konkretnego przypadku. W omawianej wyżej sytuacji odwołujący powinien:

  • wskazać maksymalną stawkę za przeładowanie zgodnie z obowiązującym katalogiem niemieckich kar
  • przedstawić dokumenty transportowe
  • opisać, dlaczego nie zgadza się z nałożoną karą

W razie wątpliwości co do argumentacji warto skorzystać z usług prawnika doświadczonego w tym zakresie. 

Jaki finał? 

Około miesiąca czeka się na ostateczną decyzję organu niemieckiego. W większości przypadków urząd BAG uwzględnia prawidłową argumentację obniżając otrzymaną karę, a różnicę zwraca przewoźnikowi. 

Najlepszym rozwiązaniem, by uniknąć dodatkowych sankcji jest oczywiście przestrzeganie przepisów - przewoźnik nie naraża się wtedy na niepotrzebny stres i koszty związane z karą. Jednak w praktyce, jak wiadomo, wygląda to inaczej. Zdarzają się sytuacje, w których przewoźnik jest zdany na siebie. Negocjacje z urzędnikiem BAG lub policją w trakcie kontroli nie przynoszą żadnych efektów. Należy wtedy przyjąć otrzymany mandat z pokorą i dobrze przygotować się na odwołanie od kary, używając odpowiedniej argumentacji” - mówi Paulina Eliasz-Pietrusewicz, Starszy prawnik kancelarii prawnej TransCash. 

Możesz także polubić

21.08.2020
Co to jest e-sąd i jak działa?

E-sąd to nic innego jak droga składania swoich roszczeń do sądu w formie elektronicznej. Wszystko załatwimy bez wychodzenia z domu. Dzięki uproszczonemu modelowi postępowania, unikamy […]

19.12.2019
Biała lista podatników VAT - co powinieneś wiedzieć?

Co to jest Biała lista podatników VAT? 1 września 2019 r. została wprowadzona tzw. Biała lista podatników VAT. Nie jest to nic innego jak wykaz […]

05.11.2019
Start w Niemczech - Spółka GmbH

Dla polskiego przewoźnika najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech jest założenie spółki w formie GmbH. Ten skrót to nic innego jak odpowiednik naszej […]