Strona główna » Blog finansowy » Transport krajowy czy zagraniczny jako pomysł na biznes? Zalety i wady każdego z rozwiązań, koszty, zyski

Blog finansowy

Transport krajowy czy zagraniczny jako pomysł na biznes? Zalety i wady każdego z rozwiązań, koszty, zyski

Regularny rozwój branży transportowej można obserwować już od wielu lat. Nie chodzi tylko o firmy powstające jak grzyby po deszczu, ale także rodzaje oferowanych przewozów. Tego trendu nie wyhamowała nawet pandemia koronawirusa. Choć konkurencja na rynku stale rośnie, wciąż możesz znaleźć grono stałych klientów i czerpać pokaźne zyski z tego typu usług. Dlaczego warto wejść na rynek transportowy?

transport zagraniczny

Własna firma transportowa – od czego zacząć?

Jeśli chodzi o rynek transportowy, założenie własnej działalności wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych niezbędnych wymagań formalnych. W obliczu dużej konkurencji warto zawczasu zastanowić się nad strategią marketingową firmy i wizją jej rozwoju. Lepiej z wyprzedzeniem przygotować się na wszelkie wyzwania, aby dynamicznie wejść na rynek i od razu zostać zauważonym.

Obowiązki formalne, jakich musisz dopełnić, zależą m.in. od tego, jakimi pojazdami będziesz dysponować. Inne wymogi dotyczą bowiem transportu pojazdami DMC od 2,5 do 3,5 tony, a inne są przeznaczone dla ciężarówek.

Transport krajowy może być bardzo dochodowy

Transport jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż. Nic więc dziwnego, że powstaje tyle przedsiębiorstwa oferujących usługi przewozowe. Aby jednak transport krajowy miał sens, jako przedsiębiorca musisz wziąć pod uwagę przepisy prawne, które będą cię dotyczyły. Warto wiedzieć, że obecnie nie jest wymagana licencja na usługi transportowe u kierowców prowadzących samochody do 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej.

Przewozy krajowe przyciągają coraz większą liczbę przedsiębiorstw również ze względu na to, że taka licencja jest niezbędna przy transporcie międzynarodowym – nawet na tak mały pojazd. Wielu przedsiębiorców woli zatem działać w obrębie kraju, zamiast zajmować się formalnościami, które determinuje transport zagraniczny.

To oczywiście nie oznacza, że kierowcy dużych ciężarówek mają utrudnione zadanie. Wręcz przeciwnie! Cała branża transportowa rozwija się dynamicznie i generuje imponujące dochody zarówno z przewozów zagranicznych, jak i krajowych.

Zalety transportu krajowego

Własna firma w branży transportowej może przynosić naprawdę duże zyski, a przy tym pozwalać na niezależność i niemal nieograniczony rozwój biznesu. Kierowca sam decyduje o ścieżce swojego rozwoju i trybie pracy. Przewozy realizowane w kraju można dopasować do własnych potrzeb i preferencji, np. postarać się o grafik umożliwiający spędzenie nocy we własnym łóżku.

Jeśli chodzi o inne zalety transportu krajowego, warto podkreślić to, że są one związane ze znacznie mniejszą liczbą formalności. Obowiązkowe jest na pewno zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Wówczas musisz także pamiętać o:

 • zakupie pojazdu,
 • wykupieniu dla niego ubezpieczenia OC,
 • zarejestrowaniu firmy,
 • stworzeniu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego.

Obecnie młody przedsiębiorca może skorzystać z finansowania samochodu kredytem albo opcji leasingowej.

W przypadku jednoosobowej działalności, w ramach której przyjmujesz zlecenia od większych przedsiębiorstw transportowych, nie musisz nawet inwestować w licencję czy własny samochód.

Wady transportu w obrębie kraju

Zasadniczym minusem transportu krajowego mogą być niższe ceny przewozów niż te, które funkcjonują za granicą. W obliczu bliskości domu i możliwości odpoczynku od pracy w komfortowych warunkach ten argument traci jednak na znaczeniu.

Jeśli chodzi o inne wady transportu krajowego, należy do nich z pewnością duża konkurencja. Z funkcjonujących obecnie na rynku 125 000 firm przewozowych, za granicą może działać zaledwie jedna trzecia z nich. Działalność pozostałej grupy skupia się zatem na usługach w granicach Polski.

Transport międzynarodowy – plusy i minusy

Duża grupa przedsiębiorców zajmujących się transportem wręcz marzy o wejściu na rynki zagraniczne. Z jakiego powodu? Można tam liczyć na naprawdę imponujące zarobki, choć wymagania formalne są znacznie większe niż w transporcie krajowym.

Wszystko oczywiście zależy od kraju, do którego planujesz przewozić towary. Co istotne, jeśli chcesz realizować usługi pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, np.:

 • małymi ciężarówkami,
 • busami,
 • tzw. transporterami,

cała procedura będzie o wiele prostsza i mniej złożona niż w przypadku firm z flotą dużych samochodów transportowych. Warto zauważyć, że duża grupa przedsiębiorców zaczynających działalność w branży transportowej, wybiera raczej niewielkie samochody. Popularne busy do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej są w końcu bardzo mobilne i pozwalają na szybki transport dla branż, w których ekspresowa dostawa jest na wagę złota.

Jeszcze kilka lat temu przewozy międzynarodowe towarów w samochodach poniżej 3,5 t nie wymagały dodatkowego zezwolenia. Sytuacja zmieniła się jednak w maju 2022 roku. Obecnie konieczna jest licencja na transport międzynarodowy dla busów o masie całkowitej nieprzekraczającej wspomnianych 3,5 t. Jej zdobycie nie jest skomplikowane, jednak związane z tym koszty należy uwzględnić w biznesplanie firmy transportowej.

Czy biznes w branży transportowej się opłaca?

Chcąc wejść na rynek transportowy, musisz mieć świadomość, że przynajmniej na początku twoja działalność będzie wymagała dużego kapitału. Nawet jeśli zrezygnujesz z zakupu samochodu czy całej floty na własność, koszty związane z leasingowaniem czy kredytowaniem będą wysokie.

Poza tym w budżecie musisz uwzględniać również np. opłaty za:

 • paliwo,
 • przejazdy płatnymi odcinkami dróg,
 • serwis pojazdów,
 • ubezpieczenie komunikacyjne.

Branża transportowa to jednocześnie przestrzeń, w której wyjątkowo często są praktykowane długie terminy płatności. To zdecydowanie utrudnia zachowanie płynności finansowej, jednak dobry plan uwzględniający nowoczesne sposoby zarządzania finansami firmy może być kluczem do twojego sukcesu.

Transport krajowy i zagraniczny – jak utrzymać płynność finansową firmy?

Jedną z najpopularniejszych metod na zachowanie lub przywrócenie płynności finansowej w przedsiębiorstwie transportowym jest faktoring. Jak to wygląda w praktyce? To nic innego, jak finansowanie faktur, których kontrahenci jeszcze nie opłacili. W ten sposób otrzymujesz wpływy regularnie i nie masz kłopotów z bieżącymi wydatkami firmowymi.

Faktor przejmuje płatność za zobowiązanie finansowe za kontrahenta. Wystawiając fakturę z długim terminem płatności, od razu przesyłasz ją do sfinansowania firmie faktoringowej. Pobiera ona stosowną prowizję, a następnie opłaca wartość faktury w całości. Później, już bez twojego udziału, egzekwuje ona środki od dłużnika. Faktoring na rynku transportowym pozwala firmie otrzymać środki nawet w tym samym dniu, w którym powstał dokument płatniczy.

Stabilne finansowanie firmy transportowej ma bardzo istotne znaczenie – branża rozwija się na tyle dynamicznie, że niemal codziennie pojawiają się w niej nowe wyzwania. Musisz im sprostać, jeśli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji. Ta zasada obowiązuje niezależnie od tego, czy zajmujesz się transportem krajowym, czy zagranicznym.

Możesz także polubić

Weryfikacja polskiego kontrahenta z branży TSL: poradnik

Utrata pieniędzy, wiarygodności i przyszłych kontraktów to tylko kilka zagrożeń, które wiążą się ze współpracą z nowym, nieznanym kontrahentem. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy, sprawdź […]

Spóźnione płatności: jak zdyscyplinować kontrahenta?

W biznesie, gdzie czas to pieniądz, opóźnienia płatności kontrahentów znacząco wpływają na płynność finansową firm. W branży TSL ten problem dotyka niemal połowy przedsiębiorstw, a […]

Raport Transcash: jakie finansowanie wybiera branża TSL?

Ostatni rok w branży TSL upłynął pod znakiem recesji. Spadła liczba frachtów, stawki za przewóz malały, a wysoka inflacja i Pakiet Mobilności drenowały kieszenie przewoźników […]

1 2 3 7