Strona główna » Blog finansowy » Faktoring kontra tradycyjne finansowanie w branży TSL

Blog finansowy

15.11.2023 Faktoring

Faktoring kontra tradycyjne finansowanie w branży TSL

Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) to jedna z najprężniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Nie oznacza to jednak, że należące do niej firmy nie borykają się z problemami. Dotyczą one m.in. zachowania płynności finansowej. Z tego powodu wiele firm decyduje się na korzystanie z faktoringu. Na czym on polega w przypadku transportu? Czy jest lepszy niż tradycyjne finansowanie?

Branża TSL a problemy z płynnością finansową

Dlaczego firmy z branży TSL mają taką trudność z zachowaniem płynności finansowej? Wynika to z wielu czynników, ale najważniejsze to:

 • powszechne wystawianie faktur z długim terminem płatności (nawet 90 dni) dla kontrahentów – w branży TSL to klienci dyktują warunki, dlatego odroczona płatność stała się standardem,
 • stosunkowo wysokie koszty stałe prowadzenia działalności – obejmują one koszty pracy, utrzymania floty, magazynowania itp.,
 • krótsze terminy płatności wobec usługodawców i sprzedawców – np. dostawcy zazwyczaj muszą być opłaceni w ciągu 30 dni,
 • sezonowość branży TSL – duże fluktuacje w zapotrzebowaniu na usługi powodują brak stabilności przychodów,
 • dominacja na rynku niewielkich firm transportowych – mniejszym firmom trudno jest zachować płynność finansową.

W związku z tym na popularności zyskują rozmaite usługi branżowe (tzw. TSL services), w tym faktoring, który pomaga finansować faktury.

Czym jest faktoring?

Na czym polega coraz popularniejszy faktoring dla firm transportowych? Jest to usługa ułatwiająca biznesom zachowanie płynności finansowej i uregulowanie swoich zobowiązań. Polega na odsprzedaniu niezapłaconych jeszcze faktur firmie faktoringowej w zamian za gotówkę. Faktor wypłaca kwotę znajdującą się na fakturach pomniejszoną o prowizję, czyli swój zarobek. Tym samym przedsiębiorca może od razu dowolnie dysponować zarobionymi pieniędzmi, nie czekając na płatność od klienta. Warto również wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów faktoringu, które znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach.

Faktoring pełny i niepełny

Faktoring można podzielić m.in. na pełny (bez regresu) i niepełny (z regresem). W tym pierwszym przypadku firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta. Oznacza to, że przedsiębiorca korzystający z faktoringu otrzymuje zapłatę za fakturę i nie musi się o nic martwić. Taka usługa nie tylko pozwala zwiększać wypłacalność firmy, ale również wpływa na jej bezpieczeństwo.

Faktoring niepełny (z regresem) nie powoduje natomiast przejścia odpowiedzialności za wypłacalność dłużnika na firmę faktoringową. Oznacza to, że przedsiębiorca otrzymuje od razu zapłatę za fakturę, ale w razie jej nieopłacenia przez klienta jest zmuszony do zwrotu środków. Tym samym faktoring z regresem jest zbliżony do pożyczki, ale przy tym jest znacznie bardziej elastyczny i wygodny.

Faktoring odwrócony

Ciekawą formą faktoringu dla transportu jest też faktoring odwrócony. Polega on na przekazywaniu firmie faktoringowej faktur wystawionych przez kontrahentów firmy – np. dostawców. Firma faktoringowa spłaca wierzytelność w imieniu korzystającego z jej usług klienta, który następnie reguluje ją w ustalonym terminie. Pozwala to na budowanie lepszych relacji z dostawcami i różnego rodzaju usługodawcami, a jednocześnie ułatwia zachowanie płynności finansowej. Odwrotny faktoring dla transportu okazuje się bardzo przydatny, ponieważ zwyczajowo w branży TSL wystawia się faktury dla klientów z terminem płatności odroczonym nawet o 90 dni. Tymczasem płatności wobec dostawców trzeba regulować najczęściej w ciągu 30 dni.

Zalety faktoringu dla firm transportowych

Istnieje wiele powodów, dla których faktoring dla firm transportowych jest tak popularny. Do największych zalet tego rozwiązania należy m.in.:

 • możliwość natychmiastowego uzyskania zapłaty za zrealizowane zlecenia,
 • poprawa płynności finansowej firmy,
 • wyeliminowanie ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta (przy faktoringu pełnym),
 • pomoc w „prześwietleniu” kontrahentów pod względem ich wypłacalności,
 • brak konieczności monitorowania przelewów, obsługi wierzytelności czy też upominania się o zaległe wpłaty.

Ponadto faktoring dla transportu jest ceniony za elastyczność, dostępność i łatwość realizacji formalności. Pod tym względem jest zdecydowanie prostszy np. od kredytu bankowego.

Faktoring dla transportu a tradycyjne formy finansowania

Faktoring to oczywiście nie jedyna metoda finansowania używana w transporcie. Tego typu usługa jest wszechstronna i wygodna, ale istnieją również inne sposoby na pozyskanie środków niezbędnych do zachowania stabilności finansowej firmy.

Kredyt bankowy

Kredyt to klasyczna metoda pozyskiwania funduszy. Zwykle korzysta się z niej w celu zaspokojenia konkretnego celu. Kredyt jest udzielany przez bank i spłacany w ratach na określonych warunkach. Wiąże się z powstaniem zadłużenia, koniecznością udowodnienia swojej zdolności kredytowej oraz przebrnięciem przez dość skomplikowane formalności. Kredyt jest też oprocentowany, a więc dość kosztowny przy wysokich stopach procentowych.

Leasing

Inną lubianą klasyczną formą finansowania jest leasing. W uproszczeniu pozwala on rozłożyć w czasie koszt zakupu np. pojazdów czy sprzętu. Łączy cechy wynajmu i sprzedaży ratalnej i występuje w wielu wariantach dostosowanych do potrzeb użytkownika. Atutem na pewno jest możliwość wliczenia spłacanych rat leasingowych w koszty przedsiębiorstwa.

Dotacje

Dotacje to środki pieniężne pozyskiwane ze źródeł publicznych. Obecnie ich największym źródłem są fundusze Unii Europejskiej. Najczęściej są udzielane na konkretny cel i bezzwrotne. Z dotacji korzystają przede wszystkim firmy nowe na rynku, małe i średnie.

Inne klasyczne formy finansowania

Firmy transportowe mogą pozyskać finansowanie również z innych źródeł, np.:

 • emisji akcji,
 • obligacji,
 • crowdfundingu,
 • pożyczek,
 • ofert prywatnych,
 • rozmaitych instrumentów kapitałowych.

Każde z wymienionych rozwiązań ma zalety i wady. W związku z tym sprawdzają się one w różnych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, że poszczególne formy finansowania mogą być obciążone różnymi stopniami ryzyka oraz mniejszymi lub większymi kosztami.

Faktoring czy tradycyjne metody finansowania?

Co zatem warto wybrać? Faktoring dla firm transportowych to z pewnością rozwiązanie łatwe, dostępne i elastyczne. Jest ono przeznaczone przede wszystkim dla tych firm, które borykają się z trudnościami w zachowaniu płynności finansowej. Faktoring zapewnia również środki od razu i nie stwarza żadnych ograniczeń co do ich wykorzystania. Korzystanie z tego typu usług wiąże się oczywiście z opłatami, ale zwykle są one niższe niż np. koszty związane z oprocentowaniem kredytu. Ponadto faktoring pozwala wyeliminować ryzyko niewypłacalności kontrahenta – jest to tzw. wartość dodana, której nie oferuje żadna klasyczna forma finansowania. Każdy przedsiębiorca powinien jednak samodzielnie podjąć decyzję co do najlepszej formy finansowania, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację firmy oraz jej potrzeby.

Faktoring dla transportu – TSL services w praktyce

Prowadzisz firmę transportową i chcesz skorzystać z usług faktoringu? Nie ma w tym nic trudnego. Podstawą jest znalezienie godnego zaufania partnera, takiego jak Transcash.eu. Następnie wystarczy zrealizować bardzo proste formalności, przez które przeprowadzi Cię nasza strona internetowa. Później korzystanie z faktoringu jest bardzo proste. Faktury do zapłaty można nam przesyłać elektronicznie, a środki zostaną przelane na Twoje konto w ciągu 24 godzin. Możesz korzystać z faktoringu pełnego i niepełnego, a także innych form finansowania. Specjalizujemy się w TSL services, czyli usługach stworzonych specjalnie dla transportu, logistyki i spedycji. Sprawdź koniecznie naszą ofertę i skontaktuj się z nami, jeśli masz dodatkowe pytania!

Możesz także polubić

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

30.04.2024
Faktoring kontra inne formy finansowania

Mądrze dobrane finansowanie pozwala utrzymać budżet firmy w ryzach, wspomaga finansową płynność i gromadzenie oszczędności. To, jaki typ finansowania wybierzesz, zależy od wielu czynników – […]

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

1 2 3 20