Strona główna » Blog finansowy » 7 powodów, dla których warto wybrać faktoring

Blog finansowy

28.12.2023 Faktoring

7 powodów, dla których warto wybrać faktoring

Nawet najlepiej funkcjonująca firma może popaść w poważne tarapaty finansowe przez kontrahentów, jeśli nie otrzymuje zapłaty na czas. Długie terminy płatności, powszechne w branży TSL, wywołują zatory płatnicze, a te szybko mogą zamienić się w długi. Rozwiązaniem tego problemu jest faktoring – przedstawiamy 7 najważniejszych zalet tej usługi.

1. Stały i szybki dopływ gotówki na konto

Faktoring zdecydowanie skraca czas oczekiwania na pieniądze z wystawionej faktury. Możesz ją zgłosić do finansowania w chwili wystawienia i otrzymać wypłatę nawet tego samego dnia. Wniosek jest przyjmowany online, a procedura weryfikacji przebiega szybko i sprawnie..

2. Dodatkowe finansowanie bez konieczności zaciągania kredytu w banku

Nieregularne wpływy na konto mogą sprawić, że w firmowej kasie zabraknie pieniędzy na podstawowe wydatki. W tej sytuacji, by móc je opłacić trzeba sięgnąć po zewnętrzne finansowanie, co wiąże się z wysokimi kosztami. Faktoring przyspiesza wypłatę pieniędzy z faktury nie tylko szybko, ale również tanio i bez konieczności zaciągania zobowiązania na wiele miesięcy lub lat.

3. Ograniczenie kosztów finansowania wynikających ze wzrostu stóp procentowych

Gwałtowny wzrost stóp procentowych w ostatnich latach zwiększył również koszty zaciągania pożyczek, kredytów czy leasingów. Faktoring jest odporny na takie rynkowe zmiany. Wysokość finansowania jest równa kwocie z faktury i to od niej, a nie od stóp procentowych, uzależniona jest wielkość prowizji.

4. Pomoc w rozwoju biznesu i pozyskiwaniu nowych kontrahentów

Z pomocą faktoringu możesz zaoferować kontrahentom bardziej atrakcyjne warunki współpracy. Mowa o dłuższym terminie spłaty, który, za sprawą szybkiego finansowania faktur nie zaszkodzi płynności Twojej firmy. Regularne wpływy na konto pozwalają również inwestować w rozwój firmy zarówno na krótką, jak i długą metę, bez obaw o problemy finansowe.

5. Obniżenie kosztów prowadzenia działalności

Faktoring pozwala również zaoszczędzić na wydatkach ponoszonych w związku z nieterminowymi płatnościami. W Transcash ewentualna windykacja należności jest wliczona w cenę usługi, więc nie musisz opłacać jej dodatkowo. Finansowanie faktur może również Cię ochronić przed niewypłacalnością kontrahenta. Wybierając usługę w wariancie z ochroną (mikrofaktoring) lub ubezpieczeniem (faktoring pełny) od tej ewentualności, zmniejszasz ryzyko ewentualnych strat z tytułu nierzetelności partnera.

6. Zdyscyplinowanie spóźnialskich kontrahentów

Kontrahenci, którzy przywykli do zapłaty z opóźnieniem, mogą zmienić zwyczaje pod wpływem finansowania wystawionych im faktur. Faktoring zakłada uruchomienie procedur windykacyjnych natychmiast po upływie terminu płatności faktury, co nakłada presję, by nie zwlekać z płatnością. Co więcej, windykacją na własną rzecz zajmuje się faktor, więc jako przedsiębiorca nie musisz podejmować żadnych działań w kierunku odzyskania płatności.

7. Poprawa płynności finansowej firmy dzięki aktywnemu zarządzaniu należnościami

Ostatni punkt jest jednym z najważniejszych – dzięki faktoringowi Twoja firma może zapewnić sobie stałe, regularne wpływy na konto, co wiąże się z finansową stabilizacją. Dzięki temu możesz w spokoju planować wydatki i inwestycje, korzystać z okazji do rozwoju i poświęcić więcej czasu na realizację nowych planów biznesowych.

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy faktoring sprawdzi się w Twojej działalności, wypróbuj go finansując pojedynczą fakturę. To najlepszy sposób, żeby zweryfikować usługę z myślą o wdrożeniu jej do swojej firmy na stałe.

Możesz także polubić

24.06.2024
Na czym polega finansowanie faktur z zakazem cesji?

Finansowanie faktur pozwala przedsiębiorcom z branży TSL poprawić płynność finansową swojej firmy. Jednak nie każda faktura może być finansowana w ten sposób, zwłaszcza gdy zawiera […]

07.06.2024
Kontrahent nie płaci – co dalej?

Niewypłacalny kontrahent może wpędzić firmę w poważne kłopoty, z bankructwem włącznie. Już kilka nieuregulowanych faktur może doprowadzić do zatorów płatniczych i wywołać lawinę trudności finansowych. […]

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

1 2 3 21