Ruszy KRZ – Krajowy Rejestr Zadłużonych
Z początkiem lipca br. ruszyć ma państwowy, bezpłatny i dostępny online dla każdego Krajowy Rejestr Zadłużonych. To baza informacji o osobach oraz firmach niewypłacalnych i zagrożonych niewypłacalnością. Kto może trafić do Rejestru i co przyniesie Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych?
Cele stworzenia Krajowego Rejestru Zadłużonych?
Głównym założeniem projektu w ramach obowiązującej już częściowo od 1 lutego 2019 r. ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, jest stworzenie nowych lepszych warunków do wychodzenia podmiotów gospodarczych z trudnej sytuacji gospodarczej. Zapewnienie wierzycielom bieżącego dostępu do akt oraz ujawnienie w Rejestrze szerokiego zakresu danych dotyczących toczącego się postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego wpłynąć ma na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Dostęp do rejestru ma również ułatwić przeprowadzenie restrukturyzacji firmy dłużnika i zapobiec jego likwidacji. W konsekwencji umożliwi to zachowanie miejsc pracy oraz nieprzerwane realizowanie kontraktów.
Jakie zmiany przyniesie uruchomienie KRZ?
Zaproponowane rozwiązania wpisują się w nurt coraz bardziej powszechnej i zaawansowanej cyfryzacji obiegu dokumentów. Bez wątpienia będzie miało duży wpływ na przyspieszenie wielu procesów, tym bardziej, że korzystanie z elektronicznej wersji formularzy czy pism stanie się obowiązkiem, a nie tylko wariantem dopełnienia formalności.
- obowiązek składania w postępowaniu restrukturyzacyjnym oraz w postępowaniu upadłościowym przedsiębiorców wniosków oraz dokumentów drogą elektroniczną, co umożliwi automatyczne przetwarzanie m.in. w celu automatycznego przeniesienia danych z wniosku złożonego drogą elektroniczną do repertoriów oraz wzorców postanowień sądu i sędziego-komisarza tworzonych w danej sprawie;
- wprowadzenie elektronicznych doręczeń, co znacznie przyspieszy komunikację uczestników postępowania z sądem;
- dostęp on-line do akt postępowań restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych w formie elektronicznej;
- rezygnacja z obwieszczeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym;
- obowiązek składania pism na określonych w systemie formularzach, które będą miały charakter obowiązkowy dla uczestników i organów postępowania;
- przygotowywanie sprawozdań okresowych oraz końcowych zawierających raporty generowane z prowadzonego w systemie i na bieżąco aktualizowanego spisu masy upadłości oraz spisu wierzytelności.
Koniec Rejestru Dłużników Niewypłacalnych
W związku z likwidacją Rejestru Dłużników Niewypłacalnych w nowym rejestrze będą również ujawniane informacje o:
- osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, wobec których są albo były prowadzone postępowania:
- a) restrukturyzacyjne
- b) upadłościowe lub wtórne postępowania upadłościowe,
- c) zakończone prawomocnym orzeczeniem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
- d) w przedmiocie uznania orzeczenia o wszczęciu zagranicznego postępowania upadłościowego;
- wspólnikach osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, jeżeli ogłoszono upadłość spółki, wszczęto wtórne postępowanie upadłościowe lub oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości;
- osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, wobec których umorzono postępowanie egzekucyjne z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych;
- osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zalegających ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.
Dłużnik poza granicami
Ustawa wprowadza również obowiązek publikowania m.in. informacji o wszczęciu i przebiegu zagranicznego postępowania upadłościowego. Rejestr zakłada taki sposób gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych by spełniał wymogi rejestru upadłości w rozumieniu art. 24 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. Z kolei dopasowanie rejestru do wymogów przepisów unijnych umożliwi integrację z systemami pozostałych państw członkowskich.
Informacje w Krajowym Rejestrze Zadłużonych nawet przez 10 lat
Wpisanie do Krajowego Rejestru Zadłużonych może wpływać na zdolność kredytową i reputację firmy czy osoby przez długi czas. Informacja o zadłużeniu może być publikowana odpowiednio nawet przez:
- 3 lata – gdy z dłużnikiem, wobec którego ogłoszono upadłość, został zawarty układ lub plan spłaty, wierzyciel i dłużnik ten układ lub plan spłaty wykonał; termin liczy się od zatwierdzenia układu lub stwierdzenia wykonania planu spłaty;
- 3 lata – po upływie terminu, na jaki orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub pełnienia określonych funkcji;
- 7 lat – od dnia wpisu dłużnika alimentacyjnego lub osoby, wobec której egzekucja komornicza była bezskuteczna.
- 10 lat – od dnia prawomocnego zakończenia lub umorzenia postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego, którego wpis dotyczy.
Artur Martynów