Faktoring to usługa finansowa polegająca na wymianie faktur z długim terminem płatności na gotówkę. Dzięki faktoringowi możesz skrócić czas oczekiwania na pieniądze z wystawionej faktury nawet do kilku godzin. Choć początkowo faktoring może wydawać się skomplikowany, to w rzeczywistości jest to wyjątkowo prosta usługa. W dużym uproszczeniu faktoring można porównać do kredytu na fakturę, którego nie spłacasz sam, a spłaca go Twój zleceniodawca. Przekazując fakturę do finansowania firmie faktoringowej (faktorowi), przekazujesz faktorowi prawo do wierzytelności wynikającej z wystawionej faktury, a w zamian od razu otrzymujesz kwotę z faktury. Z kolei Twój zleceniodawca opłaca fakturę zgodnie z pierwotnym terminem płatności, jednak nie do Ciebie, a do firmy faktoringowej.
Niezwykle często faktoring mylony, bądź też porównywany jest do usługi windykacji. Choć jeden i drugi produkt odnosi się do faktury, to jednak są to dwie różne usługi. Podstawowa różnica polega na momencie w którym z tych produktów można skorzystać. Z faktoringu skorzystasz, gdy Twoja faktura jest przed terminem płatności, natomiast gdy jej termin płatności upłynął, mówimy wtedy o przeterminowanej fakturze i wówczas taką fakturę zgłaszasz do windykacji. Biorąc pod uwagę naszą ofertę, w przypadku faktoringu wymagamy, aby do terminu płatności faktury pozostało nie mniej niż 7 dni. Natomiast do windykacji przyjmujemy faktury już 1 dzień po terminie płatności.
Na rynku jest wiele rodzajów faktoringu. To sprawia, że porównanie ofert różnych faktorów bywa niezwykle trudne. Warto w tym miejscu wskazać podstawowe jego rodzaje, aby szukając produktu odpowiedniego dla siebie dokonać właściwego wyboru.
Jeśli chcesz korzystać z faktoringu od czasu do czasu i finansować tylko wybrane faktury to szukaj ofert faktoringu jednorazowego, jak np. nasz Mikrofaktoring. Jeśli masz stałych zleceniodawców, którym chcesz wystawiać faktury z długim terminem płatności to powinieneś zwrócić uwagę na takie produkty jak faktoring masowy, globalny lub linia faktoringowa albo jak Pełny faktoring, który proponujemy w Transcash. Możesz spotkać się z różnymi nazwami stosowanymi przez różnych dostawców usługi.
Ze względu na pochodzenie płatnika, czyli firmy której wystawiasz fakturę, faktoring dzielimy na krajowy i zagraniczny lub eksportowy. Krajowy dotyczy finansowania faktur wystawionych dla podmiotów z Polski, z kolei zagraniczny dla podmiotów z innych krajów. W Transcash finansujemy zarówno faktury polskie, jak i zagraniczne.
Często możesz spotkać się z takimi rodzajami faktoringu, jak pełny (bez regresu) i niepełny (z regresem). Ten podział odnosi się do przejęcia ryzyka niewypłacalności płatnika faktury. Zacznijmy od tego czym jest regres. Mówimy, że w przypadku, gdy płatnik nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania to faktor ma prawo do regresu. Oznacza to, że jeśli firma faktoringowa sfinansowała Twoją fakturę, a Twój płatnik nie zapłacił faktury w terminie płatności, to firma faktoringowa wraca do Ciebie z prośbą (regresem) o zwrot finansowania. Faktoring z regresem to taki, gdzie firma faktoringowa nie przejmuje ryzyka niewypłacalności i może zwrócić się do Ciebie po zwrot udzielonego finansowania. Zaś pełny faktoring (bez regresu) to taki, gdzie faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności Twojego kontrahenta.
Istnieje również podział na faktoring jawny oraz tajny. Jawny faktoring to taki rodzaj usługi w którym płatnik jest informowany, że faktura została sfinansowana faktoringiem, otrzymuje zawiadomienie o cesji wierzytelności i od początku wie, że fakturę powinien spłacić do firmy faktoringowej. W przypadku faktoringu tajnego lub też cichego, płatnik nie jest informowany o tym, że skorzystałeś z usługi faktoringu. W Transcash odpowiednikiem faktoringu cichego jest Pożyczka, w której pożyczamy Ci kwotę z faktury, a po terminie płatności wynikającym z faktury sam spłacasz do nas udzieloną pożyczkę. W tej usłudze nie informujemy Twojego kontrahenta, że korzystasz z finansowania, więc nawet jeśli Twój zleceniodawca stosuje zakaz cesji to możesz sfinansować takie faktury, bo w praktyce przy tej formie nie dochodzi do cesji wierzytelności.
Choć możesz spotkać się z wieloma rodzajami faktoringu, to jeden produkt może mieć kilka cech. Na przykładzie naszej usługi Mikrofaktoringu. Mikrofaktoring to faktoring pojedynczy, krajowy, niepełny i jawny jednocześnie. Dodatkowo, choć jest to rodzaj faktoringu z regresem, to zanim dokonamy cesji zwrotnej do klienta to prowadzimy działania windykacyjne na nasz koszt. Powrót do klienta z prośbą o zwrot udzielonego finansowania traktujemy jako ostateczność, co znacząco odróżnia naszą usługę od typowego faktoringu z regresem.
Jako największą korzyść faktoringu wskazuje się poprawę płynności finansowej oraz ograniczenie problemu zatorów płatniczych. W branżach, w których długie terminy płatności są codziennością, jak w branży transportowej, budowlanej, czy produkcji, faktoring jest rzeczywiście pomocnym rozwiązaniem poprawiającym cashflow w firmie. Rzadziej wspomina się o innych korzyściach, które dla wielu firm mogą być dużo bardziej interesujące. Przede wszystkim faktoring dyscyplinuje Twoich spóźnialskich kontrahentów. Jeśli masz zleceniodawców, którzy notorycznie spóźniają się z płatnością warto przekazać faktury im wystawione do firmy faktoringowej. Z tym zastrzeżeniem, że powinieneś wybrać faktora, który nie obciąży Cię kosztami windykacji. W Transcash windykujemy płatnika na nasz koszt i nie “przerzucamy” kosztów na klienta. Dzięki temu Ty otrzymujesz pieniądze od razu po wystawieniu faktury i nie musisz dzwonić z przypomnieniem, gdy upłynie jej termin płatności. Inną równie istotną korzyścią może być możliwość zaproponowania swoim zleceniodawcom dłuższych terminów płatności. Jeśli masz szansę rozpocząć bardzo ważną dla Ciebie współpracę, a Twój przyszły zleceniodawca oczekuje długiego terminu płatności lub jest skłonny zapłacić więcej za wydłużenie terminu płatności, to może to być dla Ciebie całkiem opłacalne rozwiązanie.
Faktoring zalicza się do umów nienazwanych. Oznacza, to, że jego definicja nie została określona w części szczególnej kodeksu cywilnego. Dlatego zgodnie z zasadą swobody umów (Art. 353(1) kc [Zasada swobody umów]) strony mogą samodzielnie ustalić stosunek prawny ich łączący, pod warunkiem, że treść stworzonej umowy nie narusza przepisów prawa i zasad współżycia społecznego.
Cesja wierzytelności jest przeniesieniem praw do wierzytelności na inną osobę/firmę. Zgodnie z Art. 509. kc przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią nie wymaga zgody dłużnika, chyba, że jest to niezgodne z ustawą, zawartą umową lub charakterem zobowiązania.
Zawiadomienie o cesji powiadomienie wysyłane na piśmie do dłużnika z informacją o przeniesieniu wierzytelności na inny podmiot.
Zakaz cesji (Pactum de non cedendo) zgodnie z Art. 514 kc jeżeli umowa zawiera zapis o zakazie cesji wierzytelności, to przeniesienie praw do wierzytelności wymaga zgody dłużnika.