fbpx

“Nie potrzebuję faktoringu” – czy na pewno?

01.04.2019

Chcąc przypisać jednej branży określenie czas to pieniądz, niewątpliwie byłaby to branża transportowa. I choć jest to branża generująca tak duże koszty, to niestety na zapłatę czeka się tu średnio 45 dni, a często znacznie dłużej. Naprawy awarii, ubezpieczenia, płatności za sprzęt, podatki, licencje, rozliczenia kierowców, opłaty parkingowe, paliwo nie mogą czekać.01

Warto rozważyć takie rozwiązanie jak faktoring, aby zapewnić swojej firmie stabilność finansową wynikającą ze stałego przepływu środków pieniężnych. Niezależnie od tego czy Twoja firma działa od pół roku, czy posiadasz jedno auto, czy dysponujesz licznym taborem możesz otrzymywać zapłatę za wykonaną usługę w ciągu kilku godzin od wystawienia faktury. Dzięki temu nigdy nie będziesz musiał się zastanawiać jak zrealizować kolejne zamówienie, co więcej łatwiej będzie Ci budować kapitał własny i swobodnie rozwijać flotę, ulepszać usługi, podnosić jakość obsługi kontrahenta. Jest to klucz do budowania przewagi konkurencyjnej, w czasach gdy świadomość konsumentów jest coraz wyższa, a jakość świadczonych usług ma coraz większe znaczenie.

Wielu przewoźników twierdzi, że faktoring nie jest rozwiązaniem dla nich, ponieważ długie terminy płatności nie ograniczają ich rozwoju, a ich płynność finansowa “ma się dobrze”. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie jest jak najbardziej przydatne gdy pojawią się drobne problemy finansowe, zatory płatnicze, ale nie tylko. Korzystając z faktoringu łatwiej będzie Ci budować kapitał własny i stworzyć poduszkę finansowa – zabezpieczenie na czarną godzinę. Zwłaszcza w przypadku małych firm, w przypadku których nieregularne wpływy dotkliwe ograniczają rozwój.

Dlaczego warto rozważyć faktoring?

Można powiedzieć, że dobrą decyzja to przemyślana decyzja, dlatego powiesz stanowcze i zdecydowanie “nie, to nie dla mnie.” zastanów się czy w Twojej firmie pewno nie ma choć jednego procesu, który mogłyby usprawnić stałe wpływy na konto. O czym mowa?

Zapobieganie zatorom płatniczym.

Regularne wpływy na konto pozwalają świadomie planować wydatki, inwestycje i zakupy w firmie. Co więcej każda potrzeba może być pokrywana z kapitału własnego, a nie wszelkich linii kredytowych lub pożyczek. Unikniesz więc płacenia odsetek za opóźnienia w płatnościach i kar obciążających budżet.

Więcej zleceń

Elastyczność przepływów pieniężnych, którą zapewnia faktoring dla firm transportowych pozwala rozwijać działalności i zwiększać przychód. Korzystając z faktoringu otrzymujesz stałe wpływy na konto i pokrywasz koszty z własnych pieniędzy, nie musisz się więc obawiać problemów finansowych. Możesz pozwolić sobie na zakup kolejnego auta, dzięki któremu obsłużysz więcej tras. Mając gwarancję, że pieniądze wpłyną na Twoje konto w określonym terminie łatwiej będzie Ci podjęć kolejny leasing lub zatrudnić nowych pracowników.

Zapobieganie nieterminowym płatnościom

Zleceniodawcy, którzy są zobowiązania przelać pieniądze na konto faktora, zdecydowanie rzadziej przekraczają termin płatności niż Ci, którzy rozliczają się bezpośrednio z przewoźnikiem. Jednak w przypadku gdy Twój zleceniodawca przekroczy termin płatności, koszty windykacji powinien pokryć faktor, a nie Ty. Taką praktykę stosuje Transfactor. Chociaż windykacja i faktoring są osobnymi usługami. Przewoźnik nie pokrywa kosztów windykacji kontrahenta, na którego była wystawiona sfinansowana  faktura.

Brak dodatkowych zobowiązań. Większa wiarygodność płatnicza

Faktoring w przeciwieństwie do kredytów, nie stanowi obciążenia w postaci terminowych rat. Możesz z niego korzystać równolegle z liniami kredytowymi. Jeżeli zdarza Ci się nawet nieznacznie przekroczyć termin raty kredytu, faktoring może rozwiązać ten problem – stałe wpływy na konto sprawiają, że zawsze masz środki na regulowanie bieżących opłat. Dzięki temu dbasz o swoją historię w BIK i wiarygodność płatniczą w branży.

Oszczędność czasu

Korzystając z faktoringu nie musisz poświęcać czasu na monitorowanie płatności, zajmie się tym firma faktoringowa. Twój kontrahent dostanie przypomnienie o zbliżającym się upływie terminu płatności. Możesz skoncentrować wszystkie zasoby na poprawianiu jakości usług i rozwijaniu firmy. Jeżeli do tej pory zajmowała się tym Twoja księgowa, to prawdopodobnie też będzie wdzięczna za zdjęcie z niej tego niekomfortowego, a czasochłonnego obowiązku.

 

Barbara Kolman-Stanclik