fbpx

Ile kosztuje faktoring?

Faktoring, czyli finansowanie faktur to idealny sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wiele firm boryka się z długimi terminami płatności na fakturach. Najczęściej występują one w branży transportowej lub budowlanej. Nawet jeśli współpraca z kontrahentem układa się pomyślnie, to termin płatności faktury sięga nawet 90 dni. Wtedy z pomocą przychodzi faktoring, dzięki któremu skrócimy czas oczekiwania na pieniądze z faktury przy maksymalnie niskich kosztach. Ile w takim razie kosztuje finansowanie faktur?

 

Ile kosztuje faktoring?

Koszty faktoringu uzależnione są od faktora (firmy, która finansuje faktury). Każda firma zajmująca się tego typu finansowaniem określa w swojej ofercie różne koszty, które zainteresowany musi ponieść. Warto zwrócić uwagę na koszty stałe, jak np.: miesięczny abonament, opłata administracyjna lub opłata za utrzymanie limitu faktoringowego. To koszty, które będziemy musieli ponieść w każdym miesiącu bez względu na to czy rzeczywiście korzystamy z usługi czy nie. Nie zawsze jest tak, że od razu dostaniemy na konto bankowe 100% wartości finansowanej faktury brutto, dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły oferty, którą proponuje faktor.

 

Co z kosztami ukrytymi i zmiennymi?

Przy wyborze faktora należy zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, które przekładają się na realny procent prowizji końcowej. Niektóre firmy proponują tę usługę reklamując się najniższą prowizją na rynku, ale… ukryte koszty, których na pierwszy rzut oka nie widać mogą wywindować prowizję końcową nawet do 10%. Koszt dodatkowe to np. opłata za weryfikację kontrahenta czy dodatkowy koszt cesji zwrotnej. Należy zwrócić także uwagę na to, że prowizja może być podana w skali dziennej, w skali do roku lub procentowo od wartości faktury. Dla przykładu – istnieją na rynku faktorzy, którzy dla branży transportowej dają dodatkowe 60 dni na spłatę bez dodatkowych kosztów, ale w praktyce (za te 60 dni) naliczają prowizję za każdy dodatkowy dzień. W takiej sytuacji finalnie korzystamy z usługi, która sięga nawet pięciokrotności podanej wcześniej prowizji.

 

Jak obliczyć finansowanie faktur?

W sieci znajdują się kalkulatory faktoringu, dzięki którym łatwo policzysz ile wyniesie Cię koszt finansowania danej faktury. Jest on uzależniony od wysokości kwoty jaka znajduje się na fakturze oraz liczby dni finansowania. Dla przykładu weźmy fakturę o wartości 5 tys. zł brutto na 30 dni finansowania – prowizja jaką zapłacisz w Transcash wyniesie jedyne 99,50 zł netto.

 

Jak wygląda nasza oferta faktoringu?

W Transcash za sfinansowanie faktury transportowej zapłacisz niską prowizję, już od 1,99%. Wysokość prowizji uzależniona jest od terminu płatności. który widnieje na fakturze (tabela poniżej).

Finansowanie faktur transportowych

Wiemy jak ciężko jest prowadzić firmę transportową w tym specyficznym czasie, dlatego jako faktor:

– wypłacamy od razu 100% wartości faktury brutto

– nie mamy dodatkowych kosztów

– finansujemy faktury z zakazem cesji wierzytelności

 

Mikrofaktoring to nie jedyna opcja finansowania, która znajduję się w naszej ofercie. Jeżeli chciałbyś skorzystać z finansowania więcej niż jednej faktury to idealnym rozwiązaniem będzie faktoring pełny. Więcej o naszej ofercie znajdziesz tutaj.