fbpx

Faktoring wspiera rozwój firm transportowych

15.11.2018

Faktoring jest często są postrzegany jako ostatnia deska ratunku dla firm, które wpadły w pułapkę zatorów płatniczych. Oczywiście nie można zaprzeczyć temu, że dzięki niemu wiele firm wyszło z problemów finansowych i odzyskało równowagę, ale czy na pewno tylko w kryzysie warto po niego sięgać?

Co jest ważne dla przewoźników?

Ponad 80% przewoźników, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez TransFactor, dotyczącym stosowania zewnętrznych źródeł finansowania, zadeklarowało, że czeka na pieniądze dłużej niż 45 dni. Zdecydowana większość firm, korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania. Ponad połowa z nich, bo 57% zaznacza, że powodem stosowania takich rozwiązań jest chęć rozwoju firmy. Wyniki badań wskazują z jednej strony na skalę problemu jakim są długie terminy płatności, a z drugiej strony pokazują wysoki poziom świadomości przedsiębiorców. Korzystają oni bowiem z dostępnych rozwiązań aby ułatwić sobie planowanie wpływów, wydatków oraz inwestycji, a nie dopiero w sytuacjach, w których trzeba ratować firmę przed upadkiem.

Faktoring wspiera rozwój

Taki sposób finansowania firmy, jakim jest faktoring, rekomenduje się przedsiębiorcom, którzy wystawiają faktury z długimi terminami płatności – 30, 60, 120 dni. Tak długie oczekiwanie na zapłatę za transport powoduje, że przewoźnik ma ograniczone możliwości inwestowania w rozwój firmy. Tymczasem w prężnie rozwijającej się branży transportowej zdobywanie przewagi konkurencyjnej jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy przewoźnicy inwestują no innowacyjne narzędzia optymalizujące pracę, nowe auta, dzięki którym mogą obsługiwać dodatkowe  trasy, doświadczonych kierowców – a jak wiadomo należy im zapewnić odpowiednie warunki finansowe by zdecydowali się na współpracę – ofert pracy dla kierowców nie brakuje.

Zyski przewyższają koszty

Chociaż z faktoringu korzysta coraz więcej firm to nadal istnieje wokół niego wiele kontrowersji. Czy to się w ogóle opłaca? Przecież faktor nie działa w czynie społecznym, za swoje usługi pobiera prowizję. Wielu przewoźników twierdzi, że lepiej poczekać na pieniądze 90 dni niż płacić za przyspieszoną płatność. Jednak wcześniejsza zapłata za wykonaną usługę nie jest jedyną korzyścią jaką ponosi firma. Znacznie cenniejszy jest tzw święty spokój, wynikający z gwarancji otrzymania pieniędzy  w terminie, oszczędność czasu związana z przejęciem monitoringu płatności przez faktora, a co najważniejsze możliwość inwestowania w rozwój dzięki temu, że pieniądze zawsze są w zasięgu ręki. Taki pakiet korzyści dostają przewoźnicy w zamian za zaledwie kilka procent prowizji.

Mądre podejście do finansowania faktur, sprawia, że firmy dzięki niemu zarabiają. Wystarczy policzyć zyski, wynikające z wszelkiego rodzaju rabatów za wcześniejsze rozliczenie się z dostawcami usług. Przecież zarabiając w dniu wystawienia faktury można regulować swoje zobowiązania równie szybko. Zapłata za paliwo własną gotówką, a nie karta paliwową pozwala uniknąć opłat związanych z oprocentowaniem, opłatą za prowadzenie karty etc. Co najważniejsze – korzystając z faktoringu można przez 30, 60 czy nawet 90 dni wielokrotnie obracać zarobionymi pieniędzmi i dzięki temu pomnażać zyski,  zamiast czekać i tracić szansę rozwoju. Przewoźnicy, którzy korzystają z usługi finansowania faktur decydują się na nią właśnie dlatego, że korzyści przewyższają koszty.