fbpx

Model Biznesowy kluczem do sukcesu.

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego niektóre firmy cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, generują ogromne zyski, a ich produkty są wszystkim doskonale znane? Na sukces przedsiębiorstw wpływa zapewne wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest dobrze przemyślana strategia i określenie modelu biznesowego.

Model biznesowy pomaga uporządkować informacje o produkcie, klientach i procesach, a tym samym ułatwia zarządzanie firmą. Za jego pomocą możemy określić źródło pozyskiwania pieniędzy przez firmę, produkt lub usługę jaką oferuje i oczywiście grupę docelową czyli klienta.

Nową i cieszącą się dużą popularnością metodą tworzenia modelu biznesowego jest Business Model Canvas, określany także jako jednostronny biznesplan.

Zdaniem Aleksa Osterwaldera – twórcy metody modelowania biznesowego Canvas analiza firmy powinna dotyczyć 9 kluczowych elementów :

– Propozycja wartości

– Segmentacja klientów

– Kanały

– Kluczowe czynności

– Relacje z klientami

– Struktura przychodów

– Kluczowe zasoby

– Kluczowi partnerzy

– Struktura kosztów

1. Propozycja wartości

Poczucie bezpieczeństwa finansowego, zdrowie, dobra zabawa, to przykłady korzyści jakie zyskują klienci, korzystając z dostępnych na rynku produktów i usług. Co Ty chcesz dać swoim klientom? Właśnie na tym etapie tworzenia modelu biznesowego odpowiesz sobie na to pytanie. Skup się bo wartość jaką dostarczysz przełoży się na wartość Twojej firmy.

2. Segmentacja Klientów

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś do kogo chcesz kierować swoje usługi lub produkty, to właśnie w tym miejscu masz okazję się nad tym pochylić. Licealiści, osoby posiadające wyższe wykształcenie, takie które w niedalekiej przeszłości zawarły związek małżeński, miłośnicy zdrowego stylu życia? No właśnie kim będzie Twój klient? To ważne – klienci są źródłem Twojego przychodu.

3.Kanały

Krok trzeci – kanały. Zastanów się teraz jak w łatwy i skuteczny sposób dotrzeć do potencjalnych klientów. Współcześnie jest w czym wybierać – blogi i media społecznościowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych kanałów, na których warto się zaprezentować. Ustal gdzie klienci będą mogli o Tobie usłyszeć, przeczytać, zastanów się nad językiem komunikacji . Przeanalizuj także w jaki sposób klient będzie mógł nabyć oferowane przez Ciebie towary i usługi.

4. Relacje z klientami

Czego oczekują Twoi klienci? Czwarty punkt pomoże Ci przeanalizować typ interakcji z poszczególnymi segmentami klientów. Możesz zdecydować się na relacje osobiste – takie mogą wystąpić np. w przypadku restauracji lub salonu fryzjerskiego – lub zupełnie zautomatyzowane, np. automaty do kawy lub sklep internetowy. Kluczowe jest to, by interakcja była adekwatna do pozostałych obszarów Twojego modelu.

5. Struktura przychodów

Za co Twój klient płaci, a co otrzymuje za darmo?

Odpowiadając sobie na to pytanie, ustalisz w jaki sposób Twoja firma będzie generowała przychód. W przypadku wspomnianego już sklepu internetowego możesz założyć, że klient płaci wyłącznie za produkty, które chce nabyć, dostawa może być gratisem zachęcającym do wybrania właśnie Twojego sklepu.

6. Kluczowe czynności

Relacje z klientem mają być możliwie najlepsze – to wiedziałeś jeszcze zanim wpadłeś na pomysł założenia własnej działalności. W szóstym kroku swojej analizy opisujesz działania jakie sprawią, że przekonasz do siebie ludzi i sprawisz, że wybiorą Ciebie, a nie konkurencję.

7. Kluczowe zasoby

W skrócie – wszystko czego potrzebujesz, aby stworzyć produkt i dotrzeć z nim do szerokiego grona klientów. Są to przede wszystkim ludzie, maszyny, pieniądze i patenty.

8. Kluczowy partnerzy

Jeżeli chcesz być właścicielem fabryki zajmującej się produkcją samochodów, będziesz potrzebował między innymi kontrahenta, który dostarczy Ci komponenty. Ważne jest zatem określenie partnerów do współpracy, dzięki którym istnienie Twojej firmy będzie możliwe.

9. Struktura kosztów

Prowadzenie działalności generuje koszty. Ostatnim etapem analizy przeprowadzanej zgodnie z szablonem Canvas, jest wyszczególnienie tych, które wiążą się z Twoim modelem biznesowym. Uwzględnij zasoby, aktywności i koszty związane z partnerami biznesowymi.

Model Canvas jest bardzo prostym szablonem, za pomocą którego przeanalizujesz swój startup, przed wprowadzeniem o na rynek, ale nie tylko. To przecież doskonałe narzędzie do zaplanowania nowego produktu w istniejącym już przedsiębiorstwie. Dlaczego nie wykorzystać go także po to by na nowo przyjrzeć się pozycji rynkowej firmy istniejącej na rynku od wielu lat? Umożliwi to dopracowanie produktu, tak by był cenniejszy niż, ten proponowany przez konkurencję.

Model biznesowy canvas