Strona główna » Blog finansowy » Jak dbać o płynność finansową firmy transportowej?

Blog finansowy

24.06.2020 Faktoring

Jak dbać o płynność finansową firmy transportowej?

Utrzymanie płynności finansowej w transporcie może wydawać się trudne, ale dzięki łatwo dostępnym produktom finansowym jest możliwe. Zdecydowana większość przewoźników wspiera swoją działalność zewnętrznymi źródłami finansowania. Najczęściej sięgają oni po leasingi, kredyty obrotowe, karty paliwowe i faktoring. Większość z nich wiąże się z kolejnym comiesięcznym wydatkiem. Zatem jakie dostępne na rynku rozwiązania finansowe pomagają skutecznie poprawić płynność finansową Twojej firmy transportowej?

Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie należy zastanowić się nad tym jaka jest przyczyna problemów finansowych w firmach transportowej. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - długie terminy płatności. W branży TSL normalne jest to, że na zapłatę trzeba poczekać nawet 3 miesiące. W tym czasie przewoźnik musi trzykrotnie opłacić ZUS, podatki, wynagrodzenia dla pracowników i raty leasingów. W takim wypadku rozwiązaniem problemu jest skrócenie terminu płatność. Jeżeli nie możesz zmienić warunków umowy z kontrahentem, warto abyś sięgnął po rozwiązania dostępne na rynku, które pozwolą Ci poprawić płynność finansową i zmniejszyć ryzyko problemów finansowych. Jakie masz możliwości?

Faktoring

Faktoring czyli sprzedaż wystawionych faktur firmie finansowej, która niemalże natychmiast przelewa pieniądze na Twoje konto, a sama rozlicza się z Twoim kontrahentem zgodnie z terminem płatności. Przy tej usłudze zapłatę za transport możesz otrzymać nawet w dniu wykonania dostawy, w zależności od tego kiedy zlecisz finansowanie i prześlesz wymagane dokumenty. Faktoring to skuteczna usługa prewencyjna, pomagająca poprawić płynność finansową. Najlepiej gdy jest stosowana jako część strategii finansowej firmy. Dzięki niemu będziesz mógł planować przepływy pieniężne i unikać luk finansowych nawet wtedy gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki lub któryś z kontrahentów spóźni się z płatnością. Koszt finansowania jest relatywnie niski, w Transcash cennik jest bardzo prosty, składa się jedynie z prowizji. Ponadto skorzystanie z niego wymaga mniej formalności niż standardowy kredyt. Zaletą jest także to, że nie obciąża historii w BIKu i nie zaważy na możliwości skorzystania z kredytu w przyszłości. W przypadku tej usługi jest jedno ograniczenie, które staje na drodze przewoźnikom. To zakaz cesji wierzytelności stosowany w zleceniu transportowym. Wielu kontrahentów jednak udziela pisemnej zgody, co umożliwia finansowanie.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to kolejne rozwiązanie, które pomaga poprawić płynność finansową firmy transportowej. W przeciwieństwie do faktoringu ma bardziej złożony cennik i wymaga posiadania zdolności kredytowej. Dużą zaletą jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z niego by pokryć koszty materiałów i surowców lub na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia działalności. Niestety nie każdy przedsiębiorca może otrzymać zgodę banku na ten rodzaj finansowania lub niekoniecznie otrzyma taką kwotę, jaka w danym momencie jest mu potrzebna. Wysokość udzielonego limitu kredytowego jest bowiem uzależniona od obrotów firmy i oceny zdolności kredytowej.

Skonto 

Skonto podobnie jak faktoring umożliwia wcześniejszą zapłatę. Jest to jednak transakcja między Tobą a kontrahentem bez udziału osób trzecich. Najprościej mówiąc polega to na obniżeniu ceny dostawy w zamian za przyspieszenie płatności. Procent obniżki ceny jest uzgadniany między stronami, zwykle około 5%. Choć wydaje się, że to kwestia, którą możesz swobodnie dogadać z załadowcą to tylko nieliczne firmy udzielają skonta. Informację o takiej możliwości możesz znaleźć w zleceniu transportowym. Podobnie jak inne usługi finansowania, tak i skonto wymaga pewnych formalności. Informację o kwocie na jaką opiewa zniżka należy ująć na wystawianej fakturze VAT. Wystawiając fakturę na 1500zł brutto należy wpisać pełną wartość netto: 1219,51 zł, kwota VAT: 280,49 zł i dopisek: W przypadku zapłaty za fakturę w terminie 14 dni, udzielane jest skonto 7%” + pełną kwotę należną w tej sytuacji. W dużej mierze od Twojego kontrahenta zależy czy w ten sposób będziesz mógł poprawić płynność finansową swojej firmy.

Quick Pay 

To nowa usługa przeznaczona dla przewoźników wykonujących transport za pośrednictwem Platformy Trans. Szybka i bezpieczna płatność jest możliwa dla ładunków z giełdy oznaczonych symbolem QuickPay. Usługa gwarantuje Ci płatność za transport w ciągu 48 godzin. Podobnie jak w przypadku faktoringu konieczne jest dostarczenie faktury i dokumentów transportowych, a także zgoda na cesję wierzytelności od Twojego kontrahenta i potwierdzenie że usługa została prawidłowo wykonana . W płatnościach pośredniczy Transcash.eu. Twój zleceniodawca rozlicza się z należności zgodnie z pierwotnym terminem płatności. QuickPay, podobnie jak mikrofaktoring w Transcash.eu, jest rozwiązaniem tanim i szybko dostępnym. Jedyną opłatą jest prowizja, której wysokość zależy od czasu finansowania, dla 30 dni jest to 1,99%.  Cel tej usługi jest analogiczny do faktoringu i skonta - przyspieszenie płatności i umożliwienie swobodnego zarządzania pieniędzmi firmy.

Windykacja

Kto działa w branży transportowej ten na pewno przynajmniej raz poznał wartość windykacji. Problemem w transporcie są nie tylko długie terminy płatności, ale także nieterminowe regulowanie faktur przez kontrahentów. Niektórzy przewoźnicy próbują dochodzić zapłaty we własnym zakresie. Niestety często okazuje się, że takie działania są nieskuteczne i dopiero przekazanie sprawy w doświadczone ręce przynosi rezultaty. Czas, w którym próbujesz samodzielnie odzyskać pieniądze może być czasem, w którym już je masz i przeznaczasz na potrzeby firmy. Czekanie może skończyć się powstaniem zatorów płatniczych, a z tego miejsca jesteś już tylko o krok od poważnych problemów finansowych. Windykacja jest dobrą praktyką przede wszystkim w relacji 1:1 - jedna przeterminowana faktura i brak reakcji na nią może powodować następne. Reagując od razu pokażesz, że w Twoim biznesie nie ma miejsca na brak lojalności. Jeżeli obawiasz się o relacje z kontrahentem, pamiętaj, że dobrze działająca windykacja nie ma na celu zepsucia współpracy. Istotną zaletą windykacji jest możliwość skorzystania z rekompensaty poniesionych kosztów.

windykacja-dla-transportu

Który sposób jest najlepszy? Tylko Ty możesz odpowiedzieć na to pytanie. Znasz swoją firmę, jej potrzeby i swoich kontrahentów. Każde z podanych rozwiązań może poprawić jej płynność finansową. Co istotne - wymienione produkty finansowe nie wykluczają siebie nawzajem. Możesz więc korzystać z nich równolegle lub zamiennie.

Autorem artykułu jest Barbara Kolman-Stanclik, event specialist w Transcash

Możesz także polubić

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

08.03.2024
Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Branżę transportową dotknął kryzys – popyt na frachty maleje, wraz z nim spadają stawki, a koszty rosną. W tej sytuacji kluczowe stają się kwestie bezpieczeństwa, […]

Spóźnione płatności: jak zdyscyplinować kontrahenta?

W biznesie, gdzie czas to pieniądz, opóźnienia płatności kontrahentów znacząco wpływają na płynność finansową firm. W branży TSL ten problem dotyka niemal połowy przedsiębiorstw, a […]

1 2 3 19