Idealnie jest pozyskać klientów, którzy zapłacą natychmiast, dzięki czemu zadłużenie nie będzie problemem. Jednak w niektórych przypadkach musisz zgodzić się na warunki sprzedaży kredytu wynoszące 30, 60, 90 lub nawet 120 dni. Przed wejściem na pokład nowego klienta konieczne jest dokładne sprawdzenie jego wiarygodności. Jeśli ma słabą historię płatności, istnieje ryzyko, że spóźni się z opłaceniem faktur lub nawet ich nie zapłaci. Czy Twoja firma jest wystarczająco odporna, aby zaakceptować ten stopień ryzyka? Mając to na uwadze, czy jesteś pewien swojego obecnego procesu kontroli kredytowej
Klient, który nie dotrzyma terminu płatności o dzień lub dwa, mógł po prostu zapomnieć. Wysłanie przyjaznego, ale natychmiastowego przypomnienia, miejmy nadzieję, szybko i łatwo rozwiąże problem.
Wysyłaj przypomnienie wraz z załączoną fakturą pierwszego dnia po upływie terminu. Jeśli nie otrzymałeś płatności w ciągu tygodnia roboczego, zapytaj jaki jest powód i poproś kontrahenta, by określił dokładną datę spłaty. Jeśli płatność zostanie uregulowana, nadszedł czas, aby wysłać formalny list windykacyjny – zawierający dowody wcześniejszych umów, żądanie zapłaty i konsekwencje braku płatności.
Nawet gdy Twoi klienci płacą w wyznaczonym terminie, zarządzanie wierzytelnościami wymaga czasu. Może to oznaczać, że masz go mniej, aby skupić się na zwiększaniu sprzedaży lub zdobywaniu nowych klientów. Czy kiedykolwiek rozważałeś faktoring jako alternatywę? Ta strategia finansowa umożliwia natychmiastowy dostęp do kapitału obrotowego, który jest zawarty na fakturach. Masz również szansę zoptymalizować zasoby administracyjne, zachowując najwyższy poziom profesjonalizmu w zakresie zarządzania płatnościami. Wynika to z faktu, że firma faktoringowa w Twoim imieniu zajmuje się monitoringiem płatności, a gdy zachodzi taka konieczność – windykacją. Ma to wiele zalet:
Jeśli chcesz uzyskać dostęp do tych korzyści, a jednocześnie chronić swoje cenne relacje biznesowe, ważne abyś wybrał firmę faktoringową, która z szacunkiem i profesjonalizmem podejmie rolę pośrednika między Tobą, a kontrahentem.
Autorem artykułu jest Barbara Kolman-Stanclik