Zgłaszasz fakturę, a my wypłacamy Ci pieniądze – w teorii (i sporym uproszczeniu) tak właśnie działa usługa finansowania faktur faktoringu. W praktyce przebieg tego procesu wyznaczają rodzaje faktoringu, od których zależy sposób realizacji usługi i jej wpływ na Twój biznes. Czym się różnią i jaki wybrać, by finansowanie faktur było nie tylko korzystne, ale też bezpieczne?
Najważniejsze rodzaje faktoringu wynikają z ich stosunku do niewypłacalności kontrahenta. Faktoring pełny, znany także jako faktoring bez regresu, to jedna z najbezpieczniejszych form faktoringu dla przedsiębiorcy. W przypadku tego rodzaju faktoringu faktor (usługodawca) bierze na siebie ryzyko niewypłacalności odbiorcy faktury. Oznacza to, że nawet jeśli kontrahent nie zapłaci faktury, przedsiębiorstwo nie musi zwracać środków faktorowi. Przejęcie odpowiedzialności odbywa się na z góry określonych warunkach, związanych na przykład z koniecznością pokrycia kosztów ubezpieczenia.
Zalety faktoringu pełnego:
Wady faktoringu pełnego:
Faktoring niepełny, nazywany również faktoringiem z regresem, to popularna forma współpracy, w której ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje po stronie klienta, który otrzymuje finansowanie. W tej sytuacji, jeśli pierwotny płatnik faktury nie ureguluje zobowiązania wobec faktora, klient będzie musiał zwrócić finansowanie.
Zalety faktoringu niepełnego:
Wady faktoringu niepełnego:
Faktoring krajowy, zgodnie z nazwą, obejmuje wyłącznie transakcje między firmami działającymi na terenie jednego kraju. Analogicznie, faktoring międzynarodowy pozwala na wypłatę środków również w relacjach międzynarodowych, w tym w obcej walucie, jeśli w niej wyrażona jest kwota na fakturze. Poszczególni faktorzy mogą wprowadzać ograniczenia w zakresie faktoringu międzynarodowego, na przykład w zakresie kraju pochodzenia faktury czy waluty, w jakiej nastąpi wypłata. Finansowanie faktur z krajów europejskich jest stosunkowo częstą praktyką. Trudności sprawić może otrzymanie finansowania faktury pochodzącej spoza tego obszaru.
Zalety faktoringu krajowego:
Zalety faktoringu międzynarodowego:
W zależności od tego, czy kontrahent jest informowany o korzystaniu z usług faktoringowych, możemy wyróżnić faktoring tajny oraz jawny. W praktyce te rodzaje faktoringu odróżnia przede wszystkim kwestia cesji wierzytelności. Cesja, czyli przeniesienie prawa do faktury z klienta na faktora, jest niezbędna, by móc sfinansować fakturę w sposób jawny. Jeśli jednak płatnik faktury zawarł w umowie zakaz cesji wierzytelności, skorzystanie z faktoringu w tej formie nie będzie możliwe. W tej sytuacji mówimy o tzw. faktoringu tajnym, który odbywa się bez wiedzy kontrahenta. W Transcash klientom, których umowa zawiera zakaz cesji wierzytelności, oferujemy sfinansowanie faktury poprzez pożyczkę wysokości równej kwocie z faktury.
W faktoringu standardowym wypłacamy pieniądze z faktury należnej klientowi, a w odwrotnym finansujemy jego zobowiązania wobec kontrahentów. W drugim wypadku faktor spłaca faktury dostawców, a przedsiębiorstwo otrzymuje dodatkowy czas na uregulowanie swoich zobowiązań.
Zalety faktoringu odwrotnego:
Wady faktoringu odwrotnego:
Różne rodzaje faktoringu odpowiadają na odrębne potrzeby przedsiębiorców i realia, w których funkcjonują. Wybór zależy między innymi od skali działalności, charakteru rynku, z którym firma współpracuje, oraz poziomu ryzyka, który przedsiębiorca jest gotów zaakceptować. W tym sensie nie ma lepszych lub gorszych rodzajów faktoringu, a jedynie takie, które lepiej odpowiadają na aktualne potrzeby firmy.