Gdy Twoja firma jest zarejestrowana w systemie płatników VAT, niesie to ze sobą szereg korzyści, zwłaszcza jeśli przewidujesz jej rozwój w przyszłości. Możesz odzyskać podatek VAT od kosztów swojej działalności, a także wzbudzić zaufanie kupujących. Jednak, kiedy Ty wystawiasz faktury, a klient / kontrahent ich nie opłaca lub robi to nieterminowo, rodzą się problemy. Wówczas warto rozważyć przejście na rozliczenia metodą kasową.
Metod kasowa to metoda rozliczania podatku VAT, w której jest on rejestrowany na podstawie dokonanych lub otrzymanych płatności. System ten opiera się na zasadach rachunkowości kasowej, co oznacza, że dochód jest rejestrowany w momencie jego otrzymania, a wydatki w okresie, w którym zostały zapłacone. Ta metod różni się od standardowego rozliczania należności VAT, w ramach którego VAT jest rejestrowany w dniu wystawienia lub otrzymania faktury VAT, niezależnie od tego, kiedy (lub czy) dokonywana jest płatność.
Decyzja o byciu płatnikiem VAT wiąże się z płaceniem należnego podatku VAT na konto urzędu skarbowego w związku z wystawianiem faktur. Jeśli zdecydujesz się na przykład płacić podatek VAT co kwartał, będziesz musiał zapłacić całość z tego okresu od wszystkich faktur wystawionych klientom, niezależnie od tego, czy otrzymałeś płatność za fakturę, czy nie. Może to powodować problemy, jeśli masz do czynienia z ludźmi, którzy nie płacą na czas. Wówczas inwestujesz swoje pieniądze i czekasz na te, których jeszcze nie otrzymałeś.
W przypadku wyboru metody kasowej musisz zapłacić podatek VAT dopiero po zapłaceniu faktury przez klienta. Ta opcja może poprawić przepływ gotówki, ponieważ płacisz VAT tylko wtedy, gdy pieniądze wpłyną na Twoje konto. Podstawową różnicą między tymi dwoma metodami rozliczeń jest moment, w którym naliczany jest podatek VAT. W przypadku rachunkowości kasowej oznacza to, że jest ona obliczana w momencie, w którym faktura jest faktycznie zapłacona, a nie w momencie jej otrzymania lub wystawienia.
Istnieją dwie metody rozliczania podatku od wartości dodanej (VAT):
Najczęściej stosowana jest pierwsza metoda, która w zależności od okoliczności daje możliwość rozliczenia podatku VAT od otrzymanych pieniędzy na podstawie miesięcznego lub kwartalnego rozliczenia. Przedsiębiorca rozlicza podatek VAT, gdy wystawia fakturę klientowi. Nie ma to znaczenia, czy otrzyma płatność od klienta w tym czasie, czy nie.
Inaczej działa rozliczenie na podstawie faktycznie otrzymanych pieniędzy z wystawionych faktur. W ramach tej opcji przedsiębiorca rozlicza podatek VAT w momencie rzeczywistego otrzymania płatności od klienta. Wobec tego, jeśli wystawi faktury i nie uzyska płatności w terminie, nie musisz od razu wykazywać i odprowadzać należnego podatku VAT w deklaracjach. Zrobi to dopiero, gdy kontrahent uiści zapłatę za całą fakturę.
Warto mieć na uwadze, że metoda kasowa nie jest bezterminowa. Płatnik VAT nie może w nieskończoność zwlekać z odprowadzenia podatku. Dostaje taką możliwość, ale tylko do pewnego momentu: dokładnie przez 180 dni od dnia dostawy towaru lub wykonania usługi. Po upływie tego okresu w przypadku braku zapłaty obowiązkiem podatnika jest odprowadzenie należnej stawki VAT należny od niezapłaconej faktury do urzędu skarbowego.
Co może zrobić podatnik, którego nie stać na opłacenie VAT-u od niezapłaconej faktury? Może wykorzystać ulgę na złe długi już po 90 dniach od przekroczenia terminu opłacenia należności. Dzięki niej jest chroniony przed nadpłaceniem podatku od niezapłaconych faktur sprzedaży.
Metoda kasowa VAT to opcja przeznaczona jedynie dla małych podatników, którzy spełniają określone warunki:
W rzeczywistości z tej metody rozliczeń może korzystać większość małych i średnich przedsiębiorstw o niewygórowanych przychodach, które wywiązują się z terminowych rozliczeń z fiskusem.
Artykuł 106e ustawy o Podatku od towarów i usług określa, jakie elementy składowe powinna uwzględniać faktura VAT. Oprócz takich danych, jak:
faktura VAT przy metodzie kasowej powinna zawierać wyrazy „metoda kasowa”.
Jeżeli na fakturze zostanie pominięte uwzględnienie rodzaju metody rozliczenia („metoda kasowa”), należy wystawić fakturę korygującą.
W przypadku wielu firm metoda kasowa poprawia przepływ środków pieniężnych. Nie płacisz podatku VAT, dopóki nie otrzymasz płatności. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz wielu klientów, którzy regularnie płacą z opóźnieniem lub jeśli „walczysz” z długami od klientów, którzy nie płacą faktur. Jednak system podatku VAT w metodzie kasowej jest bardziej skomplikowany, dlatego warto skorzystać z usług rozliczeniowych firm zewnętrznych. Ten system ma też mniejsze szanse na przyniesienie korzyści Twojej firmie, jeśli otrzymasz natychmiastową zapłatę lub jeśli regularnie odzyskujesz więcej podatku VAT, niż płacisz.
Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wystawiają metody z odroczonym terminem płatności lub dopiero wkraczają na rynek i muszą nauczyć się pilnowania terminów wpływu i regulowania należności. Na pewno jest to też dobra opcja dla firm z nieugruntowaną pozycją na rynku, ponieważ chroni przed koniecznością regulowania podatku VAT od nieopłaconych faktur.
Na metodzie kasowej może zyskać wiele małych firm, zwłaszcza tych o mniejszych obrotach lub na początku swojej działalności.