fbpx

Ty czekasz, a inni rozwijają biznes. Wyrównaj swoje szanse stosując faktoring dla transportu.

31.12.2018

Jesteś właścicielem firmy transportowej. Twoi kierowcy tygodniowo pokonują tysiące, a może dziesiątki lub setki tysięcy kilometrów, w zależności od tego, jak duża jest Twoja flota. Niby wszystko idzie jak należy — interes się kręci, ale jak to mówią — zawsze mogłoby być lepiej. Np. pieniądze za transport mogłyby wpływać na konto w dniu wystawienia faktury. Choć z kontrahentem ciężko negocjować satysfakcjonujący Cię termin płatności, istnieje inne rozwiązanie, które pozwoli Ci otrzymywać natychmiastowy przelew na konto – faktoring dla transportu.

Przywykłeś już do tego, że na pieniądze za wykonany transport trzeba poczekać. Nie przeszkadza Ci nawet to, że w tym czasie musisz pokryć bieżące potrzeby firmy — opłacić pracowników, spłacić raty leasingowe, pokryć naprawę aut, przeglądy, paliwo itd. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile mógłbyś zyskać, gdyby należność wpływały na Twoje konto w dniu wystawienia faktury? To, że miałbyś znacznie większą gotówkę do dyspozycji to tylko jedna strona medalu. Druga jest taka, że przez ten czas, kiedy Twoje pieniądze, uwięzione w fakturach, kurzą się na biurku kontrahenta, mógłbyś nimi obrócić wielokrotnie i wygenerować dodatkowe zyski dla swojego przedsiębiorstwa.

Ty tracisz, inni zyskują

Długi termin płatności to duża korzyść dla Twojego kontrahenta. To rodzaj zabezpieczenia, dzięki któremu kontrahent może poczekać aż sam otrzyma zapłatę od swoich partnerów biznesowych, aby rozliczyć się z Tobą w terminie, na który się umówiliście. W tym czasie może spokojnie obracać gotówką, którą nie mógłby dysponować, gdyby zapłacił za Twoje zlecenie, od razu po wystawieniu przez Ciebie faktury. Można zatem uznać, że godząc się na wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności, dajesz swojemu zleceniodawcy szanse pomnażania zysków, a tym samym odbierasz ją sobie. Wpływy na konto bezpośrednio po wykonaniu zlecenia pozwoliłyby Ci wziąć kolejny leasing bez obaw, że przepływ pieniężny w Twoim przedsiębiorstwie nie będzie wystarczająco sprawny byś terminowo regulował zobowiązania. Kolejne auto natomiast daje możliwość podjęcia dodatkowych tras, a co za tym idzie generowania większych zysków.

Wilk syty, owca cała

Dla przewoźnika praca na stałym kontrakcie daje poczucie bezpieczeństwa, pewność, że przez określony czas nie zabraknie zleceń. Niestety kontrakt często wiąże się z koniecznością wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Jeżeli masz dobrego i zaufanego kontrahenta to oczywiste, że zgadzasz się na przedstawione warunki, ale jak każdy wolałbyś czekać krócej, a nawet nie czekać wcale. Jeśli skrócenie terminu płatności przez Twojego kontrahenta nie jest możliwe, możesz skorzystać z faktoringu. Najlepiej wybrać ofertę firmy specjalizującej się w konkretnej branży. Faktoring dla transportu jest najlepszym rozwiązaniem problemu długich terminów płatności w branży TSL. To rozwiązanie korzystne dla dwu stron. Dlaczego? Ponieważ dzięki niemu otrzymujesz pieniądze niemalże od razu po wystawieniu faktury, a Twój kontrahent spokojnie spłaca zobowiązanie w terminie, na który się umawialiście. Co więcej, oboje możecie inwestować w rozwój swojej firmy.

Faktoring dla transportu to nie tylko możliwość otrzymywania pieniędzy przed terminem płatności ustalonym z kontrahentem. To przede wszystkim przekazanie całego procesu obsługi faktur firmie zewnętrznej, która za Ciebie dopilnuje czy każda wystawiona faktura została opłacona, wykona monitoring płatności, a gdy zajdzie konieczność uruchomi proces windykacji i odzyska należność. Zyskujesz więc czas na prowadzenie swojego biznesu, zajmujesz się tym, co przynosi zyski Twojej firmie.
Warto podkreślić także pozytywny wpływ usługi, jaką jest faktoring dla transportu na relacje z kontrahentem. Nie dochodzi bowiem do spięć na płaszczyźnie finansowej, nie czujesz frustracji związanej z ograniczeniami, jakie nakłada na Ciebie odroczony termin płatności. W razie konieczności szybkiego dostępu do gotówki nie musisz prosić o przyspieszoną zapłatę, ponieważ pieniądze są zawsze w Twoim zasięgu.