Strona główna » Blog finansowy » Ile kosztuje faktoring?

Blog finansowy

01.02.2021 Faktoring

Ile kosztuje faktoring?

Faktoring, czyli finansowanie faktur to idealny sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wiele firm boryka się z długimi terminami płatności na fakturach. Najczęściej występują one w branży transportowej lub budowlanej. Nawet jeśli współpraca z kontrahentem układa się pomyślnie to termin płatności faktury sięga nawet 90 dni. Wtedy z pomocą przychodzi faktoring, dzięki któremu skrócimy czas oczekiwania na pieniądze z faktury przy maksymalnie niskich kosztach. Ile w takim razie kosztuje finansowanie faktur? Sprawdź najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć, prowadząc własny biznes.

Finansowanie faktur – czym dokładnie jest faktoring?

Definicja faktoringu jasno wskazuje, czym on jest i jakich kwestii dotyczy. Jest to rodzaj usługi pozwalający na finansowanie bieżącej działalności danego przedsiębiorstwa. Finansowanie faktur z pomocą faktoringu polega za przekazaniu odpowiedzialności związanej z wierzytelnościami klienta lub partnera biznesowego zewnętrznemu podmiotowi. Finansowanie faktur z wykorzystaniem faktoringu przekłada się więc na płynne funkcjonowanie każdej ze stron.

Finansowanie faktur z pomocą faktoringu – jak to wygląda w praktyce?

Zasady działania faktoringu są bardzo proste. Jednostka będąca faktorem decyduje się na zakup od firmy wierzytelności, która jest wynikiem wystawionej przez nią faktury lub umowy na rzecz odbiorcy dóbr. Skorzystanie z faktoringu daje sprzedawcy możliwość otrzymania środków w znacznie krótszym czasie. Dzięki temu zwiększa się jego płynność finansowa, a otrzymane środki może wykorzystać w kolejnych inwestycjach. Warto jednak zauważyć, że nie jest to usługa bezpłatna. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed skorzystaniem z niej sprawdzić dokładny koszt faktoringu. Natomiast to, ile kosztuje faktoring jest kwestią indywidualną, na którą wpływa wiele różnych czynników.

Ile kosztuje faktoring?

Koszty faktoringu uzależnione są od faktora (firmy, która finansuje faktury). Każda firma zajmująca się tego typu finansowaniem określa w swojej ofercie różne koszty, które zainteresowany musi ponieść. Jak więc dowiedzieć się, ile kosztuje faktoring? Na jego ostateczny koszt wpływa kilka elementów. Warto zwrócić uwagę na koszty stałe, jak np.: miesięczny abonament, opłata administracyjna lub opłata za utrzymanie limitu faktoringowego. To koszty, które będziemy musieli ponieść w każdym miesiącu bez względu na to, czy rzeczywiście korzystamy z usługi, czy nie. Nie zawsze jest tak, że od razu dostaniemy na konto bankowe 100 proc. wartości finansowanej faktury brutto, dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły oferty, którą proponuje faktor. Koszt faktoringu zależy również od podmiotu, z którym nawiązuje się współpracę. W zależności od wybranego rozwiązania można spodziewać się kosztów wynoszących około 2-10 proc. całej należności.

Co z kosztami ukrytymi i zmiennymi?

Przy wyborze faktora należy zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, które przekładają się na realny procent prowizji końcowej. Niektóre firmy proponują tę usługę, reklamując się najniższą prowizją na rynku, ale… ukryte koszty, których na pierwszy rzut oka nie widać mogą wywindować prowizję końcową nawet do 10 proc. Koszty dodatkowe to np. opłata za weryfikację kontrahenta czy dodatkowy koszt cesji zwrotnej. Należy zwrócić uwagę także na to, że prowizja może być podana w skali dziennej, w skali rocznej lub procentowo od wartości faktury. Przykładowo – istnieją na rynku faktorzy, którzy dla branży transportowej dają dodatkowe 60 dni na spłatę bez dodatkowych kosztów, ale w praktyce (za te 60 dni) naliczają prowizję za każdy dodatkowy dzień. W takiej sytuacji finalnie korzystamy z usługi, której koszt sięga nawet pięciokrotności podanej wcześniej prowizji.

Jak obliczyć finansowanie faktur?

W sieci znajdują się kalkulatory faktoringu, dzięki którym łatwo policzysz, ile wyniesie Cię koszt finansowania danej faktury. Jest on uzależniony od wysokości kwoty, jaka znajduje się na fakturze oraz liczby dni finansowania. Przykładowo weźmy fakturę o wartości 5 tys. zł brutto na 30 dni finansowania – prowizja, jaką zapłacisz w Transcash wyniesie jedyne 99,50 zł netto.

Faktoring – kim dokładnie są podmioty biorące udział w procesie?

W procesie faktoringu zawsze bierze udział taka sama liczba podmiotów, czyli trzy strony. Pierwsza z nich to faktor, czyli jednostka, która odpowiada za świadczenie usługi faktoringu. Drugą jest firma sprzedająca towary lub też świadcząca usługi – nazywa się ją faktorantem. Trzecią stroną jest zleceniodawca (płatnik), czyli osoba, która zobowiązana jest do uiszczenia opłaty za towary i usługi, które nabyła.

Warto także podkreślić, że usługa, którą jest faktoring działa nie tylko na terenie kraju. Finansowanie faktur znajduje zastosowanie także na rynku międzynarodowym. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to możliwość korzystania z tej możliwości przy zawieraniu umów z zagranicznymi podmiotami.

Jakie są rodzaje faktoringu?

W obrocie gospodarczym wyróżnia się kilka rodzajów faktoringu. Wykorzystuje się je zależnie od potrzeb konkretnego kontrahenta. Jedną z najlepszych klasyfikacji jest ich rozróżnienie z uwzględnieniem poziomu ryzyka, jakie podejmuje faktor, a także ze względu na zakres terytorialny działania. Uwzględniając powyższe kwestie możliwe jest wyróżnienie faktoringu:

  • pełnego;
  • niepełnego;
  • mieszanego;
  • jawnego;
  • tajnego;
  • krajowego;
  • eksportowego;
  • importowego.

Bardzo rzadko spotykanym typem faktoringu, jednak występującym na rynku, jest tzw. proces odwrócony. Na czym polega tego typu finansowanie faktur? W tym przypadku z usługi specjalistów korzysta kupujący, a nie sprzedawca.

Jak wygląda nasza oferta faktoringu?

W Transcash za sfinansowanie faktury transportowej zapłacisz niską prowizję, już od 1,99 proc. Wysokość prowizji uzależniona jest od terminu płatności, który widnieje na fakturze (tabela poniżej).

Wiemy, jak ciężko jest prowadzić firmę transportową w tym specyficznym czasie (pandemia), dlatego jako faktor:

– wypłacamy od razu 100 proc. kwoty faktury brutto;

– nie mamy dodatkowych kosztów;

– finansujemy faktury z zakazem cesji wierzytelności.

Mikrofaktoring to nie jedyna możliwość finansowania, która znajduje się w naszej ofercie. Jeżeli chciałbyś skorzystać z finansowania więcej niż jednej faktury to idealnym rozwiązaniem będzie faktoring pełny.

Możesz także polubić

15.04.2024
Faktoring a ubezpieczenie należności. Jak działa faktoring z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie chroniące życie, zdrowie lub majątek posiada każdy z nas. Przedsiębiorcy do tej puli mogą dodać ubezpieczenie należności, które chroni ich przed stratą, jeśli kontrahent […]

13.03.2024
Nowy rok, stare problemy. Połowiczny sukces ustawy antyzatorowej

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie w 2023 r. miała usprawnić walkę z zatorami płatniczymi. Postęp w tej […]

08.03.2024
Czy faktoring jest bezpieczny dla małej firmy transportowej?

Branżę transportową dotknął kryzys – popyt na frachty maleje, wraz z nim spadają stawki, a koszty rosną. W tej sytuacji kluczowe stają się kwestie bezpieczeństwa, […]

1 2 3 19