fbpx

Czy Twoja firma transportowa ma problemy z przepływem środków pieniężnych?

26.04.2019

Firmy transportowe są z natury głodne gotówki. Przewoźnicy codziennie ponoszą koszty związane z  opłaceniem kierowców, zakupem sprzętu, naprawą awarii czy uzupełnianiem paliwa. Zobowiązania muszą być regulowane terminowo, ponieważ tylko wtedy firma działa sprawnie jak dobrze naoliwiona maszyna.

Problem polega na tym, że na pieniądze za transport często trzeba czekać nawet do 90 dni. Wielu spedytorów i producentów wymaga długich terminów płatności i współpracuje wyłącznie z przewoźnikami godzącym się na takie warunki. Stawia to firmę transportową przed trudnym wyborem – wystawić fakturę z terminem płatności jakiego wymaga zleceniodawca, czy utracić możliwość stałej współpracy? Stałe kontrakty dają poczucie bezpieczeństwa i ułatwiają prowadzenie działalności. Dzięki nim pozbywasz się stresu związanego z szukaniem ładunków. warto zatem podjąć ryzyko i zgodzić się na proponowany termin płatności. Natomiast co w sytuacji, gdy koleje losu sprawią, że nie będziesz już mógł czekać tak długo na swoje pieniądze?

Czy pożyczka jest właściwym rozwiązaniem?

Pierwszą reakcją przewoźników na problem z płynnością finansową jest próba zaciągnięcia pożyczki w banku lub instytucji pożyczkowej. Jednak taki rodzaj finansowania rozwiązuje problem wyłącznie tymczasowo. Bo co się stanie w ciągu czterech miesięcy, kiedy wykorzystasz już wszystkie pieniądze z kredytu? Historia zatoczy koło i staniesz dokładnie w tym samym punkcie, w którym stoisz teraz.
Z drugiej strony jeśli jesteś młodym przedsiębiorcą możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu. Niestety, banki rzadko zapewniają finansowanie firmom transportowym, które są małe lub nie mogą wykazać sprawozdań finansowych za ostatnie 3 lata prowadzenia działalności. Cóż, jeśli Twoja firma mogłaby dostarczyć trzyletnie sprawozdania finansowe, które wykazałyby zyski, prawdopodobnie  nie potrzebowałbyś finansowania.

Lepsza opcja: faktoring

Lepszym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie długich terminów płatności. Zauważ, że nie piszemy, o eliminowaniu klientów, którzy płacą zbyt wolno tylko ich “powolnych płatnościach “. Zadaj sobie to hipotetyczne pytanie: jak działałaby Twoja firma, gdyby wszystkie rachunki za fracht zostały zapłacone w ciągu dwóch dni zamiast 30 lub 60? Ile jeszcze ładunków byłbyś skłonny przewieźć? Prawdopodobnie mógłbyś uniknąć wielu problemów, jeśli Twoi kontrahenci i spedytorzy płaciliby szybciej – powiedzmy w ciągu 7 dni. Podobny efekt możesz osiągnąć, korzystając z faktoringu, z dodatkową korzyścią polegającą na tym, że Twoi zleceniodawcy nie muszą wcześniej płacić. Faktoring zapewnia przewidywalne przychody. Korzystając z finansowania faktur za usługi transportowe, masz dostęp do swoich pieniędzy i możesz wykorzystać je na dowolne cele: spłatę rat leasingowych, finansowanie ważnych wydatków firmy, czy wypłaty dla pracowników.

Jak faktoring pomoże Twojej firmie?

Prosta odpowiedź brzmi: poprawisz przepływ gotówki w swoim przedsiębiorstwie. Przestaniesz żonglować płatnościami i liczyć na to, że Twój kontrahent ureguluje płatność przed terminem, zamiast tego dysponujesz pieniędzmi i swobodnie planujesz wydatki i inwestycje. Przy prawidłowym użyciu faktoring pomoże Ci rozwijać firmę. Co więcej, ze względu na to, że firmy faktoringowe finansują swoich klientów po uprzednim sprawdzeniu ich wiarygodności płatniczej, minimalizujesz ryzyko wejścia we współpracę z niewypłacalnym kontrahentem, a w konsekwencji walki ze złymi długami.

Jak się zakwalifikować?

Oczywiście faktoring wymaga weryfikacji sytuacji finansowej firmy, jej wiarygodności, a także kontrahentów, na których będą wystawiane faktury. Nie mniej jednak wymagania są znacznie mniej rozbudowany niż w przypadku kredytów obrotowych. Przede wszystkim przewoźnik chcąc skorzystać z faktoringu nie musi wykazywać zysków przez ostatnie lata swojej działalności. Zatem zakwalifikowanie się do tego rozwiązania jest zazwyczaj łatwe. Głównym wymogiem jest posiadanie faktur i dokumentów za przewóz towarów wystawionych na, wiarygodnych kontrahentów lub spedytorów.  Poza tym faktor weryfikuje dokumentację związaną z profilem prowadzonej działalności. Decyzja o zawarciu umowy i finansowaniu faktur zajmuje zaledwie kilka dni, a cała procedura odbywa się online. Dla przewoźników, którzy zwykle mają kalendarz wypełniony po brzegi jest to duże udogodnienie. W prosty i szybki sposób można wdrożyć do swojej firmy opłacalne rozwiązanie, które pomaga w przeniesieniu firmy transportowej na wyższy poziom.

Barbara Kolman-Stanclik