Chcesz stosować faktoring? Pamiętaj o 3 zasadach.

27.12.2018

Gdyby faktury za usługi transportowe były zawsze opłacane terminowo, przewoźnicy mogliby pozwolić sobie na dużo więcej inwestycji, zatrudnienie większej liczby pracowników, szybkie budowanie swojej przewagi konkurencyjnej — prężny rozwój. To tylko podstawowe korzyści, które sprawiają, że coraz więcej firm transportowych korzysta z usługi faktoringu, traktując ją jako część strategii finansowej poprawiającej przepływy pieniężne.

Jeżeli Ty również chcesz przyspieszyć rozwój swojej firmy, stopniowo powiększać flotę i budować przewagę konkurencyjną, faktoring niewątpliwie ułatwi Ci realizację takich założeń. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z finansowania faktur, pamiętaj o zasadach, które mają kluczowe znaczenie dla korzyści, jakie osiągniesz.

Czytaj umowy. 2% prowizji to nie zawsze mniej niż 5% prowizji.

Nie podlega wątpliwości, że 2% prowizji kusi zdecydowanie bardziej niż 5% prowizji. Warto jednak zadać sobie pytanie – „za co ja właściwie płacę i czy to aby na pewno jedyny koszt jaki ponoszę”? Na szczęście każda firma faktoringowa ma swoją umowę, a umowy są oczywiście po to, aby je czytać. Gdy już się w nią zagłębisz, zwróć uwagę na jakiego to okresu finansowania dotyczy prowizja, o której mowa w reklamie — tydzień, dwa, a może miesiąc. Gdy już to ustalisz, sprawdź o ile wzrasta koszt usługi w przypadku wydłużenia tego czasu, np. do 60 dni. Pamiętaj, aby doczytać kto ponosi koszt ewentualnej windykacji. Czy w razie konieczności egzekwowania zapłaty od kontrahenta, koszt takiej procedury nie spadnie na Ciebie.

Stosuj faktoring, by utrzymać płynność finansową.

Faktoring jest często przedstawiany jako koło ratunkowe dla firm, w których powstały luki finansowe. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że uratował on wiele firm przed niewypłacalnością, nie mniej jednak taka usługa przyniesie zdecydowanie większe korzyści przedsiębiorcom, którzy mają bezpieczną sytuację finansową, ale chcą przyspieszyć wpływy na konto. Faktoring jest jedynym rozwiązaniem na rynku, dzięki któremu przedsiębiorcy mają szansę otrzymywać niemalże natychmiastową zapłatę za usługi, a tym samym poprawiać przepływy pieniężne i rozwijać swoją działalność, zamiast zamrażać pieniądze w fakturach.

Poinformuj kontrahenta o zmianach.

Fakt, że korzystasz z faktoringu nie powinien stanowić problemu dla Twojego kontrahenta. Nie ma on negatywnego wpływu na waszą współpracę, a tym bardziej na jego działalność. Wręcz przeciwnie przekazanie czasochłonnych zadań związanych z zarządzaniem wierzytelnościami w ręce faktora, pozwoli Ci lepiej koncentrować się na obsłudze kontrahenta, dzięki czemu jakość Twoich usług wzrośnie. Warto więc zadzwonić i poinformować, że obsługą Twoich faktur zajmie się firma zewnętrzna. Nawet jeżeli faktor bierze na siebie obowiązek poinformowania płatnika, to Twój indywidualny kontakt zapewni partnera biznesowego, że może czuć się bezpiecznie, a co więcej pozytywnie wpłynie na dalsze relacje.

…a co gdy firma stosuje zakaz cesji wierzytelności w zleceniu transportowym?

Nawet jeśli widzisz taki zapis w zleceniu transportowym stosowanym przez Twojego zleceniodawcę, nie oznacza to, że Twoje plany związane z faktoringiem legły w gruzach. Większość kontrahentów wystawia pisemną, indywidualną zgodę na cesję wierzytelności w przypadku gdy przewoźnik i faktor o to poproszą. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej porozmawiać ze swoim partnerem biznesowym i zapewnić, że taka zgoda nie przysporzy mu dodatkowych problemów niż korzystać z cichego faktoringu, przy którym cała procedura odbywa się poza świadomością zleceniodawcy.

W ostatecznym rozrachunku przestrzeganie tych 3 zasad pozwoli Ci skorzystać z faktoringu tak, by osiągnąć, jak największe korzyści. Przede wszystkim zapewni płynność finansową, optymalizację kosztów i co istotne — pozwoli zachować dobre relacje z kontrahentem, który jest przecież głównym źródłem Twojego dochodu!