Faktoring to niezwykle pomocne narzędzie ułatwiające firmom zachowanie płynności finansowej. Usługi faktoringu są natomiast świadczone w różnych trybach – jednym z nich jest faktoring bez regresu. Co to takiego, do czego służy i kiedy warto go wykorzystać?
Faktury z odroczoną płatnością utrudniają Twojemu biznesowi zachowanie płynności finansowej? To właśnie w takich sytuacjach najbardziej przydaje się faktoring. Na czym polega ta usługa? W praktyce sprowadza się do sprzedaży nieprzeterminowanych faktur firmie, która zajmuje się ich skupowaniem. W zamian przedsiębiorca natychmiast otrzymuje określoną część sumy, która widnieje na fakturze. Dzięki temu nie musi czekać na wpłatę od wierzyciela i może dowolnie gospodarować środkami finansowymi
Faktoring w Polsce można realizować w różnych trybach. Ich podstawowy podział obejmuje faktoring z regresem i bez. Czym się od siebie różnią?
Warto dodać, że istnieją również metody mieszane, które łączą różne cechy faktoringu z regresem i bez. Najczęściej w tym przypadku ryzyko niewypłacalności kontrahenta bierze na siebie podmiot finansujący, ale tylko do określonej w umowie kwoty.
Faktoring bez regresu to według danych Głównego Urzędu Statystycznego najpopularniejszy rodzaj faktoringu w Polsce. W 2021 r. co druga umowa faktoringu była realizowana właśnie w ten sposób.
Jak faktoring bez regresu przebiega w praktyce? Cały proces składa się z kilku kroków, ale jest bardzo prosty. Obejmuje następujące etapy:
Należy pamiętać, że przy faktoringu bez regresu faktor nie ma prawa żądać zwrotu pieniędzy od faktoranta, nawet jeśli kontrahent okaże się niewypłacalny. Warto również zaznaczyć, że przy korzystaniu z faktoringu trzeba powiadomić o tym fakcie kontrahenta. Musi on bowiem być świadomy zmiany stosunku wierzytelności.
Faktoring bez regresu jest chętnie wykorzystywany przez przedsiębiorców ze względu na swoje liczne zalety. Najważniejsze z nich to:
Podsumowując, faktoring bez regresu pomaga zachować płynność finansową firmy i eliminuje ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów. Pomaga regulować bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa i oszczędzać czas ze względu na brak konieczności monitorowania przelewów, obsługi wierzytelności czy upominania się o zaległe wpłaty.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu bez regresu? Istnieje wiele takich sytuacji. Jest to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla tych firm, które:
Z faktoringu bez regresu najczęściej korzystają średnie i duże firmy, ale może on być odpowiedni dla podmiotów o dowolnej wielkości. Sprawdza się również w różnych branżach, ale najchętniej jest wykorzystywany tam, gdzie faktury z odroczoną płatnością są normą, a jednocześnie trudno jest zachować płynność finansową – np. w branży transportowej.
Omówiliśmy już dokładnie faktoring bez regresu, a także faktoring z regresem i faktoring mieszany. Chcesz skorzystać z tego typu usług, ale nie jesteś pewien, którego wariantu potrzebujesz? Zwróć uwagę na to, że faktoring bez regresu:
Natomiast faktoring z regresem:
Zatem co wybrać? Obie formy faktoringu mogą być przydatne w konkretnych sytuacjach. Przedsiębiorca musi samodzielnie zadecydować, która z nich lepiej spełnia jego potrzeby. Wybiera tym samym pomiędzy usługą droższą, ale bezpieczniejszą lub tańszą, ale nieeliminującą ryzyka. Należy jednak również wziąć pod uwagę dostępność usługi. Faktoring z regresem jest dostępny także dla młodych przedsiębiorców, niezależnie od ich wypłacalności. Przy faktoringu bez regresu faktorant musi być wypłacalny i mieć odpowiedni staż rynkowy.
Faktoring bez regresu to niezwykle przydatna usługa dla firm, którym zależy na zachowaniu płynności finansowej i zniwelowaniu ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Obecnie korzystanie z tego typu usług jest bardzo wygodne, ponieważ formalności można z łatwością załatwić online. Aby skorzystać z faktoringu bez regresu i otrzymać środki w przeciągu 24 godzin, wystarczy przesłać elektronicznie dokumenty związane z transakcją do odpowiedniego podmiotu – takiego jak Transcash.eu. Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, jakie to proste!