Poza tym, że e-sąd działa całkowicie w internecie to posiada też swoją fizyczną siedzibę. Jedyny właściwy sąd, który jest wyznaczony do prowadzenia takich spraw mieści się w Lublinie (IV Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie). W standardowej, nieelektronicznej procedurze mamy wytyczne, które pozwalają na zgłoszenie sprawy do sądu:
W elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) nie ma to znaczenia.
EPU opiera się na przepisach wynikających z kodeksu postępowania cywilnego (art. 50528-50537). Dłużnik ma dwa tygodnie na spłatę swojego zadłużenia po otrzymaniu nakazu zapłaty.
Jakie korzyści niesie za sobą skorzystanie z e-sądu?
Zgłosić można wszystkie, ale niestety nie wszystkie zostaną rozpatrzone. Taki sąd zajmuje się sprawami, które są mało skomplikowane i w miarę możliwości proste do rozwiązania oraz takie które w ocenie sądu nie budzą wątpliwości. W odróżnieniu do postępowania zwykłego nie ma ograniczenia co do wysokości przedmiotu sporu.
Wystarczy dostosować się do niżej wymienionych wymagań, by móc zgłosić sprawę, która toczy się nawet o bardzo wysoką kwotę.
E-sąd weźmie pod uwagę sprawy, które:
Pozew składasz na tej stronie.
Może zdarzyć się taka sytuacja, że e-sąd nie rozstrzygnie złożonej przez Ciebie sprawy, bo uzna, że nie zostały spełnione wszystkie wymagane przesłanki. Sąd umarza postępowanie elektroniczne. Po otrzymaniu postanowienia o umorzeniu masz 3 miesiące aby ponownie wnieść pozew do sądu stacjonarnego. Postanowienie o umorzeniu można zaskarżyć w terminie 7 dni, jednak nie mamy pewności co do skutku naszej czynności.
Może wydawać się to skomplikowane, ale jeżeli będziesz potrzebował pomocy specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień to zgłoś się do nas na adres proces@tckancelaria.eu
Autorem artykułu jest Maksym Niżyński, specjalista ds. marketingu w Transcash