Strona główna » Blog finansowy » SafePay, czyli realna szansa na pożegnanie problemu zatorów płatniczych

Blog finansowy

11.10.2021 Windykacja

SafePay, czyli realna szansa na pożegnanie problemu zatorów płatniczych

Ponad 86% firm transportowych w Polsce to jednoosobowe działalności gospodarcze, dla których produkty zabezpieczające przed ryzykiem nieotrzymania zapłaty są praktycznie niedostępne.

Jak firmy przewozowe radzą sobie z nieterminowymi płatnościami?

Problem zatorów płatniczych z którym od lat borykają się polscy przewoźnicy i jednocześnie problem rosnącego zadłużenia branży transportowej to z jednej strony wynik długich terminów płatności, które są standardem w tej branży, a z drugiej strony to rezultat małej dostępności skutecznych rozwiązań, które zabezpieczają firmy przewozowe przed ryzykiem nieotrzymania zapłaty. Z badania przeprowadzonego w marcu 2021 przez Keralla Research Instytut Badań i Rozwiązań B2B na zlecenie Transcash.eu S.A. wynika, że z problemem nieterminowych płatności boryka się blisko 62 proc. firm zajmujących się transportem drogowym towarów. Z kolei tylko co czwarta badana firma przyznała, że sięga po produkty wspierające płynność finansową. Przewoźnicy najczęściej decydują się na wzięcie kredytu (15%), rzadziej na współpracę z faktorem (5,7%) czy ubezpieczenie płatności (1,3%). Warto zauważyć, że choć kredyty pozwalają zachować płynność finansową, to w żaden sposób nie zabezpieczają przed ryzykiem nieotrzymania zapłaty. Produkty z których przewoźnicy mogą skorzystać, aby uchronić się przed brakiem płatności to przede wszystkim ubezpieczenie należności i pełny faktoring. Przy czym obydwa produkty wymagają odpowiednio dużej skali działania, bo zabezpieczają całą relację, a nie pojedynczą transakcję. Dla małych i średnich przewoźników, te produkty są praktycznie niedostępne. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS za sierpień 2021, dominującą formą prowadzenia działalności transportowej w Polsce, ponad 86% firm, jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Od teraz te podmioty mają do dyspozycji produkt, który rozwiązuje problem niezapłaconych faktur i pozwala zachować płynność finansową. Czy SafePay - gwarantowana płatność, bo o tym produkcie mowa, ma szansę realnie zmniejszyć problem zatorów płatniczych który od lat dotyka polski transport i czy zrewolucjonizuje rozliczenia w branży?

Naszym celem, podczas tworzenia SafePay, było przede wszystkim wypełnienie luki na rynku finansowym. Wierzymy, że nasza nowa usługa będzie realnym wsparciem dla firm, które często z przyczyn od siebie niezależnych tracą płynność finansową, a w konsekwencji czego same wpadają w spiralę zadłużenia lub korzystając z kredytów finansują działalność swojego dłużnika. Produkty dotychczas dostępne na rynku nie były dopasowane do potrzeb tej grupy docelowej, a my jako firma świadcząca usługi tylko i wyłącznie dla branży transportowej postanowiliśmy stworzyć produkt odpowiedni do oczekiwań naszych klientów - wyjaśnia Magdalena Baranowska, Prezeska Zarządu Transcash.eu S.A.

Zapłacimy długi za Twojego dłużnika

Usługa pod nazwą SafePay - gwarantowana płatność jest dostępna dla nowych i obecnych klientów Transcash.eu jako dodatkowa opcja do usługi windykacji polubownej. Czym jest SafePay i jak może pomóc branży transportowej? Otóż, SafePay to usługa windykacji polubownej z obietnicą zapłaty. Gdy dłużnik nie ureguluje zobowiązania, jego dług spłaci Transcash.eu. Następnie sami zwrócimy się do dłużnika o zwrot zaległości.

Usługa w swoim obecnym kształcie skierowana jest do polskich firm transportowych i dotyczy pojedynczych, przeterminowanych faktur (min. 1 dzień po terminie) wystawionych dla polskich przedsiębiorców. Jednak prowadzimy już pracę nad dalszym rozwojem produktu, tak aby mogli z niego skorzystać klienci z Polski i z zagranicy oraz aby był dostępny na wcześniejszym etapie, czyli również dla faktur przed terminem płatności.

Od początku prac nad koncepcją tego produktu założyliśmy, że będzie to rozwiązanie, które już na etapie podejmowania frachtu pozwoli przewoźnikowi podjąć właściwą decyzję i to niezależnie od tego z jakiego kraju pochodzi zleceniodawca. Chcemy, aby SafePay był łatwym i tanim sposobem na weryfikację rzetelności płatniczej kontrahenta już w momencie podejmowania decyzji o współpracy i w takim kierunku będziemy rozwijali tę usługę przez najbliższe miesiące - uzupełnia Magdalena Baranowska.

O Transcash.eu S.A.: Jesteśmy fintech'em należącym do grupy Trans.eu, właściciela jednej z największych giełd transportowych w Europie. Od 15 lat pomagamy firmom transportowym w skutecznym odzyskiwaniu zaległości płatniczych, a od 5 lat również w finansowaniu faktur. Windykujemy dłużników z całej Europy i na każdym etapie - od monitoringu płatności, poprzez działania polubowne, aż po windykację na etapie sądowym. Naszą misją jest dostarczanie usług, które są odzwierciedleniem idei „smart & fair”. Z założenia nasze produkty mają być proste i łatwo dostępne dla klientów, natomiast hasło „fair” jest odzwierciedleniem potrzeby rozwiązywania istotnych problemów z obszaru zarządzania rozliczeniami w transporcie.

Możesz także polubić

17.01.2024
Chcesz zabezpieczyć swój biznes? Wybierz faktoring i uniknij dłużników

Tak w interesach, jak i w zdrowiu, problemom lepiej zapobiegać niż leczyć ich skutki. Windykacja to ratunek dla firm, które mają problem z odzyskaniem długów. […]

09.05.2023
Rozgryź dłużnika i windykuj skuteczniej: typy dłużników według Transcash

Gapa ma kiepską pamięć, Migacz ucieka w wymówki, a Cwaniak gra niewzruszonego. Dłużnik niejedno ma imię, a każdy z typów wymaga nieco innej strategii postępowania. […]

06.04.2023
Windykacja na koszt dłużnika wchodzi na nowe rynki

Słowacja, Litwa i Rumunia to kolejne kraje, wobec których Transcash oferuje windykację na koszt dłużnika. W ramach ekspansji usługi, do tej pory oferowanej wobec dłużników […]

1 2 3 8