Strona główna » Blog finansowy » Na czym polega finansowanie faktur z zakazem cesji?

Blog finansowy

24.06.2024 Faktoring

Na czym polega finansowanie faktur z zakazem cesji?

Finansowanie faktur pozwala przedsiębiorcom z branży TSL poprawić płynność finansową swojej firmy. Jednak nie każda faktura może być finansowana w ten sposób, zwłaszcza gdy zawiera klauzulę zakazu cesji. Finansowanie faktur z zakazem cesji jest możliwe, choć bardziej skomplikowane. Podpowiadamy, czym jest zakaz cesji, jak wpływa na finansowanie faktur oraz jakie alternatywne rozwiązania mogą zastosować przedsiębiorcy liczący na przyspieszenie płatności.

Czym jest zakaz cesji?

Zakaz cesji to klauzula umowna, która zabrania przenoszenia praw wynikających z umowy, w tym prawa do wierzytelności, na osobę trzecią bez zgody drugiej strony umowy. W kontekście faktur oznacza to, że wierzyciel nie może przekazać swoich praw do zapłaty faktorowi lub innemu podmiotowi finansującemu bez zgody dłużnika. Firmy stosujące zakaz cesji robią to, aby mieć większą kontrolę nad swoimi zobowiązaniami i kontrahentami.

Zakaz cesji uniemożliwia finansowanie faktur w sposób tradycyjny, a więc na drodze przejęcia prawa do wierzytelności przez faktora. Przedsiębiorca może jednak sfinansować swoje faktury w inny sposób – w Transcash klientom, na których nałożono zakaz cesji, oferujemy usługę pożyczki.

Finansowanie faktur z zakazem cesji: jak to działa?

Usługa pożyczki w Transcash powstała z myślą o przedsiębiorcach, których umowy zawierają klauzulę zakazu cesji. Jest udzielana na kwotę widniejącą na fakturze, a termin spłaty równa się terminowi płatności faktury przez kontrahenta. W ten sposób przedsiębiorca może uzyskać szybsza płatność w dogodnym dla siebie terminie, niezależnie od zapisów umowy, ponieważ cesja wierzytelności nie ma zastosowania przy usłudze tego rodzaju.

Usługa pożyczki jest co do zasady bardziej kosztowna od faktoringu, dlatego w Transcash w pierwszej kolejności polecamy próbę negocjacji tego zapisu z kontrahentem. Zgoda na cesję może zostać wyrażona jednorazowo, wobec konkretnej faktury i faktora. To często argument decydujący o wydaniu zgody, ponieważ kontrahenci obawiają się przekazywania ich długów instytucjom o wątpliwej opinii lub reputacji.

Przedsiębiorcy poszukujący alternatywy wobec finansowania faktur mogą również zdecydować się na kredyt obrototowy w rachunku firmowym. Dzięki niemu mogą zyskać szybki dostęp do gotówki na pokrycie bieżących zobowiązań. Szczegóły usługi trzeba omówić z konkretnym dostawcą kredytu, mając na uwadze, że wielkość limitu w rachunku będzie uzależniona od posiadanej przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej.

Zalety i wady finansowania faktur z zakazem cesji

Finansowanie faktur z zakazem cesji pozwala uzyskać szybkie finansowanie bez konieczności informowania dłużnika o cesji wierzytelności. Jest to szczególnie korzystne w sytuacjach, gdy dłużnik nie zgodziłby się na cesję lub gdy przedsiębiorca chce uniknąć komplikacji w relacjach z kontrahentem.

Jednak finansowanie faktur z zakazem cesji wiąże się także z pewnymi ryzykami i ograniczeniami. Przede wszystkim przedsiębiorca ponosi pełne ryzyko niewypłacalności dłużnika, co może prowadzić do problemów finansowych, jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Dodatkowo, koszty takiego finansowania mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnego faktoringu, ze względu na większe ryzyko dla instytucji finansującej.

Finansuj bez obaw

Zakaz cesji w umowie nie zamyka drogi do szybkiego finansowania. Jeśli relacja z kontrahentem jest dobra, warto zacząć od negocjacji tego zapisu, co otworzy drogę do skorzystania z faktoringu w formie tradycyjnej. W przeciwnym razie do dyspozycji przedsiębiorcy są inne usługi finansowania, które pozwolą mu osiągnąć cel, czyli szybką płatność i utrzymanie płynności finansowej.

Możesz także polubić

07.06.2024
Kontrahent nie płaci – co dalej?

Niewypłacalny kontrahent może wpędzić firmę w poważne kłopoty, z bankructwem włącznie. Już kilka nieuregulowanych faktur może doprowadzić do zatorów płatniczych i wywołać lawinę trudności finansowych. […]

20.05.2024
Faktoring a bezpieczeństwo finansowe: jak uniknąć ryzyka?

Faktoring pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoich finansów. Dzięki niemu otrzymujesz zapłatę za wykonany przewóz w terminie dogodnym dla siebie, co pozwala utrzymać płynność finansową regulować zobowiązania […]

30.04.2024
Faktoring kontra inne formy finansowania

Mądrze dobrane finansowanie pozwala utrzymać budżet firmy w ryzach, wspomaga finansową płynność i gromadzenie oszczędności. To, jaki typ finansowania wybierzesz, zależy od wielu czynników – […]

1 2 3 21